• Witaj na Forum Arduino Polska! Zapraszamy do rejestracji!
  • Znajdziesz tutaj wiele informacji na temat hardware / software.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
esp8266 z ESP-link i problem z komunikacja
#1
Witam. Mam nadzieje, że dział odpowiedni i ktoś zlituje się naprowadzając mnie na rozwiązanie o ile istnieje.

Problem wygląda tak: jest drukarka do niej podpięty (dołożony MOD) ESP8266-01 z wsadem esp-link który robi za most pomiędzy płytą główną drukarki, a AP i docelowo komputerem w sieci z virtualnym portem COM, który zamienia IP na serial. Oprogramowanie do obsługi drukarki (pronterface) łączy się z virtualnym COMem i do tego momentu wszystko działa jak należy. 

/przerwa na objaśnienie/
W sieci znalazłem kiedyś projekt monitora drukarki (wyświetla podstawowe informacje: temperatury, czas druku), który 
łączy się z serwerem (serwer postawiony na RPI lub czym szybkim i zarządza pracą całej drukarki). W tej postaci sprawa jest prosta bo monitor odpytuje serwer i wszystko hula.

cd. problemu
Mając na uwadze powyższe wpadłem na pomysł, aby za pomocą esp-01 (tzw. monitor) bezpośrednio wpinać się w ESP-01 z drukarki (z esp-linkiem) i odczytywać co mi jest potrzebne ew. podać jakąś komendę tak samo jak opisane w pierwszym akapicie pronterface i wyświetlić odpowiedź.

Sedno problemu:
Program napisałem, łączy się z esp drukarki i nasłuchuje na porcie 23 i w zasadzie działa ponieważ odczytuje odpowiednie informacje, wysyła zapytania i odbiera odpowiedzi, ALE tylko gdy oprogramowanie na komputerze pronterface jest uruchomione i połaczone z drukarką. Po wyłączeniu programu pronterface esp monitora nic nie odbiera, nic nie może wysłać do/z drukarki. I w tym momencie stoję, nie bardzo wiem czego dalej szukać. Jedno co mi przychodzi do głowy to to, że coś jeszcze robię źle w oprogramowaniu esp monitora podczas łączenia, esp drukarki z ESP-linkiem w jakiś sposób nie nadaje się do mojego pomysłu i pewnie coś jeszcze.

Czy ktoś z forumowiczów zrozumiał i jest w stanie mnie naprowadzić? Dzięki za odp.
 
Odpowiedź
#2
Co znaczy bezpośrednio, podłączyłeś się pod piny "drukarkowego" UART ESP-01 innym ESP-01?
Miło być decenianym https://buycoffee.to/kaczakat
 
Odpowiedź
#3
Skrót myślowy. Chodziło mi, że gdy ESP monitor podłączy się do sieci WiFi to potem łączy się z ESP drukarki jako client.
 
Odpowiedź
#4
Zrób sobie klona tego ESP z drukarki, do niego połącz się tym programem pronterface i podsłuchaj jak on z nim gada, tzn dodaj do kodu drukowanie wszystkiego o przyleci z UDP/TCP, może jest jakaś komenda inicjująca i usypiająca funkcję serwera, a nie tylko czysty most WIFI-SERIAL. Ewentualnie podsłuchaj ten wirtualny port COM w PC, widziałem do tego programy.
Miło być decenianym https://buycoffee.to/kaczakat
 
Odpowiedź
#5
Dzięki, dobrze kombinujesz. Klonowanie nie jest potrzebne mogę bezproblemowo zrobić drugi i ustawić w analogiczny sposób.
Podsłuchałem więc wybrany COM i nie zauważyłem żadnej prawidłowości. Ewidentnie to zagadnienie mnie przerosło. Muszę odpuścić, wrócę do tego za jakiś czas.
 
Odpowiedź
#6
Nie poddajemy się tak łatwo; problem został rozwiązany - dla potomnych:
Przeglądając logi z komunikacji COMa i ESP drukarkowego oraz pisząc własny serwer oraz client telnetu zauważyłem, że pronterface wysyła komendę GCODE M105. Program pronterface tą komendą odpytuje ciągle drukarkę, lecz ukrywa to zapytanie i wyniki dla użytkownika podając mu już odpowiednio przetworzone dane.
Wystarczyło również odpytywać drukarkę za pomocą M105 i wszystko działa na ESP-link z/bez podłączonego programu.
 
Odpowiedź
#7
Dzięki za podanie rozwiązania i gratuluję zwycięstwa.
Miło być decenianym https://buycoffee.to/kaczakat
 
Odpowiedź
  


Skocz do:


Przeglądający: 1 gości