• Witaj na Forum Arduino Polska! Zapraszamy do rejestracji!
  • Znajdziesz tutaj wiele informacji na temat hardware / software.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Ocena wątku:
  • 1 głosów - średnia: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Arduino zabezpieczenie pompy przed zbyt częstym włączaniem się.
#21
(08-02-2018, 18:47)kaczakat napisał(a): Wpisz w google arduino nano lub uno shield ark. Można sobie też polutować do płytki uniwersalnej jeśli nie jesteś estetą- obejrzyj projekty GreatScott! na Youtube.
Taki program jest banalny. Samo zliczanie zajmowałoby w Arduino około 1kb (pusty szkic kompiluje się do około 0,5kb), z drukowaniem do terminala około 2,5kb, lCD+2kb + to co naklepiesz dodatkowo. Nie jest tak łatwo naklepać 25kb  kodu. Prędzej ramu braknie jak źle używasz zmiennych menu.
Programy i biblioteki w Arduino są uniwersalne i rozbudowane, dlatego sporo zajmują, jednak dostępne są płytki o pamięci flash od 1kb do 4MB w cenie kilkanaście zł także tu nie będzie problemu. Biblioteki też są darmowe. A przykładów programów gdzie ludzie wręcz wciskają swój pomysł na Youtube są miliony.
Można to zmieścić w attiny13 (może bez LCD), ale nauka tego może być droga.

Dzięki za info. Czyli problemem może być RAM. Krótko mówiąc trzeba dobrze soft'a napisać , bez deklaracji zbędnych  zmiennych.
GreatScott! - niezłe źródło informacji, na pewno będę zaglądał.
 
Odpowiedź
#22
Od paru dni testuje moduły: Przekaźnik działa ok. Fajny efekt jak się delay(1) ustawi i zmienia stan LOW HIGH  Big Grin .Udało mi się też przetestować miernik prądu wykorzystujący (Hall effect).  Podłaczyłęm żarówkę 100W . Softa pobrałem z youtuba. Zużycie pokazuje na poziomie 94 do 96W , a przy podłączaniu czasami nawet 150W. Prąd w granicach 0.42A. Czekam na bezpieczniki do multimetra to pomierze multimetrem amperarz aby zweryfikować czy rzeczywiście tyle zużywa czy też soft trzeba dopracować.Czekam na moduł kart micro sd wykorzystam do zapisu i odczytu niektórych danych. Zakupiłem też Rtc DS3132 i czekam na dostawę.
 
Odpowiedź
#23
Witam
Jaką bibliotekę do rtc DS3132 polecicie???
Po bliższym zapoznaniu się z tematem. Zacząłem używać języka C w Arduino Ide. Zasoby Atmegi wolniej się wyczerpują :-))
 
Odpowiedź
#24
Witam
Jak sprawuje się ten projekt? Bo zamierzam zbudować coś podobnego z tym że u mnie przekaźnik będzie tylko do wyłączania pompy głębinowej w razie stwierdzenia nieprawidłowej pracy (pobieranie za dużego prądu lub kilka razy za długi czas pracy niż średnia lub wręcz przeciwnie zbyt krótki czas pompowania zbiornika przeponowego). 
Wiem że efektywnie przydałoby się użyć modułu SSR np 40A do wyłączania pompy ale w puszce mam miejsce tylko na moduł przekaźnikowy SLC5V 30A. Testował ktoś wyłączania pompy 1kW takim przekaźnikiem ? Jak to zabezpieczyć przed łukiem zwierającym styki ?
 
Odpowiedź
#25
Łuk powstaje bardziej przy prądzie DC, dlatego przekaźnik ma podane 30A i 30VDC/250VAC. Pompa 1kW/230V nie powinna stanowić problemu dla niego, jesteś daleko od maksymalnego prądu (około 4A).
Miło być decenianym https://buycoffee.to/kaczakat
 
Odpowiedź
#26
(28-08-2018, 20:35)kaczakat napisał(a): Łuk powstaje bardziej przy prądzie DC, dlatego przekaźnik ma podane 30A i 30VDC/250VAC. Pompa 1kW/230V nie powinna stanowić problemu dla niego, jesteś daleko od maksymalnego prądu (około 4A).

Ciekawe jak opisany jest ten przekaźnik . Jest to moduł do Arduino przełączany 5V z przekaźnikiem SLA-05VDC-SL-C

30A 250VAC/30VDC
1HP 120VAC
1/2HP 240VAC
30A 240VAC

Problem w tym że nie wiem jak są zabezpieczane pompy głębinowe, przed iskrzeniem styków , czyli przed wzrostem napięcia na skutek rozłączenia uzwojeń silnika pompy. Jeśli jest już takie zabezpieczenie wbudowane to OK, w przeciwnym razie mam wątpliwości czy ten przekaźnik wytrzyma, dlatego pytałem czy ktoś to już testował ?
 
Odpowiedź
#27
Zamiast drogiego, prądożernego przekaźnika do wykrywania włączenia zasilania pompy użyj układu z transoptorem. Tani, niezawodni, mały pobór mocy, nie ma styków więc nie drżą.
 
Odpowiedź
#28
To że jest przełączany z 5V to jedno, a to czy może być sterowany z Arduino bezpośrednio to już zupełnie coś innego. Tu jest przykład przekaźników do Arduino, osobne zasilanie cewki, optoizolacja między cewką a Arduino: https://botland.com.pl/przekazniki/2170-...ka-5v.html. Jak podłączysz cewkę przekaźnika pod pin Arduino to prędzej to Arduino wyparuje niż styki przekaźnika od pompy. Cewka to też uzwojenie jak silnik w pompie.
Miło być decenianym https://buycoffee.to/kaczakat
 
Odpowiedź
#29
(15-02-2018, 14:14)Amartor napisał(a): Zacząłem używać języka C w Arduino Ide. Zasoby Atmegi  wolniej się wyczerpują :-))

Wcześniej czego używałeś w Arduino? Basica?
 
Odpowiedź
#30
(28-08-2018, 23:15)es2 napisał(a): Zamiast drogiego, prądożernego przekaźnika do wykrywania włączenia zasilania pompy użyj układu z transoptorem. Tani, niezawodni, mały pobór mocy, nie ma styków więc nie drżą.

Do wykrywania włączenia pompy można też użyć modułu z ACS712 30A , działa po kalibracji nawet na ESP8266 pod 3.3V jeśli tak jaka ja pompa nie pobiera więcej niż 5A . Oczywiście zasilany musi być z 5V ale mój zakres prądu mieści się poniżej 3V. Jeśli o mnie chodzi to zamierzam tylko wyłączać pompę w wyjątkowych przypadkach jak np pobór za dużego prądu (zwarcie), zbyt krótka praca pompy (brak powietrza w przeponie zbiornika), zbyt długie pompowanie zbiornika (duży wyciek wody np urwana spłuczka lub praca pompy na suchobiegu). Do tego średni pomiar zużycia prądu na miesiąc.
To taki amatorski projekt zabezpieczenia pompy , plusem jest niski koszt (poniżej 100zł)
 
Odpowiedź
  


Skocz do:


Przeglądający: 1 gości