• Witaj na Forum Arduino Polska! Zapraszamy do rejestracji!
  • Znajdziesz tutaj wiele informacji na temat hardware / software.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Czy Arduino to ogarnie?
#1
Witam wszystkich na wstępie powiem kilka slow o tym co potrzebuje zrobić, jako ze z zamiłowania do piwa kilka lat temu sam zacząłem warzyć piwa niestety po tym czasie jestem już zmęczony walczeniem z całym procesem zacierana itd itd chce zrobić automatyczny system do warzenia piwa i tu nasuwa sie moje pytanie...

Czy arduino może sterować 4 grzałkami po 1700w 2 pompami i ewentualnie elektrozaworami? oczywiście konieczne są sondy temperatury w ilości sztuk 3 a całość powinna być zautomatyzowana i miedz możliwość ustawienia czasowo całego procesu (chodzi o to by po osiągnięciu danej temperatury przeszedł do kolejnego kroku utrzymywania stalej temp przez powiedzmy 60 min włączając jednocześnie na ten czas jedna z pomp itp) z góry dziękuje za odpowiedz
 
Odpowiedź
#2
Moc urządzeń, jaką pobierają urządzenia, nie jest problemem. Problemem jest ilość tych urządzeń, choć tutaj masz wybór platformy, z jakiej chcesz skorzystać (UNO, Mega).
Cztery grzałki, to, w zależności od tego czy mają uruchamiać się jednocześnie czy niezależnie od siebie, jedno lub cztery wejścia cyfrowe. Dwie pompy to dodatkowe dwa wejścia. Elektrozawory - jest miejsce na osiem. Czujników temperatury podłączysz w ilości sześciu.
Generalnie da się to zrobić nawet na UNO. Oczywiście ten układ nie został zaprojektowany do bezpośredniego sterowania dużymi odbiornikami, więc będziesz musiał użyć przekaźników, poza tym warto, żebyś wykorzystał moduł RTC (zegar czasu rzeczywistego), bo on ułatwia operowanie długimi zakresami czasów.
 
Odpowiedź
#3
z grzałkami to temat wygląda tak ze przy grzaniu wody do zacierania lecą 2 na raz, po osiągnięciu zadanej temperatury wyłączają się a do samego podtrzymania będzie włączana już tylko jedna pompy będą chodziły osobno z jednym wyjątkiem wysładzania wtedy musiały by lecieć obie równolegle

jaka platforma była by najlepszym rozwiązaniem? jeszcze jedno mnie zastanawia, konkretnie chodzi o to czy można zrobić jakaś aplikacje na pc w której mógłbym bawić się ustawieniami temperatur i czasów warzenia i zacierania?
 
Odpowiedź
#4
(07-11-2017, 18:50)TomaszRybnik napisał(a): z grzałkami to temat wygląda tak ze przy grzaniu wody do zacierania lecą 2 na raz, po osiągnięciu zadanej temperatury wyłączają się a do samego podtrzymania będzie włączana już tylko jedna pompy będą chodziły osobno z jednym wyjątkiem wysładzania wtedy musiały by lecieć obie równolegle

jaka platforma była by najlepszym rozwiązaniem? jeszcze jedno mnie zastanawia, konkretnie chodzi o to czy można zrobić jakaś aplikacje na pc w której mógłbym bawić się ustawieniami temperatur i czasów warzenia i zacierania?
Narysuj sobie schemat (chyba że dokładnie wiesz, jak to ma wyglądać) i dokładnie oceń, ile, tak naprawdę, urządzeń chcesz wysterować. Jeśli jakieś dwa urządzenia zawsze pracują razem, traktuj je jako jedno, bo ważna jest ilość sygnałów sterujących. 
Jak widzę, apetyt rośnie w miarę jedzenia.
Tak, da się zrobić tak, żebyś mógł kontrolować proces warzenia piwa za pomocą komputera czy telefonu z przeglądarką internetową, ale... zrób najpierw prostszy projekt, dobrze?
To nie tak, że chcę Cię zniechęcać. Chodzi o to, że kiedy ktoś początkujący bierze się za zbyt poważny projekt, to często okazuje się, że po prostu tonie, bo układ go przerasta. 
Proponuję, żebyś na początku spróbował wysterować tylko i wyłącznie grzałki na podstawie odczytów jakichś tam czujników temperatury, potem dokładał do tego kolejne elementy: pompy wpuszczające/wypuszczające coś na podstawie jakichś tam warunków (przekroczony poziom cieczy, czy co tam sobie wymyślisz). Kiedy to zadziała, będziesz mógł myśleć o, powiedzmy, elektrozaworach. Kiedy to wszystko zadziała i będzie pracowało poprawnie, pomyślisz o komunikacji z pecetem, może podłączeniu do sieci LAN, małym serwerze WWW, bazie danych SQL... ale to dopiero potem. 
Na pewno będziesz potrzebował przekaźników do Arduino. Każdy z nich uciągnie ok. 10A, więc masz mniej więcej orientację, ile ich będziesz potrzebował. Nie muszę dodawać, że będziesz potrzebował po jednym na każde urządzenie. Na rynku (allegro, czy gdzie tam trafisz) można kupić bloki po kilka przekaźników. Są bloki z jednym, z dwoma, czterema, ośmioma. Z szesnastoma też widziałem.
 
Odpowiedź
#5
A jaki konkretnie sprzęt bym potrzebował co by to działało tak jak pisałem do rzeczy które miało by to obsłużyć bez programu pc czy androida itp
 
Odpowiedź
#6
(09-11-2017, 19:29)TomaszRybnik napisał(a): A jaki konkretnie sprzęt bym potrzebował co by to działało tak jak pisałem do rzeczy które miało by to obsłużyć bez programu pc czy androida itp
Na każde urządzenie, którym będziesz sterował, potrzebujesz przekaźnika. Poza tym  czujniki jakie sobie tylko wymarzysz... i to chyba wszystko. Pozostanie zebrać to wszystko do kupy, zaprogramować i cieszyć się efektem Smile
 
Odpowiedź
#7
A samo arduino? Czy musi być oryginał czy może być klon arduino nano?
 
Odpowiedź
#8
Czy klon czy oryginał to nie ma większego znaczenia.
CodingBlog.pl - ELEKTRONIKA / PROGRAMOWANIE / DIY
 
Odpowiedź
#9
(09-11-2017, 20:35)PlusMinus napisał(a): Czy klon czy oryginał to nie ma większego znaczenia.
Dokładnie. Scalak i tak jest ten sam, tyle że oryginał zrobili Włosi, a klon - Chińczycy. Programuje się jedno i drugie w taki sam sposób, bez żadnej różnicy.
 
Odpowiedź
  


Skocz do:


Przeglądający: 1 gości