• Witaj na Forum Arduino Polska! Zapraszamy do rejestracji!
  • Znajdziesz tutaj wiele informacji na temat hardware / software.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Arduino Uno + Waveshare GSM/GPRS/GPS Shield (B)
#11
(18-10-2018, 22:54)Grzechu16 napisał(a): nie jestem jeszcze na tyle biegły w elektronice, żeby wiedzieć w którym miejscu dokonać pomiaru, o którym piszesz
Noto porwałeś się z motka na Księżyc. Temat poruszany wielokrotnie. Niech zgadnę, ze z przyrządów pomiarowych masz tylko marny miernik na 15zł ?

Trzeba prześledzić układ ścieżek na PCB. Do tego potrzebne są rysunki lub fizyczna płytka. Nie mam ani rysunków, ani płytki. Czasem wystarcza foto obu stron PCB ale to upierdliwa robota i nie gwarantuje sukcesu.
 
Odpowiedź
#12
Ktoś kiedyś miał taki problem na elektrodzie i miał w rozwiązaniu pokazane delay(900). Na początek wywal wszystko i zobacz czy program po resecie wybudza modem. Potem sobie układaj resztę kodu.
Kod:
#include <TinyGPS++.h>
#include <SoftwareSerial.h>

SoftwareSerial mySerial(2, 3); // RX, TX
TinyGPSPlus gps;

float longitude = 0; //długość
float latitude = 0; //szerokość
String text = "";

void setup()
{
pinMode(A5,OUTPUT);
digitalWrite(A5,LOW);
  digitalWrite(A5,HIGH);
[size=small][font=Monaco, Consolas, Courier, monospace]   delay(900);[/font][/size]
  digitalWrite(A5,LOW);
Serial.begin(9600);
mySerial.begin(9600);
delay(200);
}

void loop()
{
}
Jak nie pomoże przyjrzyj się płytce, co zwiera przycisk, do czego jest podłączony pin A5, czy jest tam tranzystor i jaki. Jeśli masz miernik to taki sekundowy impuls jesteś w stanie zmierzyć, najlepszy byłby do analizy oscyloskop.
Jeśli ktoś połączył pin A5 i przycisk, to być może impuls musi być odwrotny. Jeśli ktoś by zrobił taką głupotkę to trzeba pin ustawiać jako wyjście tylko na czas wybudzenia i potem natychmiast przełączać na wejście, by przyciskiem nie zwierać wysterowanego pinu na HIGH do masy.
Miło być decenianym https://buycoffee.to/kaczakat
 
Odpowiedź
#13
Próbowałem dzisiaj opóźnienia delay(900), próbowałem również wstępnie definiować pin A5 jako Output i potem po jego "wciśnięciu" przez kilka sekund zmieniać na Input, niestety również bez skutku. Patrząc na arduino uno powiem szczerze że nie widzę jakiegoś tranzystora skorelowanego z pinem A5. Miernik w razie czego oczywiście posiadam. Kwestia tylko czy to wina modułu czy samego arduino, które może nie dawać wystarczającego napięcia. Patrząc na moduł waveshare są tam dwa miejsca, w których można przestawiać zworki, ale nie wiem czy w tej sytuacji będzie to miało znaczenie: https://www.waveshare.com/w/upload/c/c7/...nual-1.jpg

Kod:
pinMode(A5, OUTPUT);
digitalWrite(A5, LOW);
delay(200);
digitalWrite(A5, HIGH);
delay(3500);
pinMode(A5, INPUT);
 
Odpowiedź
#14
(19-10-2018, 23:08)Grzechu16 napisał(a): Próbowałem dzisiaj opóźnienia delay(900), próbowałem również wstępnie definiować pin A5 jako Output i potem po jego "wciśnięciu" przez kilka sekund zmieniać na Input, niestety również bez skutku.

Chcesz rozwiązać problem metodą prób i błędów. Ile to daje możliwości? Ile czasu zajmie?
Nie wiesz czy pin powinien byc wyjściem czy wejściem, czy też wyjściem OC(OD), które można zasymulować (prawie) na AVR. Masz schematy a nie widzisz tranzystora.
Podstawowy kurs Arduino jest Ci potrzebny. Dowiesz się jak obsługiwać wyjście. Tu mamy klasyczny taki przykład, tylko zamiast diody jest sterowanie tranzystorem, praktycznie to samo co sterowanie przekaźnikiem przez bufor.
Jak juz to opanujesz, poczytaj o podstawach elektroniki, naucz sie czytac schematy, wtedy znajdziesz tranzystor.
Później to juz z górki, wystawisz poziom aktywny na A5 i sprawdzisz poziom napięcia na kolektorze tranzystora, który wysterujesz. Bez tego, to tylko przelew do Torunia i liczenie na to, ze ojciec sie pomodli i wymodli.
 
Odpowiedź
#15
Tranzystor jeśli jest to jest na shieldzie. Jak wygląda google podpowie. Dokumentacja podaje jak powinien wyglądać układ do generowania impulsu do wybudzenia (choć pewnie masz inną):
   

Może akurat masz innego shielda, tak niestety może się zdarzyć, komuś się coś zapomniało. Jeśli masz prawidłowy i sprawny tranzystor, to wydajność prądowa pinu A5 na tranzystorze zostanie wzmocniona do 10A, oczywiście teoretycznie, ale chodzi o to, że już 1/100 tego co może dać A5 powinno wystarczyć.
Teraz jeśli przycisk robi to prawidłowo, to oscyloskopem możesz sobie obejrzeć taki przebieg impulsu, potem zobaczyć jaki impuls generuje pin, a jaki wynikowo tranzystor (szczególnie jak masz kilka kanałów). Miernikiem nie porównasz, możesz tylko zobaczyć, że jakiś impuls był (jeśli jest sekundowy) lub nic się nie dzieje. Niestety to już jest zaawansowana diagnostyka dla amatora. Akurat do tego wystarczyłby jakiś oscyloskop za stówkę, ale jutro możesz mieć bardziej skomplikowany problem i przydałby się dwukanałowy za 1200, a pojutrze czterokoanałowy za 2000. A markowe to cena x10.
Arduino użytym jako pseudo-oscyloskop czy analizator stanów logicznych też można sobie zobaczyć przebieg, zmierzyć czas impulsu, ale to już po długim czasie zabawy i przy dużej chęci do nauki.
Miło być decenianym https://buycoffee.to/kaczakat
 
Odpowiedź
#16
(20-10-2018, 01:58)kaczakat napisał(a): Tranzystor jeśli jest to jest na shieldzie.
Ator postu załączył linkdo dokumentacji https://www.waveshare.com/w/upload/1/10/...ematic.pdf i tym się wzoruję. Skoro jedna nie potrafi zweryfikować, czy schemat jest zgodny z PCB
Cytat:niestety nie jestem jeszcze na tyle biegły w elektronice, żeby wiedzieć w którym miejscu dokonać pomiaru,
to o czym tu dalej pisać? Niech sie najpierw nauczy i za 6..12 miesięcy, mając odpowiedni zasób wiedzy, wróci do tematu.

Je się za autora nie nauczę! Nie stracę też kilku dni aby przez forum, fotografie, telefonicznie wskazać gdzie ma dokonać pomiaru. Najprościej na odpowiednim pinie SIM800 ale jakoś autor na to nie może wpaść, bo na 99% nie obejrzał uważnie schematu i noty katalogowej SIM800, bo i niby po co? Po to jest forum!
Nawet jak wskażę miejsce pomiaru, to może skończyć się tak:
"Ile amperów ma zasilacz nie udało mi się zmierzyć, bo jak podłączę czerwony i czarny miernika do zasilacza, to on sie wyłącza".

Niestety, jeśli komuś brakuje podstaw, pomóc się nie da. Gdy się pokaże palcem co i jak za chwile lawina pytań na poziomie przedszkolnym.
W skrajnych przypadkach, taka pomoc przez wskazanie, może skończyć się nieszczęściem (poparzenie, utrata wzroku) bo kondensator czy akumulator wybuchł. Później jeszcze taki delikwent człowieku po sądach ciąga, że mu tak kazano. Udowadniaj teraz człowieku przed sądem, że nie jesteś wielbłądem a przed prokuratorem to na 50%, do jak się trafi jaki się trafi to znajdzie znamiona przestępstwa.
 
Odpowiedź
  


Skocz do:


Przeglądający: 1 gości