• Witaj na Forum Arduino Polska! Zapraszamy do rejestracji!
  • Znajdziesz tutaj wiele informacji na temat hardware / software.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Mega 2560 wyświetlacz FT810
#21
Język arduino oparty jest chyba na C/C++. Jak się mylę to mnie poprawcie. Jeżeli ktoś pisze tak jak przytoczył Robson Kerman i czeka na gotowca to rzeczywiście powinien się trochę poduczyć. Przynajmniej powinien potrafić sprawdzić, gdzie program ma problemy. Można to przecież zrobić w prosty sposób wyrzucając sobie komunikaty na konsolę czy jak to się nazywa z poszczególnych miejsc programu.
Z drugiej strony prawidłowa pomoc też powinna być lepiej formułowana a nie na zasadzie naucz się języka C/C++.
Można podpowiedzieć: a gdzie masz problem, w którym miejscu Ci coś nie działa, spróbuj tak a tak.
No ale wiem, ręce opadną po setnej podpowiedzi tego samego rodzaju, bo ludzie nie czytają albo wpadają na forum wywalają swój problem i czekają na gotowca. A tu nawet szklane kule nie pomogą.
Może trochę odbiegliśmy od tematu, ale chyba nie za daleko.
Nie wiem czy autor już rozwiązał problem.
Jeżeli tak to dobrze by było jakby się podzielił problemem.
 
Odpowiedź
#22
Może trochę odświeżę. 
Mam problem ze współpracą FT810, ARDUINO Mega 2560 i dodatkowym czytnikiem kart SD.
Problem pojawia się na samym początku czyli jak chcę dołączyć bibliotekę SD do działającego już programu, nie kompiluje się.
Wychodzi, że jest jakiś konflikt z biblioteką GD23Z, która ma już zaimplementowaną obsługę karty SD.
Nigdzie nie mogę znaleźć opisu, jak wykorzystać bibliotekę GD23Z do obsługi karty SD.
Może ktoś wie, spotkał się z takim problemem.
 
Odpowiedź
#23
Aby sensownie wykorzystać FT8xx potrzeba 8 a nawet 12kB RAM. Mega2560 ma 8kB a stos i zmienne gdzieś trzeba zmieścić.
 
Odpowiedź
#24
Problem jest w tym, że chcę zapisywać sobie dane na karcie SD.
Program działa ładnie do pamięci procesorka zapisuję sobie dane z ostatniej doby, ale chcę raz w ciągu doby dane te przelać na kartę SD.
Po "zainkludowaniu" biblioteki SD wyskakują błędy a właściwie konflikty z biblioteką wyświetlacza. Ma ona też zaimplementowaną obsługę karty SD., ale nie potrafię jej wykorzystać do zapisu danych na kartę SD. Nie mogę znaleźć opisu jak to zrobić i czy w ogóle się da.
 
Odpowiedź
#25
@Agregacik, Arduino to zabawka. Sensowne wykorzystanie karty SD to ryb 4-bit. O tym zapomnij w przypadku AVR. Jak używasz 1-bit (SPI) to operacje wykonywane są wolno (seek i te sprawy) trzeba więc użyć RTOS. RTOS ma swoje wymagania, 8kB to mało i kółko się zamyka.
Idąc na pewne kompromisy da się z AVR coś wyciągnąć ale wszystko ma swoje granice. Jak porównasz cenę Mega2560 i kilkadziesiąt razy lepszego ARM, który będzie kosztował połowę tego co AVR to wybór jest "oczywistą oczywistością".

Generalnie: AVR i LCD - raczej nie, no może poza FT8xx i https://www.youtube.com/channel/UCQ3i4Kf...r8PTMODyHw i drogim Nextion, ale jak uwzględnisz cenę, to chyba lepiej dać STM32, który i tak sie "nudzi".

AVR i SD - raczej zły pomysł. Zależy ile i jak często te dane transmitujesz, czasem AVR daje radę. Jest opcja, Vinculum-2 ale cena! Za cenę Vinculum kupisz STM32, który zrobi dużo więcej (Vinculum ma CPU 16-bit).

Jak nie masz ochoty przepłacać to weź jakiś ARM. AVR to przestarzała i droga technologia z dużymi brakami, które historyczny Z80 miał (brak DMA, pomijam Xmega) mało RAM - to "boli" także Xmegę" a Z-80 zauważył to w zeszłym tysiącleciu i stworzył Z-180 (1MB ).

Jak zaparłeś się na AVR, to szukaj pomocy w "cudotwórcy" https://bart-projects.cba.pl/. Dlaczego "cudotwórcy"? Deklaruje, rzeczy niemożliwe do zrealizowania, odświeżanie wyświetlacza kilka razy szybciej niż deklaruje producent. Kolejny "magik" @tmf z Elektrody, też "przyspawany" do AVR. Nawet zakładać się chciał, że zaeumuluje na AVR mega ZX Specrtum. W krótkim czasie stwierdził, ze nie na mega ale Xmega. Jak oprzytomniał to wycofał się z zakładu.

Unikaj takich "fachowców" co nie potrafią kalkulatorem się posługiwać. Jednym z nich jest Mirek K. Dla niego przetaktowanie CPU o 20% nie jest problemem. Ciekawe jak by czuł sie zarabiając 1800zł pracując nie po 8 a po blisko 10 godzin dziennie.
 
Odpowiedź
#26
@semi Twoje wywody są słuszne co do AVR, ale mi rozchodzi się o to, czy się da jednocześnie obsługiwać wyświetlacz i kartę SD, a właściwie dlaczego są konflikty lub jak wykorzystać obsługę SD z biblioteki wyświetlacza. Nie zależy mi na szybkości. Raz na dobę wykonać kilka zapisów na kartę to chyba nie trzeba super procesora.
Wyświetlacz wybrałem taki bo mi się spodobał. Ma opcję dotyku pojemnościowego, czyli paluszkiem mogę przechodzić pomiędzy poszczególnymi ekranami. Pooglądać wykresy dobowe poszczególnych danych. no i nie obciąża tak procesorka bo ma własny napęd.
 
Odpowiedź
#27
(31-10-2019, 17:23)Agregacik napisał(a): mi rozchodzi się o to, czy się da jednocześnie obsługiwać wyświetlacz i kartę SD
Tak, nie ma z tym problemu.

(31-10-2019, 17:23)Agregacik napisał(a): a właściwie dlaczego są konflikty
Trzeba przeanalizować bibliotekę. Zarówno SD jak i FT używają SPI (FT może też działać po I2C). Tu pewnie leży problem. Musisz zobaczyć co robi biblioteka.

Mega2560 ma 4 USART, każdy może pracować w trybie SPI. Zacznij od tego aby rozdzielić FT8xx i kartę SD. Tak będzie łatwiej.


PS
Przy okazji
(31-10-2019, 17:23)Agregacik napisał(a): Język arduino oparty jest chyba na C/C++
Nie istnieje język Arduino (z wielkiej litery - nazwa własna).
 
Odpowiedź
#28
No i udało się. Pomógł w tym syn. Przyjechał na Wszystkich Świętych.
Biblioteka wyświetlacza, którą używam GD 23Z na stałe ustawia pin CS w stan niski nie pozwalając obsłużyć, nawet w "wolnych chwilach", innych urządzeń, w tym przypadku zewnętrznej karty SD.
Trzeba było "wykastrować" bibliotekę GD23Z z obsługi karty SD bo występowały konflikty z zewnętrzną biblioteką SD.
Następnie na czas obsługi zewnętrznej karty SD zatrzymać "działanie biblioteki GD23Z" komendą GD.__end(); a po obsłudze karty wznowić komendą GD.resume();
Przyznam, że nie jest to zbyt eleganckie rozwiązanie, ale zadowolony jestem, na tą chwilę, z niego.
 
Odpowiedź
#29
(09-02-2020, 12:26)robo1973 napisał(a): Witam !!!
Po pobraniu i dołączeniu biblioteki #include <GD23Z.h>
nie mogę skomilować programu w Ardurino ID

Błąd kompilacji dla płytki Arduino Mega or Mega 2560.

Co z tym zrobić ?
Po co biblioteka jak wszystko można narysować w EVE screen editor i wygenerowac kod?
Kod z delay to nie kod, to DEMO!
Możliwości sprzętowe uC trzeba wykorzystywać a nie /machać/. GPIO!
Jestem a usilnie chcę być amatorem to dwie różne rzeczy.

http://er-mik.prv.pl/projekty edw.php 
http://er-mik.prv.pl/projekty_avt.php
 
Odpowiedź
  


Skocz do:


Przeglądający: 1 gości