• Witaj na Forum Arduino Polska! Zapraszamy do rejestracji!
  • Znajdziesz tutaj wiele informacji na temat hardware / software.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
lcd 5110 - PCD8544 wyświetlanie stopni C
#1
Witam Wszystkich

Postanowiłem zrobić prosty wyświetlacz temperatury spalin i doładowania. W oczekiwaniu na wyświetlacze OLED, użyłem lcd 5110 ze sterownikiem PCD8544. Do wyświetlania użyłem biblioteki <LCD5110_Graph.h>. Wszystko fajnie działa oprócz wyświetlenia symbolu °. Próbowałem użyć lcd.print((char)223); lecz wyświetla krzaczki. Jestem początkujący więc proszę o wyrozumiałość... Nie rozumiem na jakiej zasadzie działa wyświetlanie znaków ? Wiem że w pliku DefaultsFonts.c są zawarte kody ale jakby ktoś mi przybliżył na jakiej zasadzie to działa ;Wink  Dziękuje
 
Odpowiedź
#2
W zależności jak biblioteka generuje fonty może je robić w układzie poziomym lub pionowym. Bajt ma osiem bitów, te są zerami lub jedynkami. Jedna linijka fonta to właśnie liczba, 1 bajt. Tam gdzie są 1 piksele włączone. Jak literka składa się z 8x5 pikseli to jest użytych 5 bajtów. Weź sobie jakąś literkę z tego pliku C, kartkę i rozrysuje bity. Jak Ci wyjdzie ta literka to rozkminiłeś układ. Zwykle literki są ułożone wg tablicy ASCII i zwykle nie jest to cała tablica. Możesz sobie zrobić teraz znak stopnia postępując odwrotnie, składając bity w 5 bajtów, no dużo zer będzie, podmienić w znaku nieużywanym przez Ciebie i używać. Można też dodać na końcu lub początku nowy znak, tylko trzeba popatrzeć jak jest opisany początek i koniec w tym pliku.
Miło być decenianym https://buycoffee.to/kaczakat
 
Odpowiedź
#3
Prosta, niezbyt elegancka ale skuteczna metoda, to narysowanie symbolu piksel po pikselu.
 
Odpowiedź
#4
Dziękuje Serdecznie Smile znaczek zrobiony:
000000
000000
0000110
0001001
0001001
0000110


Załączone pliki Miniatury
   
 
Odpowiedź
  


Skocz do:


Przeglądający: 1 gości