• Witaj na Forum Arduino Polska! Zapraszamy do rejestracji!
  • Znajdziesz tutaj wiele informacji na temat hardware / software.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Jak czytać bliblioteki Arduino
#1
Witam
Czy ktoś mógłby mi wytłumaczyć jak czytać z zrozumieniem biblioteki??
Piszę program obsługujący zegar RTC z DS1307, znalazłem kilka różnych blibliotek, z tego co wyczytałem do obsługa każdej biblioteki trochę się różni np. w jednej zatrzymuje się zegar przez clock.stop() w innej RTC.stop() a w jeszcze innej może to być np. xxx.stop()

Dlatego moje pytanie jak odczytać jakie komendy działają z daną biblioteką.

Z góry dziękuję za pomoc
 
Odpowiedź
#2
chyba do każdej biblioteki masz przykładowe programy i ja znajduje tam informację Smile
 
Odpowiedź
#3
No niestety nie zawsze są załączone. Podglądam pliki .cpp i próbuję na ich podstawie coś wywnioskować jednak jak na razie z marnym skutkiem
 
Odpowiedź
#4
Witam
Jak czytać biblioteki?
Moja metoda: 
1) W każdej library (w każdym razie szanującej się) jest pliczek keywords.txt, który otwierasz w notatniku (F3) i masz tam podział na:
- KEYWORD1, gdzie masz wyszczególnione wszystkie nazwy klas oraz KEYWORD2, gdzie masz wypis wszystkich używanych funkcji. To pozwala wstępnie zorientować się o co biega. Nawiasem mówiąc te sekcje odpowiadają przy okazji za podświetlanie składni dla nazw użytych funkcji :-)
2) Czytam pliki *.h,  bo tam znajdują się deklaracje wszystkich funkcji - czyli masz opis nazwy funkcji, jakie są jej parametry wywołania oraz jakie zwraca wartości. To już kolosalna pomoc - wiesz już przynajmniej intuicyjnie o co biega. Jeśli naturalnie rozumiesz co to jest funkcja, klasa, konstruktor, metoda czy własność :-) To jest absolutna podstawa niestety, jak zabierasz się za biblioteki :-)
3) Pliki *.cpp na razie sobie daruj, bo będą Ci potrzebne tylko wtedy gdy będziesz chciał zmodyfikować działanie funkcji.
To już nieco wyższy poziom.
4) Teraz wgrywasz kilka examples i próbujesz zakumać co autor miał na myśli :-)
Na szczęście wszystkie oryginalne biblioteki są bardzo dobrze udokumentowanie i nie ma z nimi problemu. Również każdy szanujący się producent podzespołów, czujników itp. zamieszcza bardzo dobry i wyczerpujący opis bibliotek. 
Niestety czasem zdarza się konieczność zerkanie w noty katalogowe danego elementu, zwłaszcza wyciągniętego np. wyświetlacza z drukarki fiskalnej itp.
To tyle ... punkty 1-4 załatwiają Twój problem.
Pozdrawiam
 
Odpowiedź
#5
Do czytania keywords.txt plików *.h itp polecam Notepad++
 
Odpowiedź
  


Skocz do:


Przeglądający: 1 gości