• Witaj na Forum Arduino Polska! Zapraszamy do rejestracji!
  • Znajdziesz tutaj wiele informacji na temat hardware / software.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Adresowalny przekaźnik
#1
Witam,
Czy spotkał się ktoś z adresowalnym przekaźnikiem? Zależy mi na sterowaniu przekaźnikiem tak jak steruje się LED ws2812b. Chciałem zrobić poodswietlenie schodów. Mam wkute w ściene 3 przewody. Poczatkowo miały byc to właśnie LEd ws2812b. Niestety widać pojedyńcze diody w profilu. Zmieniłem diody na 2835 240led/m. Oswietlenie jest idealne ale nie mam jak sterować poszczególnymi partiami. Pomyślałem o przekaźniku ale niestety musiałbym ciągnąć osobne kable miedzy przekaźnikiem a diodami co nie wchodzi w grę. Stąd moje pytanie czy zna ktoś adresowalne przekażniki?
 
Odpowiedź
#2
Może wykonaj go sam. Wykorzystaj diody, które zapewne masz. Można je dzielić na pojedyncze. Wystarczy przykleić do diody fototranzystor i sterować nim przekaźnik i gotowe.
To taki pomysł zwariowany, ale można przemyśleć, może się coś urodzi Smile.
Już widzę u siebie takie zastosowanie, więc może spróbuję.
 
Odpowiedź
#3
(21-01-2020, 13:29)Agregacik napisał(a): Może wykonaj go sam. Wykorzystaj diody, które zapewne masz. Można je dzielić na pojedyncze. Wystarczy przykleić do diody fototranzystor i sterować nim przekaźnik i gotowe.
To taki pomysł zwariowany, ale można przemyśleć, może się coś urodzi Smile.
Już widzę u siebie takie zastosowanie, więc może spróbuję.
Dobrze kombinujesz. ale to dość skomplikowane rozwiązanie. Oczywiście technicznie do ogarnięcia ale boje sie o awaryjnośc takiego zestawu. Pamiętaj że mam tylko 3 kable w ścianie. Chciałem puścić nim 12v + sygnał sterujący ( dla Ws miało byc 5V + sterujący). Myślałem że może ktoś spotkał coś co potrzebuje Smile tak dużo jest tych wszystkich przekaźników, modułów że może coś przegapiłem.
 
Odpowiedź
#4
Czy między poszczególnymi schodkami masz też tylko 3 przewody. Narysuj odręcznie jak to jest. Czy masz puszkę przy każdym schodku.
 
Odpowiedź
#5
144/metr WSek i tez są nie widoczne, za mleczną szybą Smile
 
Odpowiedź
#6
Miedzy puszkami mam 3 przewody, żeby działała kolejna muszę w puszkach kable zmostkować. Ws144/m kosztują majątek. Wykańczam cały dom i budżet jest ograniczony. Smile
 
Odpowiedź
#7
A czemu nie możesz dać sterownika takiego jak jest w tych diodach, czyli WS2811 ?
Dajesz przy każdym przekaźniku takie coś (a zamiast przekaźnika lepiej chyba tranzystor/mosfet, bo mnie by cholera zjadła jakby miało klikać 20 stopni po kolei) i masz sterowanie jak chcesz tym paskiem (łącznie z powolnym rozjaśnianiem/ściemnianiem danej sekcji.
 
Odpowiedź
#8
No tak, chcesz zastosować ledy na 12V a ledy adresowalne są na 5V. Można to rozwiązać stosując w każdej puszcze stabilizator z 12V na 5V , który zasilałby diodę adresowalną. Sygnał do diody "leci" po żyle sygnałowej względem "-".
Czyli w każdej puszce trzeba umieścić: diodę adresowalną, stabilizator, fototranzystor, dodatkowy tranzystor do sterowania przekaźnikiem i sam przekaźnik. Zamiast przekaźnika może jakiś mosfet byłby lepszy ,sterowany bezpośrednio fototranzystorem. Takich zestawów trzeba tyle ile masz schodków i jeszcze to wszystko musi działać Smile.
 
Odpowiedź
#9
Nawet są gotowce "ws2811 Expander"
Arduino zostało wymyślone po to, by robić dobrze jedną prostą rzecz – migać diodą. 
 
Odpowiedź
#10
No widzicie, ja starej daty i wymyślam to co już ktoś dawno wymyślił Smile.
 
Odpowiedź
  


Skocz do:


Przeglądający: 1 gości