• Witaj na Forum Arduino Polska! Zapraszamy do rejestracji!
  • Znajdziesz tutaj wiele informacji na temat hardware / software.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wyłączenie stabilizatora na arduino
#12
(29-11-2019, 11:19)elvis napisał(a): @fro, czy próbowałeś policzyć czy w ogóle ograniczanie prądu Arduino ma sens?
Pytam, bo wcześniej napisałeś że pobór prądu wynosi 6mA - jeśli to prawda, a urządzenie pracuje 3 dni, to teoretycznie wymaga 3 * 24h * 6mA, czyli 432mAh... Skoro masz powerbank 8000 mAh, to chyba nie tutaj leży problem.
Więc nawet jeśli ograniczysz pobór prądu Arduino do zera to i tak niewiele zyskasz. Może najpierw zmierz dokładnie: co pobiera i ile prądu, napisz jaką masz pojemność powerbanku, poczytaj, albo zmierz ile faktycznie z tego powerbanku energii można pobrać.
@elvis Dzięki za odpowiedź. To co napisałeś świadczy o Twojej dobrej pamięci Smile ale odwołujesz się do moich dwóch oddzielnych wątków (w sumie bardzo żałuję, że nie mogę tego kontynuować w tamtym wątku, niestety przez pewnego Pana admin zamknął tamten wątek Wink ). Od początku wiele się zmieniło, bo tak jak tam mi radziłeś staram się uczyć i mój projekt znacznie ewoluował. Cztery dni działało to na standardowym arduino uno ze świecącymi ledami itp. itd. Tamto arduino nie "brało" 6mA tylko w porywach do 55mA. Od tego czasu przeniosłem projekt na Adafruit Pro Trinket, wylutowałem mu LED od pwr i wyłączyłem programowo LED syg. Również programowo przetaktowałem go z 16Mhz do 1Mhz bo zadanie jakie ma do wykonania jest banalne i nie wymaga żadnej mocy obliczeniowej. To spowodowało że musiałem skrócić 16-krotnie czasy opóźnień, bo on "myślał", że nadal pracuje na pełnej prędkości Smile Wszystkie te czynności spowodowały, że zszedłem do tych 6mA. Ale drążyłem dalej. Nauczyłem się jak działa deep-sleep na ATmega328 i dopisałem do kodu usypianie. Działa, ale nie bez pewnych problemów o które, jeśli sam tego nie rozgryzę będę musiał dopytać. W tej chwili w uśpieniu pobór płytki jest taki, że mój multimetr nie jest tego w stanie zmierzyć, a aktywna pobiera 6mA. Jak pisałem układ większość czasu spędzi w oczekiwaniu - więc w trybie deep-sleep. Krótko mówiąc - wreszcie mogę uznać, że urządzenie jest dostosowane do zasilania bateryjnego Smile  Jeszcze nie zdążyłem sprawdzić ile to będzie działać, ale niestety zasilanie powerbankiem odpadło, bo przy poborze poniżej 10mA wszystkie moje powerbanki odcinają zasilanie po jakimś czasie. Nawet te z funkcją ładowania urządzeń lowpower wyłączają się po 2h. Jak widać nie idę na łatwiznę i nie czekam ze wszystkim aż mi ktoś poda gotowe na ławę, co nie znaczy, że ze wszystkim sobie poradzę sam Sad , a aż się boję o coś zapytać aby znowu nie rozpętała się g.... burza.
 
Odpowiedź
  


Wiadomości w tym wątku
Wyłączenie stabilizatora na arduino - przez fro - 28-11-2019, 12:06
RE: Wyłączenie stabilizatora na arduino - przez fro - 29-11-2019, 13:34

Skocz do:


Przeglądający: 1 gości