• Witaj na Forum Arduino Polska! Zapraszamy do rejestracji!
  • Znajdziesz tutaj wiele informacji na temat hardware / software.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Mikrokontroler a pamięć wew.
#1
Hej,

Macie może jakąś rozpiskę jaką pamięć wew. ma każdy popularny mikrokontroler? Albo inaczej :Smile

Czy mieliście coś takiego, że za dużo chcieliście władować do Atmega - programu i pamięć wam się skończyła? Co wtedy najlepiej zrobić? Myśle o tym, żeby podzielić swój projekt na dwa. Jeden na ATiny a drugi na Atmega328.

Nie wiem czy nie zmieści mi się wszystko w jednym ale nie wiem jak to przeliczyć przed projektowaniem. Czyli ilość kodu na pamięć wew.

Kamyk
 
Odpowiedź
#2
(13-03-2017, 13:21)Kamyk napisał(a): Macie może jakąś rozpiskę jaką pamięć wew. ma każdy popularny mikrokontroler?
Oczywiście -> strona producenta.

Cytat:Czy mieliście coś takiego, że za dużo chcieliście władować do Atmega - programu i pamięć wam się skończyła? Co wtedy najlepiej zrobić? Myśle o tym, żeby podzielić swój projekt na dwa. Jeden na ATiny a drugi na Atmega328.

Nie wiem czy nie zmieści mi się wszystko w jednym ale nie wiem jak to przeliczyć przed projektowaniem. Czyli ilość kodu na pamięć wew.
Jak chcesz dużo upakować w kostce to używaj prostych bibliotek, prostych typów(char array a nie String), prawidłowo definuj zmienne(mało globalnych, jak się da to zmienna typu const itp. itd.
Procesor dobierasz pod zadanie, jak napiszesz i przetestujesz program to dopiero wtedy decydujesz o ostatecznym modelu.
Pomagam za darmo więc szanuj mój czas.
Wklejaj tekst a nie jego zdjęcie.
Nie pisz następnego postu jak nie odpowiedziałeś na poprzedni.
Jak mądrze zadawać pytania
 
Odpowiedź
#3
Tak wlasnie robie. Staram sie pisac na Arduino UNO i czasami NANO. Spr. czy wejdzie tam. Jesli wszystko bedzie ok to uzyje czegos malego.

Ale moze warto uzywac zawsze Atmegi328 i tyle. Nie miec problemow z pamiecia wtedy. Koszt takiej kostki nie jest duza. A wtedy zawsze bede mial pewnosc, ze wszystko sie zmiesci!

Sa jakies przeciw za tym, zeby lepiej optymalizowac kostki do projektu? Tzn. moze dawac mniejsza jesli nie potrzeba duzej. Ale jesli ma sie miejsce na plytce to moze warto zawsze dawac wieksza?

Kamyk
 
Odpowiedź
#4
Jest prosty sposób . Skompiluj program poleceniem załaduj używając programatora w katalogu tmp będziesz miał plik hex , ten plik jest bez bootloadera wgraj przez usbasp i po krzyku . Masz dzięki temu jakieś 2kb więcej miejsca . Niemniej optymalizacja daje lepsze efekty ale trzeba na to czasu i wiedzy .
Ważne aby robić co się lubi albo lubić co się robi .
Arduino UNO, TINY, PRO MINI
Pomoc nagradzamy punktami reputacji Wink
 
Odpowiedź
  


Skocz do:


Przeglądający: 2 gości