• Witaj na Forum Arduino Polska! Zapraszamy do rejestracji!
  • Znajdziesz tutaj wiele informacji na temat hardware / software.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Arduino + HC-12 + krótkofalówka = urządzenie do rozrywki
#1
Planuję że znajomymi lub z dziećmi zorganizować grę terenową w której chodzi o namierzenie nadajnika radiowego nadającego na częstotliwości 433MHz.

Nadajnik oparty na Arduino z zamontowanym modułem HC-12 który miałby nadawać sygnał radiowy RF  (coś w stylu alfabetu Morsea), który drużyna poszukująca wykorzysta do odnalezienia go.
Jest to taka gra terenowa zwana "polowanie na lisa".

Posiadam Arduino Nano  i transmittery HC-12 oraz krótkofalówkę Boafeng UV-82 wypożyczoną do testów.

W oparciu o projekt ze strony:
https://www.youtube.com/watch?v=PQzNO17fqYY&t=509s
oraz
https://blackfalconelectronics.com/hc12-...unication/

zrobiłem dwa układy jeden nadaje sygnał co 1 sekundę a odbiornik odbiera sygnał również z HC-12.
Wszystko działa idealnie  w zakresie nadajnik Arduino+HC-12 => odbiornik Arduino+HC-12

Problem w tym że wypożyczona krótkofalówka (ustawiona na odbiór 433Mhz) nie odbiera sygnału z nadajnika, są jakieś szumy.

Proszę o podpowiedź lub wskazówkę jak zrobić, aby w krótkofalówce było słychać co sekundę pikanie, coraz głośniejsze im bliżej nadajnika.

Z góry dziękuję.
 
Odpowiedź
#2
Masz problem z programem to go tu pokaż. 433MHz to nie jest jedna częstotliwość, krótkofalówka pewnie ma przełączane kanały, a to są różne częstotliwości. No i nadawanie czegoś radiem to nie to samo co wysłanie cyfrowego komunikatu modułem HC-12, nieszczególnie się tym interesuję ale Twoja krótkofalówka odbiera sygnały analogowe AM/FM, czyli analogowe sygnały przenoszone w tych modulacjach/częstotliwościach.. Na tym kanale możesz się dowiedzieć więcej o FM/AM https://www.youtube.com/watch?v=WxBo-rH2AL0 , a tu co to modulacja: https://en.wikipedia.org/wiki/Modulation.
Generalnie kupując 2 moduły HC-12, dwie krótkofalówki czy laptop z WIFI i router nie interesują Cię takie szczegóły, ale zmuszenie jednego (oczywiście korzystającego z tej samej częstotliwości, np. BT - WIFI - NRF2401L - wszystko na 2.4GHz) do gadania z innym to raczej nie przełknięcia dla zwykłego człowieka.
 
Odpowiedź
  


Skocz do:


Przeglądający: 1 gości