• Witaj na Forum Arduino Polska! Zapraszamy do rejestracji!
  • Znajdziesz tutaj wiele informacji na temat hardware / software.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Zastąpienie Bootloadera właściwym programem
#3
(22-12-2018, 11:36)es2 napisał(a): Wgrywaj program używając programatora ISP po SPI.Bootloader wyłącz przez przestawienie fuses w uC (BOOTRST).

Już na początku przygody z Arduino widzisz jego nieprzemyślaną budowę, to dobrze. Z czasem zobaczysz więcej ułomności tego "Systemu" jeśli więc na poważnie chcesz się zająć AVR to zapoznaj się z AtmelStudio. Jak na poważnie uC to poznaj ARM. Aktualnie Arduino wspiera trochę ARM łącznie z najpopularniejszymi STM32F1 i F4 oczywiście IDE Arduino i jego biblioteki nie pozwolą na rozwinięcie skrzydeł ale nie będziesz narzekał na 2kB RAM co jest istotnym ograniczeniem w najpopularniejszych Arduino UNO/NANO.

Dziękuję za odpowiedź.
Zamówiłem na ebay-u programator FTDI232, jednak nie doczytałem warunków dostawy i chyba wysłali go końmi, bo dojechał dopiero przedwczoraj. W międyczasie aby móc cokolwiek zrobić użyłem nano jako programatora.
Spiąłem reset z gnd, a do pro mini kabelkami:
rx - rx
tx - tx
gnd - gnd
+5V - VCC
Działa super pomimo małej niedogodności z koniecznością wciskania resetu w pro mini. FTDI jest chyba wygodniejsze z racji goldpinów umiejscowionych idealnie symetrycznie w stosunku do pro mini.
Wczoraj dopiero natknąłem się na szkic ArduinoISP. Wgrałem go do nano, jednak nie udało mi się jeszcze zaprogramować pro mini tak przygotowanym nano.

Zatem pytanie: Czy to co napisałeś o programatorze ISP pasuje do ArduinoISP ewentualnie tego FTDI, bądź obydwa się nie nadają.

Jeśli chodzi o fuse's próbowałem kierować się tym poradnikiem: https://majsterkowo.pl/forum/tutoriale-f...-t392.html
jednak avrdude, który w końcu udało mi się skądś pobrać (avrdudeGUI-5.8) niechętnie gada z moim FTDI oraz nano jako ArduinoISP. Przy próbie odczytania fusów wywala komunikat: can't open device USB..

I znów leżę... co robię nie tak?
 
Odpowiedź
  


Wiadomości w tym wątku
RE: Zastąpienie Bootloadera właściwym programem - przez denix125 - 22-12-2018, 13:42

Skocz do:


Przeglądający: 1 gości