• Witaj na Forum Arduino Polska! Zapraszamy do rejestracji!
  • Znajdziesz tutaj wiele informacji na temat hardware / software.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Ocena wątku:
  • 1 głosów - średnia: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Arduino zabezpieczenie pompy przed zbyt częstym włączaniem się.
#31
Polecam ten przekaźnik https://www.ebay.com/itm/30A-5V-12V-24V-...4b090253d7

styki trzymają nawet przy 3.3V ale lepiej dopasować rezystor przy optoizolatorze lub sterować moduł przez dodatkowy układ tranzystorowy
 
Odpowiedź
#32
(30-08-2018, 21:13)brumbrys napisał(a): styki trzymają nawet przy 3.3V

Jeden trzyma inny nie. Co na to producent? Co napisał w nocie katalogowej?
Kolejny problem, to 3,3V - spadek na driverze. Jaki to driver? Jak na bipolarnych, to 3,3V - dopuszczalne 10% - max spadek na driverze i przekaźnik na 5V niekoniecznie musi zadziałać. Jestem nawet przekonany, bez czytania not katalogowych, że tak będzie.

Takie porady, to czysta amatorszczyzna w rodzaju: "Całe życie przechodzę przez przejścia dla pieszych na czerwonym świetle i nic mi się nie stało".
 
Odpowiedź
#33
Transoptor, tak jak napisał es2, to jedyny prawilny wybór. To tak jakby porównać dorożkę z taksówką. Lepsze musi zdominować.
Po drugie, to te moduły przekaźnikowe dla Arduino faktycznie nie lubią być sterowane 3.3V
Jeden działa, drugi nie. Pewnie zależy od tolerancji elementów pasywnych.
Jeśli masz problem z kodem lub sprzętem, zadaj pytanie na forum. Nie odpowiadam na PW, jeśli nie dotyczą one spraw forum lub innych tematów prywatnych.

[Obrazek: SsIndaG.jpg]
 
Odpowiedź
#34
(04-02-2018, 20:08)kaczakat napisał(a): Pin 2 jest o tyle wygodny, że może być wykorzystane zewnętrzne przerwanie

W Mega328 (była mowa o UNO i NANO) KAŻDY pin GPIO może generować przerwanie.
 
Odpowiedź
#35
Dla Arduino UNO są tylko na pinach 2 i 3. Jak Pan może polecić jakąś "arduinową" funkcję/bibliotekę do PCINT to proszę od razu wrzucać i opisać jakie są ograniczenia, bo to nie jest taki sam mechanizm.
Miło być decenianym https://buycoffee.to/kaczakat
 
Odpowiedź
#36
Właśnie piszę o tym w tym wątku Przerwania od wszystkich pinów.
Mam już gotową bibliotekę, więc w ciągu tygodnia będzie udostępniona.
Działa jak normalna funkcja AttachInterrupts, z tą różnicą, że na każdym pinie.
Jak są jakieś opóźnienia, to pewnie jest kwestia kilku cykli zegarowych, niezauważalne.
Jeśli masz problem z kodem lub sprzętem, zadaj pytanie na forum. Nie odpowiadam na PW, jeśli nie dotyczą one spraw forum lub innych tematów prywatnych.

[Obrazek: SsIndaG.jpg]
 
Odpowiedź
#37
(02-09-2018, 12:36)kaczakat napisał(a): Dla Arduino UNO są tylko na pinach 2 i 3. Jak Pan może polecić jakąś "arduinową" funkcję/bibliotekę do PCINT to proszę od razu wrzucać i opisać jakie są ograniczenia, bo to nie jest taki sam mechanizm.

Gotowej biblioteki nie znam, nie będę szukał, bo dla mnie praktycznie wszystko co Arduinowe jest złe. Zresztą, po co biblioteka dla kilu linijek kodu? Mogę dać gotowce na "normalne" AVR, Mega328 nie używam, bo prawie do niczego sensownego się nie nadaje. Podążając za nota katalogową:
W PCICR ustawiamy zezwolenie na przerwania od grupy GPIO (PCIE2, PCIE1, PCIE0)
W PCMSK0, PCMSK1, PCMSK2 ustawiamy maskę GPIO, które mają wywołać przerwanie.
Deklarujemy wektor przerwania
Kod:
ISR( PCINT0_vect )
{

}

i/lub PCINT1_vect, PCINT2_vect

Przerwanie takie reaguje na oba zbocza i jeśli jest więcej niz jedno GPIO trzeba programowo określić, które wejscie wywołało przerwanie ewentualnie, które zbocze.

Ot i cała filozofia. Używałem tego bardzo często, naturalnie należy zapomnieć (jeśli chcemy określać zbocze czy nr wejścia a impuls przerwania jest krótki) o zawieszaniu przerwań na zbyt długi czas (jak to robi "genialna" biblioteki onewire i podobne, jakby nie można do tego użyć USART).
 
Odpowiedź
  


Skocz do:


Przeglądający: 1 gości