• Witaj na Forum Arduino Polska! Zapraszamy do rejestracji!
  • Znajdziesz tutaj wiele informacji na temat hardware / software.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
LoRa sx1278
#1
Kupiłem moduły LoRa sx1278 do projektu gdzie potrzebna będzie komunikacja na parę kilometrów. Używam biblioteki LoRa.h, wszystko działa pięknie, wysyłanie odbieranie danych, lecz tylko kiedy jest zasilane z tego samego źródła.

Układy wyglądają tak: 
Nadajnik atmega 328p + lora 
Odbiornik arduino pro mini + lora + lcd5110 

Działanie: 
nadajnik - wysyłanie stanu przycisku + potwierdzenie go przez wyjście z ledem.
odbiornik - odbieranie danych i wyświetlanie na lcd że nadeszła wiadomość, czy jest to stan wysoki czy niski, oraz RSSI.

Mam trzy źródła napięcia, arduino uno 3,29v  bateria 3,24v bateria 3,48v. Robiłem różne kombinacje bo myślałem że może za słabe napięcie ale kiedy wszystko podłączone jest do jednego źródła działa bezbłędnie, bez opóźnień. Lecz wystarczy podłączyć do innego zasilania i już wszystko przestaje działać, trochę ale nie wiele pomaga zmostkowanie mas.
Czy ktoś ma pomysł jak można to rozwiązać, bo wszystko teraz jest bezużyteczne.
 
Odpowiedź
#2
Za mało informacji. Moduły Lora powinny być zasilane ze źródła o wydajności znacznie lepszej ni Arduino, ono samo może pobierać z 50mA, radio Lora ponad 100mA i w sposób bardzo szarpiący napięciem. Nie należy ich zasilać z pinu Arduino 3.3V. A skoro są na 3.3V to nie powinny być łączone wprost do komunikacji z pinami Arduino 5V, powinien być konwerter poziomów logicznych. Jak są problemy z łącznością to winne mogą być też anteny. Raz że powinny być, dwa, że często sprzedawane gotowce mogą być wadliwe, źle zestrojone, niestety sprzęt by to sprawdzić nawet chiński to jakieś 1000zł. Ale musiałaby być fatalna by nie działało na parę m, jak masz z drutu to dla 433MHz robisz 17cm i docinasz aż będzie najlepiej, jak zejdziesz poniżej 16cm to zwykle trzeba nowego druta szukać. Czasami też, jak jest za blisko to też nie najlepiej, takie efekty czasem doświadczają dwa samochody z CB obok siebie. Bateria może być dobrym źródłem zasilania, ale zegarkowe mają bardzo małą wydajność prądową, typowych AA nie dobierzesz bez konwersji napięcia, bo 2 to za mało, 3 szt. to za dużo, może być LiFePO4 idealny do urządzeń 3.3V, tylko drogi. Najlepiej dodać też kondensator przy nóżkach modułu RF 100n ceramiczny + duży elektrolityczny.
I w ogóle LoRa w Europie nie ma prawa nadawać na tej częstotliwości, powinieneś mieć moduły 868MHz.
Miło być decenianym https://buycoffee.to/kaczakat
 
Odpowiedź
#3
Właśnie zmierzyłem prąd to nadajnik potrzebuje ze 120mA natomiast odbiornik malutko 14mA (dane dla całego układu).
Miałem zabezpieczone wszystko żeby 5v nie przeszło na układy max 3,3v. Anteny są ok bo wszystko się łączy ale tylko na tym samym zasilaniu. Bateria 18650 a przed każdym z układów dwa kondensatory jak powiedziałeś.

Wiecie co pomogło zmiana częstotliwości z 915 na 433MHz, na tej można nadawać (tak mi się kojarzy), ale nie wiem z jaką mocą, według wyliczeń moc nadajnika około 300mW. I że wcześniej nie wpadłem na to, bo RSSI na 915MHz było "-130" a po zmianie od 8 do -5, znacząca zmiana.
 
Odpowiedź
#4
No to super. A na przyszłość LoRa nie ma konfigurowanej częstotliwości, najwyraźniej masz moduły fabrycznie zrobione na 433MHz, 915 jest na rynek Ameryki Północnej (biblioteki może domyślnie miały tak bo autor z USA/Kanady)- jakie kupiłeś tak używaj. Z tego co wiem nie chodzi tylko o moc, ale o zajętość kanału i przydzieloną dla danej usługi częstotliwości, w UE jest to 868MHz i 1% pasma. Też widziałem moduły w sklepie Nettigo na 433MHz, może jednak można.
Miło być decenianym https://buycoffee.to/kaczakat
 
Odpowiedź
  


Skocz do:


Przeglądający: 1 gości