• Witaj na Forum Arduino Polska! Zapraszamy do rejestracji!
  • Znajdziesz tutaj wiele informacji na temat hardware / software.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
zasilanie arduino a pomiar temperatury!!!!
#9
(21-12-2018, 10:42)kaczakat napisał(a): Możesz porównać zachowanie z rezystorami od 2 do 10k.

Gdzie kolega wyczytał ten zakres 2..10k?
1-Wire to nie I2C, sa dwie zdefiniowane prędkości. W standardowej, jasno napisano w specyfikacji jakie ma być podciąganie i na pewno nie jest to max 10k ani min 1k. Proszę więc nie wprowadzać w błąd.

Co do tego, że jeden z termometrów jest uszkodzony, Każdy termometr używa osobnego wyprowadzenia uC. Jakim cudem jeden uszkodzony wpływa na pozostałe?

(21-12-2018, 07:56)fjohny napisał(a): ok, więc nie dysponuję sprzętem którym mógłbym tak precyzyjnie zobrazować źródło zasilania.
No to masz problem. Bez sprzętu długo będziesz szukał banalnego błędu.

(21-12-2018, 07:56)fjohny napisał(a): rezystor podciągający mam 4k7
Może być ale zalecałbym zmniejszyć do 2,2k.

(21-12-2018, 07:56)fjohny napisał(a): długość przewodu to około 8m, jest to kabel telefoniczny (alarmowy) YTDY 8 ŻYŁ 8X0,5
Może być.

(21-12-2018, 07:56)fjohny napisał(a): termometry tworzą gwiazdę, każdy z nich finalnie podpięty jest pod to samo zasilanie a pin DQ do odpowiednio róźnych pinów arduino.
Każdy termometr do osobnego pinu, więc jeśli chodzi o linie danych, nie ma znaczenia czy połączenie jest w gwiazdę czy nie ale czy na zasilaniach dałeś bezpieczniki polimetowe lub inne zabezpieczenie?
Przy okazji, linie danych sa zabezpieczone?
Arduino w roli sterownika jak jest fizycznie połączony z termometrami? Czasem nie stykówka?

Może błąd jest w kodzie? Raczej obstawiam sprzęt. Warto by sprawdzić termometry na innym wiarygodnym systemie.
Termometry kupowałeś z pewnego źródła? Była seria DS18B20, która potrafiła się rozkalibrować właśnie o +/- 2stopnie. Mam procedury kalibracji ale pewnie Ci nie pomogą. Należałoby zacząć od obejrzenia co dzieje się na magistrali i zasilaniu. Nie masz możliwości tego zrobić i właściwie dalsze testy nie mają sensu. Sytuację uratuje sprawdzenie CRC. Jeśli CRC jest poprawne to 1/256, że jest błąd, który nie został wykryty. Bez sprawdzenia CRC dalsze próby to strzelanie w ciemno. Takie coś http://avt.4ra.pl/viewtopic.php?id=12 by pomogło. Może znajdzesz w necie jakiegoś gotowca na Arduino, który potrafi skanować 1-Wire. Nie spotkałem czegoś takiego, widziałem tylko różne slave.
Porządny oscyloskop kupisz za 1000zł. Jak poszukasz używek, pogodzisz się z ograniczeniami to 300..500zł. Szukaj też pod hasłem DSOxxx. Ceny 100..200zł, do 1-Wire czy I2C, RS232C wystarczą. Praca z tym będzie upierdliwa ale jak się niema co się lubi........
 
Odpowiedź
  


Wiadomości w tym wątku
RE: zasilanie arduino a pomiar temperatury!!!! - przez es2 - 21-12-2018, 11:08

Skocz do:


Przeglądający: 1 gości