• Witaj na Forum Arduino Polska! Zapraszamy do rejestracji!
  • Znajdziesz tutaj wiele informacji na temat hardware / software.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Czujnik do pomiaru ilosci wody w cieczy
#1
Zastanawiam sie czy da sie w miare prosty sposob zmierzyc ilosc wody w cieczy i jaki czujnik w tym celu wykorzystac. Mam w domu analogowy czujnik do pomiaru wilgotnosci gleby? Czy mozna go jakos wykorzystac?
 
Odpowiedź
#2
Witam,
Nie da się wykorzystać tego co posiadasz do zamierzonego przez Ciebie celu. A i sam pomiar ilości wody w cieczy za pomocą Arduino nie będzie sprawą banalną.
Pozdrawiam,'
Tomek.
 
Odpowiedź
#3
(13-12-2017, 00:24)straznikteksasu napisał(a): Zastanawiam sie czy da sie w miare prosty sposob zmierzyc ilosc wody w cieczy i jaki czujnik w tym celu wykorzystac. Mam w domu analogowy czujnik do pomiaru wilgotnosci gleby? Czy mozna go jakos wykorzystac?
Ciekawy problem. Zgodzę się jednak z kolegą Smaczek. Twój czujnik może nie wystarczyć.
Jaka to ciecz? Jeśli mierzysz zawartość wody w alkoholu (Smile), to, biorąc pod uwagę że alkohol nie przewodzi, można, na podstawie pomiarów rezystancji, wyznaczyć stosunek procentowy wody do alkoholu Smile
 
Odpowiedź
#4
Kolego straznikteksasu chcąc zrobić taki projekt wypadało by poczytać co to za czujnik jak on działa. Potem o właściwościach wody tylko jak pisze że dobrze przewodzi prąd takie informacje omijaj z daleka Bo woda to coś co składa się tylko z tlenu i wodoru . Wtedy dojdziesz do wniosku że jest izolatorem (prawie).. Przewodnictwo bierze się z innych pierwiastków.
 
Odpowiedź
#5
Taka tylko naszła mnie myśl ale mogę być w błędzie...

Czy pomiar wagi tej cieczy mógły rozwiazać problem?

Bo chyba z warzeniem można by było sobie jakoś poradzić na Arduino...?

Pozdr.
ANT
Jeżeli pomogłem, to poproszę o punkt reputacji Big Grin
 
Odpowiedź
#6
Miałem trochę do czynienia z różnymi pomiarami.
Uwierz mi, że nie jest to łatwe.
Trochę łatwiej, jeśli ta ciecz jest tylko dwuskładnikowa ( tzn składa się z wody + cośtam)
Np: odnosząc się do przykładu alkohol+woda:
mierzymy bardzo dokładnie gęstość i temp. , a później odnosimy to do istniejcej tabeli.
Jeśli ciecz jest wielo składnikowa, to oprócz analizatorów, które kosztują majątek, wątpię ze to zrobisz.
No chyba, że potrzebujesz miernika - jest woda, nie ma wody.
 
Odpowiedź
  


Skocz do:


Przeglądający: 2 gości