• Witaj na Forum Arduino Polska! Zapraszamy do rejestracji!
  • Znajdziesz tutaj wiele informacji na temat hardware / software.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ESP pro mini
#1
Hej, mam pytanie, szukam odpowiednika Arduino pro mini (czyli brak wbudowanego CP itp) w wersji ESP32 czy 8266.
Chciałbym wreszcie zacząć usypiać uC a jak wiemy peryferia wbudowane jak USB skutecznie biorą swoje i wtedy nijak ma się usypianie.
Znacie coś jak ESP pro mini bez USB które programuje się podobnie jak ProMini ?
 
Odpowiedź
#2
Jest kilka opcji.
1. Kupujesz ESP01, dodajesz kabelek do wybudzania wprost pod IO16 chipa, jest to kastrowanie komara scyzorykiem, ale wykonalne. Zostaje tylko mały LED od zasilania, ale można go wylutować, jak uda Ci się przylutować ten kabelek to led jest prosty. To działa jak 2 piny wystarczą do projektu.
2. Kupujesz chip ESP12E lub F. bierzesz płytkę dedykowaną do tego chipa, lutujesz co potrzebujesz i masz takie minimum. Adaptery do 12E są na allegro po około 3zł i mają wlutowane rezystory podciągające, brak regulatora napięcia (można dodać po odlutowaniu zwory R0). Takie białe płytki jakbyś szukał.
3. Kupujesz płytkę witty, to taka kanapka, góra wygląda jak coś co powstanie w 2, ma jednak regulator liniowy, 3xled i fotorezystor podpięty pod analog, dolna część to programator, po zaprogramowaniu rozłączasz i masz ESP bez programatora, warto mieć chociaż 1 bo można programować wygodnie też tę płytkę z punktu 2.
Wg mnie warto zacząć od 3+ ewentualnie 2 jeśli potrzebujesz więcej płytek.
 
Odpowiedź
#3
O dzięki, nie wpadłem ze można sam układ kupić i po prostu dolutuje sobie do niego to co będzie mi potrzebne (tzn sam dorobię PCB) Smile
Tylko dla pewności:
https://botland.com.pl/moduly-wifi/5463-...ntena.html
?
Jak rozumiem, programuję normalnie przez USB jak Arduino Pro Mini po RX/TX i DTR ? (nie przypomnę sobie nazwy jak mój układ USB-UART się nazywa, nie mniej ProMini łyka jak trzeba Smile

Choć teraz widzę że Witty jest genialne, kupuję kanapkę, programuję, wyciągam ESP i wkładam w moją PCB - odchodzi mój programator !

A teraz ciekawiej, czy ESP32 też posiada takowe odmiany ?
 
Odpowiedź
#4
Jak chcesz programować witty to dla pewności na swojej płytce (btw w linku z Botland jest ten adapter za 1.95zł w proponowanych akcesoriach) powinieneś mieć regulator na 3.3V, dolutowuje się go od spodu, jest na to miejsce. Inaczej zasilisz ESP z 5V, a zalecane jest 3.3V. Co prawda ja o tym nie wiedziałem na początku, może miałem szczęście, może niższe napięcie w porcie USB, w każdym bądź razie przeżył. Tak samo komunikacja z UARTEM, zalecany jest 3.3V lub konwerter 3.3V - na 5V. Też to olewam i działa, ale czasami np. moduły ESP01 faktycznie wywalają błąd przy programowaniu. ESP działa na pewno stabilniej traktowane 3.3V.
Tak, chodziło mi o taki jak z linku.
ESP32 też można kupić jako sam chip, też są do tego takie adaptery, nie widziałem niestety niczego w stylu witty.
 
Odpowiedź
  


Skocz do:


Przeglądający: 1 gości