• Witaj na Forum Arduino Polska! Zapraszamy do rejestracji!
  • Znajdziesz tutaj wiele informacji na temat hardware / software.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Utrzymywanie zadanych obrotów silnika spalinowego w agregacie prądotwórczym DIY
#25
Bardzo dziękuję za odzew,
dzisiaj zacząłem od odczytu kroków serwa w mikrosekundach i przerobiłem servo.write na writeMicroseconds. Efektem tego jest zdecydowanie gładsza praca serwa i trochę dokładniejsze dozowanie 'gazu'. Niestety zauważyłem również, że przy stałym obciążeniu obroty delikatnie falują od zadanych niskich do zadanych wysokich i tak w kółko. Serwo nie jest w stanie na tyle precyzyjnie ustawić pozycji przepustnicy, żeby obroty dłużej utrzymywały się na tym samym poziomie. Zastanawiam się nad dodatkową przekładnią między serwem, a przepustnicą. Może zamontowanie długiego ramienia na osi przepustnicy i serwa przy jego końcu rozwiązałoby sprawę. Dodatkowo pozmieniałem wartości warunków i efekt tego jest taki, że całość przestała się 'wywalać' ze względu na zbyt duże wahania obrotów i restart avrek.
Teraz chciałbym zająć się przede wszystkim ewentualną implementacją PID, żeby dodatkowo usprawnić to co jest, a dopiero później zmieniać rodzaj pomiaru na szybszy. Mój odczyt przy 25 próbkach zajmuje dokładnie 0,64 sekundy. Wydaje mi się, że od biedy może wystarczyć, oczywiście tylko na czas dopracowania czegoś lepszego. Jutro w wolnej chwili postaram się coś sklecić i wkleić tutaj, mam nadzieję, że Pomożecie Smile
 
Odpowiedź
  


Wiadomości w tym wątku
RE: Utrzymywanie zadanych obrotów silnika spalinowego w agregacie prądotwórczym DIY - przez dankal666 - 30-03-2020, 20:06

Skocz do:


Przeglądający: 2 gości