• Witaj na Forum Arduino Polska! Zapraszamy do rejestracji!
  • Znajdziesz tutaj wiele informacji na temat hardware / software.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Inkubator wylęgu jaj
#1
Witam szanowne grono.

Jako że jestem to nowy, a zarazem prawie świeży w temacie Programowania zaczynam od piaskownicy Smile

Systemem Arduino interesuję się długo, ale doświadczenie w C++ żadne. Jakieś próby i zabawy robiłem, ale to głównie bazowanie na gotowcach i podpatrywaniu kodu niż na własnych projektach.

Nie ogarniam wszystkiego w głowie, nie znam wszystkich możliwości i czasem nie wiem dlaczego tak a nie inaczej i skąd to się wzięło, ale staram się powoli uczyć metodą prób i błędów.

Na swoim koncie mam jakieś projekty z obsługa LCD, DS18b20, RTC itp wszystko w ramach zabawy i nie w pełni konfigurowalne jak bym chciał, dlatego stąd moje posty tutaj i delikatnie mówiąc licze na Wasza pomoc.


Wracając do sedna tematu.

Mój chrześniak, przez ostatnie kilka lat mocno zainteresował się rolnictwem (pomimo że mieszka w mieście od urodzenia). Generalnie ja pobudowałem się na wsi i dobrze "zakumplował" się z moim sąsiadem który ma gospodarkę, więc temat uprawy, zbiorów czy hodowli zwierząt nie jest mu obcy. Ostatnio przyszedł do mnie z prośbą żebym mu pomógł zrobić INKUBATOR do wylęgu kurzych/kaczych jaj. Teoretycznie mechanikę w postaci skrzynki jest sobie w stanie sam zrobić, ale elektrycznie liczył na mnie. Jako że z zawodu jestem elektrykiem to takie coś wiem jak wykonać "analogowo" (termostat, waitrak i 2 żarówki :]), ale że lubię stawiać sobie poprzeczkę wyżej i poczytałem troszkę po necie chciałem to zrobić z wykorzystaniem uC i LCD :-)

Więc musiałem sie zagłębić troszkę w temat inkubatorów co z czym i dlaczego i wstępne założenia mam:

Musi być w miarę stała i stabilna temperatura i wilgotność w komorze lęgowej.

Czytając jak to robią inni i próbując wyciągnąć wnioski, wymyśliłem sobie to tak:

Jest jedna komora lęgowa w której są JAJa i w niej stabilizujemy temp. i wilgotność.  (temp. 37,6  wilgotność ok 75%) Nad nią jest komora grzewcza w której będą zamontowane 2/4 żarówki lub inne elementy grzejne które będa nagrzewać nam powietrze powiedzmy do OK. 42-44st i stanowić jako bufor grzewczy. w razie spadku temp w komorze lęgowej wiatrak FUN przepompuje odpowiednią ilość powietrza do komory lęgowej. znajdować ma się również drugi wiatrak który w razie gdy w komorze lęgowej temp przekroczy próg alarmowy np. 37,9 będzie wpompowywał chłodne powietrze z zewnątrz w celu wystudzenia (podobno w końcowym okresie jaja same wytwarzają sporą ilość ciepła).

Jeśli chodzi o wilgotność to na ten moment nie mam przemyślanego tematu jak ją regulować i chyba wystarczy po prostu ustawiony ALARM gdy przekroczone są pewne progi MIN i MAX.

Kolejną funkcją ma być obracanie cyklicznie JAJ. Do tego np. co 6h załączy się jedno wyjście na określony czas, żeby mechanizm mógł dokonać obrotu.


Do projektu myślę że trzeba użyć:
- Arduino ( docelowo chciałbym przeżucić to do ATmegi8 bo posiadam sporą ilość w zasobach)
- 2szt DS18b20 ( mam w zasobach)
- DTH 11 ( czy coś podobengo akualnei na stanie nie posiadam)
- LCD 20x4, 16x2 (posiadam )
-RTC 
- drobna elektronika w zasobach.


Chciałbym wykonać to tak że mamy MENU w ktorym można ustawić aktualny czas ( niby zegarem się bawiłęm ale RTC programowałem odpowiednim wsadem i nie umiem zrobić MENU z ustawianiami Sad) i wcisnąć przycisk START w celu rozpoczęcia pracy INKUBATORA. Na wyświetlaczu powinno zacząć się odliczanie DNI i GODZIN od początku procesu, oraz pokazane temperatury obydwu komór, wilgotności i temp. zadanej. W samym MENU chciałbym mieć możliwość wyboru histerezy temp. progów alarmowych dla temperatur i wilgotności MIN i MAX.

Warunek taki ze najpierw nagrzewamy komorę grzejną np. do 42st. i wtedy jeśli temp. komopry lęgowej jest mniejsza niż ZADANA - Histereza, to wiatrak załącza się na PWM 100% i pompuje do uzyskania temp. zadanej. po osiągnięciu temp zadanej. wiatrak wyłącza się i powiedzmy cyklicznie co "X sek." załącza się PWM-30% na "Ysek." tak aby nie pozwolić na duże wahania temperatur.  parametr X,Y i wypełnienie PWM również chciałbym mieć możliwość wybierania z MENU.
Jeśli przekroczymy temp. ZADANA+przegrzanie, załączy się wiatrak FUN2 z PWM100%który dostarczy nam z zewnątrz świeżego i chłodnego powietrza aż do uzyskania temp. ZADANEJ. Wiatrak ten też mógłby się cyklicznie włączać co powiedzmy 5h w celu przewentylowania komory z wypełnieniem PWM40% .


Nie wiem czy zrozumiale to opisałem, ale tak to w skrócie wygląda.

Jest ktoś chętny żeby mi w tym pomóc a przy okazji ma cierpliwość co by wytłumaczyć prawie ze krok po kroku jak i dlaczego ??

Będę wdzięczny, a chrześniak pewnie przeszczęśliwy jak by się to udało ;-)
 
Odpowiedź
#2
jakieś sukcesy? bo sam poszukuję rozwiązania takiego...
 
Odpowiedź
#3
Na elektrodzie masz gotowy projekt zegarka rtc z możliwością wyklikania i ustawienia czasu/daty.
Myślę że jak zobaczysz kod, to będziesz wiedział jak go rozbudować o kolejne gałęzie menu by dodać histerezę, temperatura zadania i wilgotność Smile
 
Odpowiedź
  


Skocz do:


Przeglądający: 1 gości