• Witaj na Forum Arduino Polska! Zapraszamy do rejestracji!
  • Znajdziesz tutaj wiele informacji na temat hardware / software.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Jak zasilić moduł GSM SIM800L V2
#21
(20-11-2019, 08:58)elvis napisał(a): No i nie pisz o AVT jako korporacji, tym bardziej że nie byłeś tam nawet pracownikiem. No chyba że masz inną korporację na myśli.
Jakies tam wiadomości masz to i powinneś wiedzieć w jakich firmach pracowałem a dużo ich nie było bo dwie, każda zatrudniająca tysiące pracowników. Dla ułatwienia podpowiem, że pracowałem 11 i 12 lat, z jedną nadal współpracuję.


(20-11-2019, 08:58)elvis napisał(a): proponuję odwiedzić najbliższą przychodnię zdrowia psychicznego
W 99% tego typu porady dają osoby z zaburzeniami psychicznymi, na podstawie własnych doświadczeń, problemów, zaburzeń.
Zapytam więc - psychiatra pomógł rozwiązać Twoje problemy? Według mnie nie. A może jesteś jeszcze nie zdiagnozowany?
 
Odpowiedź
#22
(20-11-2019, 09:04)elvis napisał(a): @kslevel11  Nic nie modyfikuj, szkoda czasu - po prostu kup moduł na 5V i zajmij się robieniem projektu, zamiast walczyć z nietypowym zasilaniem Smile

W takim razie zamawiam ten V2. Tylko teraz powstał kolejny problem: ten mój zasilacz ma dość nietypową wtyczkę i nie ma takich wtyków DC żeby pasowało. 

Dlatego albo utnę wtyczkę w tym i zamontuję bezpośrednio do modułu, albo kupię nowy zasilacz z normalnym wtykiem i wtedy przez wtyk DC, który będzie pasował.

Ale teraz tak: finalnie będę miał potrzebę zasilania całego projektu z jednego źródła. I trochę nie wiem jak to zrobić bo do zasilenia będą: Uno i czujniki, moduł GSM i prawdopodobnie ESP8266 NodeMCU. Chciałbym to wszystko zasilić np. z jednego zasilacza. Da się tak zrobić?
 
Odpowiedź
#23
(20-11-2019, 15:56)kslevel11 napisał(a): bo do zasilenia będą: Uno i czujniki, moduł GSM i prawdopodobnie ESP8266 NodeMCU.
UNO i ESP. Co będzie robić UNO a co ESP?
 
Odpowiedź
#24
(20-11-2019, 16:25)semi napisał(a):
(20-11-2019, 15:56)kslevel11 napisał(a): bo do zasilenia będą: Uno i czujniki, moduł GSM i prawdopodobnie ESP8266 NodeMCU.
UNO i ESP. Co będzie robić UNO a co ESP?


Uno zajmuje się czujnikami, diodami, buzzerem itd i poprzez komunikację z ESP po Rx/TX wysyła dane, a ESP będzie przesyłać je dalej. Wiem, że mogłem to wszystko zrobić na samym ESP ale miałem wątpliwości co do napięć bo ESP nie ma pinu wyjściowego na 5V, do tego wydajność prądowa pinów na ESP jest ograniczona w stosunku do UNO.
 
Odpowiedź
#25
Jak chodzi o zasilanie to nie powinno być problemu - oczywiście o ile będziesz miał odpowiednio mocny zasilacz. Dla układów 3.3V możesz dać mały stabilizator i powinno pięknie działać.
Jedyny problem to potencjalne zakłócenia od modułu GSM/LTE. Takie moduły mają spory apetyt na prąd, który co gorsza podlega znacznym wahaniom. Więc jeśli chcesz mieć jedno zasilanie 5V dla modułu i reszty układu musisz zadbać o dobre filtrowanie.
 
Odpowiedź
#26
(20-11-2019, 17:44)elvis napisał(a): Jak chodzi o zasilanie to nie powinno być problemu - oczywiście o ile będziesz miał odpowiednio mocny zasilacz. Dla układów 3.3V możesz dać mały stabilizator i powinno pięknie działać.
Jedyny problem to potencjalne zakłócenia od modułu GSM/LTE. Takie moduły mają spory apetyt na prąd, który co gorsza podlega znacznym wahaniom. Więc jeśli chcesz mieć jedno zasilanie 5V dla modułu i reszty układu musisz zadbać o dobre filtrowanie.

Można to zrobić w ten sposób, że np. ciągnę plus z zasilacza na jedną szynę na płytce stykowej a minus na drugą szynę i:

Arduino zasilam wtedy przez pin VIN, do modułu GSM standardowo po pinach i masę z Arduino do szyny z masą? Tylko co wtedy z NodeMCU które jest zasilane z micro USB?
 
Odpowiedź
#27
(20-11-2019, 17:35)kslevel11 napisał(a): Uno zajmuje się czujnikami, diodami, buzzerem itd i poprzez komunikację z ESP po Rx/TX wysyła dane, a ESP będzie przesyłać je dalej. Wiem, że mogłem to wszystko zrobić na samym ESP ale miałem wątpliwości co do napięć
ESP, jak każdy współczesny układ, przystosowany jest do zasilania niskim napięciem. Standard 5V odchodzi do lamusa jak już nie odszedł.


(20-11-2019, 17:35)kslevel11 napisał(a): ESP nie ma pinu wyjściowego na 5V
AVR też takiego pinu nie ma. UNO ma wyjście 5V tak samo jak np Wemos D1 z ESP., więc co rozumiesz przez "nie ma pinu wyjściowego na 5V" ?


(20-11-2019, 17:35)kslevel11 napisał(a): do tego wydajność prądowa pinów na ESP jest ograniczona w stosunku do UNO.
W czym przeszkadza mniejsza wydajność prądowa wyjść ESP?
AVR użyty w UNO ma wydajnośc, jak pamiętam, 20mA na GPIO ale z 16 wyprowadzeń nie uzyskasz na każdym tych 20mA (16*20 = 320mA) bo przekroczysz max dopuszczany prąd całego układu (sprawdź w nocie katalogowej Mega328, 100 albo 180mA).
 
Odpowiedź
#28
(20-11-2019, 18:20)semi napisał(a):
(20-11-2019, 17:35)kslevel11 napisał(a): Uno zajmuje się czujnikami, diodami, buzzerem itd i poprzez komunikację z ESP po Rx/TX wysyła dane, a ESP będzie przesyłać je dalej. Wiem, że mogłem to wszystko zrobić na samym ESP ale miałem wątpliwości co do napięć
ESP, jak każdy współczesny układ, przystosowany jest do zasilania niskim napięciem. Standard 5V odchodzi do lamusa jak już nie odszedł.


(20-11-2019, 17:35)kslevel11 napisał(a): ESP nie ma pinu wyjściowego na 5V
AVR też takiego pinu nie ma. UNO ma wyjście 5V tak samo jak np Wemos D1 z ESP., więc co rozumiesz przez "nie ma pinu wyjściowego na 5V" ?


(20-11-2019, 17:35)kslevel11 napisał(a): do tego wydajność prądowa pinów na ESP jest ograniczona w stosunku do UNO.
W czym przeszkadza mniejsza wydajność prądowa wyjść ESP?
AVR użyty w UNO ma wydajnośc, jak pamiętam, 20mA na GPIO ale z 16 wyprowadzeń nie uzyskasz na każdym tych 20mA (16*20 = 320mA) bo przekroczysz max dopuszczany prąd całego układu (sprawdź w nocie katalogowej Mega328, 100 albo 180mA).


NodeMCU V2, taki jak posiadam ma rozkład pinów: 

https://raw.githubusercontent.com/nodemc...PINMAP.png

Nie ma piny wyjściowego 5V, takiego jakiego mam w UNO. Chyba, że coś pomieszałem.

Co do wydajności prądowej to chodziło mi o to, że np. w UNO jest max 40mA (absolutny max, niezalecane. Najlepiej nie przekraczać 30mA) na PIN (łącznie z PINów można max 200 mA wyciągnąć).

A taki buzzer sam w sobie ciągnie 30mA. NodeMCU nie jest w stanie zapewnić mi takiej wydajności prądowej na pojedynczym pinie (tam jest max 12mA). Dlatego chciałbym połączyć UNO z NodeMCU.

Tak to teraz widzę, ale pewnie jest jakieś lepsze rozwiązanie o którym nie wiem na ten moment.
 
Odpowiedź
#29
(20-11-2019, 19:10)kslevel11 napisał(a): A taki buzzer sam w sobie ciągnie 30mA.
Przy jakim napięciu zasilającym?
 
Odpowiedź
#30
(20-11-2019, 19:18)semi napisał(a):
(20-11-2019, 19:10)kslevel11 napisał(a): A taki buzzer sam w sobie ciągnie 30mA.
Przy jakim napięciu zasilającym?
 5V
 
Odpowiedź
  


Skocz do:


Przeglądający: 1 gości