• Witaj na Forum Arduino Polska! Zapraszamy do rejestracji!
  • Znajdziesz tutaj wiele informacji na temat hardware / software.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Arduino i tranzystory
#1
Question 
Witam! 
Od niedawna zacząłem interesować się elektroniką, w zasadzie każda wolna chwilę zacząłem spędzać na wertowaniu informacji na ten temat. Chciałbym się upewnić że dobrze rozumuje, będę na prawdę wdzięczny za pomoc.
Znalazłem w sieci schemat pewnego sterownika:
[Obrazek: 20190713-171208.jpg]
Zasada działania jest bardzo prosta do arduino podłączony jest czujnik kiedy natknie się na białą linię przuszcza sygnał na tranzystory które włączają cewki elektromagnetyczne. Calosc zasilana jest akumulatorem 12v. W ostatecznej wersji czujnik będzie sterowal 12 tranzystorami but12, narazie jednak chce zacząć od pojedynczego tranzystora. Nie potrzebuje więc aż tak mocno wzmacniać prądu pomyślałem że puszczę 2mA na baze tranzystora bc337-40 który ma współczynnik Hfe równy ok 400x i Icmax=800mA wiec wszystko powinno smigac, 800mA trafi na obwod cewek z tranzystatorami. I tutaj nie wiem czy dobrze rozumiem jak mam wymusić przebieg 2mA przez bazę wspomnianego transformatora. Czy jeśli zastosuje rezystor 2.15kOhm ((5-0.7)/0.002) zamiast 200 Ohm ze schematu, popłynie taki właśnie prąd? Korzystając z okazji jeszcze pytanie co do schematu. O co chodzi z tym oporem 1k przed wzmacniaczem bd137+bd138, jeśli dostaje prąd na bazę czy tranzystory nie beda cały czas otwarte niezależnie od wyniku czujnika w arduino?
Z góry dziękuję za pomoc!
Serdecznie pozdrawiam
 
Odpowiedź
#2
Kiedy BC337 jest otwarty, rezystor 1kOhm podciąga bazy bd137,bd138 na plus i w tym przypadku bd137 będzie zamknięty czyli na wyjściu będzie 12V.

Kiedy BC337 jest zamknięty, BC337 podciąga bazy bd137,bd138 na masę i w tym przypadku bd138 będzie zamknięty czyli na wyjściu będzie masa.

Sterowanie Arduino kiedy na pinie będzie masa lub nic BC337 jest otwarty kiedy na pinie pojawi się plus zamknie BC337.

Ten schemat jest raczej do silników DC z hamowaniem. A dając dwa razy to samo można sterować silnikiem prawo/lewo.
Arduino zostało wymyślone po to, by robić dobrze jedną prostą rzecz – migać diodą. 
 
Odpowiedź
#3
W tym wypdaku używamy tranzystorow jako wzmacniaczy prądu. Sterownik podaje sygnał na wzmacniacz skladajacy sie z bd137 i bd 138 ktory wzmacnia prąd nastepnie podaje go na szynę sterująca i odblokowuje dalsze tranzystory sterujące cewkami elektromagnetycznymi. Podpowiedzcie mi proszę czy dobrze rozumuje z tym "wyciąganiem" prądu na tranzystor z użyciem rezystora?
 
Odpowiedź
  


Skocz do:


Przeglądający: 1 gości