• Witaj na Forum Arduino Polska! Zapraszamy do rejestracji!
  • Znajdziesz tutaj wiele informacji na temat hardware / software.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Mikrokontroler a zarządzanie LED'ami
#1
Witam,

jest to mój pierwszy wpis na forum, ale uznałem, że tutaj na pewno powinienem uzyskać merytoryczną odpowiedź na moje pytanie. A więc..

Pojawił się w mojej głowie pomysł ułożenia kilku pasków LED w moim pokoju celem nocnego doświetlenia kompletnych ciemności, chciałbym to zadanie sobie lekko urozmaicić by móc zaangażować w to mikro kontroler. Chciałbym móc zmieniać barwę danych diod podłączonych jak się domyślam do układu, najlepiej sterując tym możliwie jak najbardziej zdalnie (domyślnie myślałem o telefonie: Wifi/Bluetooth). Czy coś takiego da się jakoś (bez masochizmu) wykonać na którymś modelu Arduino? A jak już to polecacie jakiś konkretny do tego zadania? Czy może lepiej byłoby spróbować wykonać to na ARM'ie, a więc za pewne Raspbery Pi'e.

Uprzedzając pytania, mam podstawowe doświadczenie w programowaniu ATMega i ARM'ów i to te drugie dużo bardziej przypadły mi do gustu, lecz nigdy w domowym zaciszu nie pracowałem nad żadnym układem. 

Chętnie przygarnę każdą sugestię, bądź poradę. 

Pozdrawiam Smile
 
Odpowiedź
#2
Może być ESP8266 i możesz sterować paskiem LED WS2812B czy którąś z jej odmian. Jeśli programujesz coś już w RPi to i do niej są biblioteki, najtańsze moduły z WIFI można kupić już od 50zł. ESP8266 programuje się np. z Arduino IDE po dodaniu odpowiedniego core - tutoriale są w Google. Na początek polecam WEMOS, WiTTY, NODEMCU - mają wbudowane USB i do uruchomienia wystarczy kabelek podłączyć do PC, drivery, biblioteki, skompilować przykład i wgrać.
Miło być decenianym https://buycoffee.to/kaczakat
 
Odpowiedź
#3
Co do samego wyboru Arduino, chyba nie ma to za dużego znaczenia prawda? Może to być równie dobrze jakiś "zamiennik" celem mniejszych kosztów? Smile

A z modułów bluetooth polecałbyś jakieś konkretne, bo jak dobrze rozumiem te wymienione przez Ciebie traktują temat Wi-Fi?

A co do samych pasków LED, kupuję do nich odpowiedni zasilacz, podłączam je do Arduino i zaczynam zabawę? Wink

PS. Kupował ktoś z Was mikrokontrolery/LED'y/zasilacze z Aliexpress? Ceny mega kuszące i zastanawiam się czy chociażby nie spróbować zakupić LEDów właśnie z tej strony.
 
Odpowiedź
#4
Na początek zabawy z Arduino może być moduł NANO lub MICRO (ten ma 2 UART, jest lepszy do BT), a moduł BT to np. HC-05. Z Arduino to oczywiście klony. Jak nie masz co robić z kasą to można sobie kupić oryginał, jakość wykonania jest oczywiście lepsza i pewna gwarancja, ale cena x5. Za to jest ładne pudełko, czysta płytka, proste piny, eleganckie luty.
Na kilkadziesiąt mojej armii klonów jeden nie łączył USB, szansa na bubel jest, ale na 5 szt. mało prawdopodobna.

ESP8266 to już nie ma "oryginałów" bo to jest alternatywna platforma, "przy okazji" obsługiwana w Arduino IDE. Zamiast płytki NANO podłączasz do PC np. WEMOS z ESP8266 (lub lepszy/droższe coś z ESP32), instalujesz core, pojawiają się płytki do wyboru z ESP, piszesz dla tego program i wgrywasz do ESP.
ESP32 w porównaniu do ESP8266 jest szybszy, wszystkiego ma więcej (pinów IO, interfejsów), oprócz WiFi ma też BT, ale jest nieco droższy.
Z istotnych różnić ESP to logika 3.3V, czyli jak RPi, Arduino z AVR to logika 5V. Gdy urządzenia mają ze sobą się komunikować po kablach logika musi być tego samego poziomu lub należy zastosować konwertery.
Miło być decenianym https://buycoffee.to/kaczakat
 
Odpowiedź
#5
(20-05-2019, 19:24)Sebixxu napisał(a): Pojawił się w mojej głowie pomysł ułożenia kilku pasków LED w moim pokoju celem nocnego doświetlenia kompletnych ciemności, chciałbym to zadanie sobie lekko urozmaicić by móc zaangażować w to mikro kontroler.
Każdy da radę, nawet 8051. Naturalnie, najwygodniej, użyć takiego z PWM. AVR da radę, ale ARM, serii G może byc prawie dwa razy tańszy a jest ok 300 razy szybszy od AVR, ma 4 razy więcej FLASH, 18 razy więcej RAM, o peryferiach dużo można pisać, jest DMA. Nie widzę przyszłości 8-bit po wypuszczeniu serii G z STM.
 
Odpowiedź
#6
Hmm wybaczcie moją niekompetencję, ale słyszałem o Raspbery Pi, Arduino, Texas Instruments, ale nie słyszałem o niczym zwanym na przykład "ESP32".
Jest to jakiś konkretny rodzaj programowalnych płytek ARM? Ala Raspbery Pi? Tyle że z wbudowanym np BT i/lub WiFi? 

Jeśli tak to tak na prawdę mocno ułatwia mi sprawę komunikacji chociażby z telefonem. 
Zasilane one są bateriami/zasilaczami podobnie jak Arduino czy w jakiś inny sposób?
Czy nie będzie problemu z podłączeniem do nich np: Ledy?

Mam też pytanie co do zasilania do takich pasków led? Jak wybrać odpowiedni zasilacz by spełnił wymagania prądowe i napięciowe jak i mógłbym podłączyć fizycznie zasilanie do takiego paska? Smile
 
Odpowiedź
#7
ESP8266 pojawił się w Arduino jako tani dodatek by umożliwić komunikację WIFI. Ale ktoś tak go rozpracował, że teraz można go użyć zamiast Arduino. Typowe UNO ma 32k flash, 2k RAM i 16MHz, a wszystko w 8bitach. ESP8266 po wgraniu WIFI ma większość zasobów ciągle wolne, a jest to 4MB flash, 80k RAM i 160MHz i to jako uC 32 bitowy. Do dyspozycji w Arduino i tak zostaje 10x więcej flasz i RAM, MHz się trzeba podzielić z WIFI, ale i tak jest ponad 100x szybszy.
ESP32 to po prostu jeszcze więcej wszystkiego, dwa rdzenie.
Czasami ciągle lepszy może być AVR, ale najczęściej ESP bije go na głowę.
Ludzie robią sobie serwery WWW na tych ESP i sterują ledami myszką na komputerze, czy palcem na telefonie. W Google i na Youtubie jest tego teraz już tyle, że życia braknie by wykonać dostępne gotowce i przeczytać wszystkie tutoriale.
Miło być decenianym https://buycoffee.to/kaczakat
 
Odpowiedź
#8
W takim razie zdecyduje się na ESP32.
A jak wygląda sprawa z zasilaniem Ledów i z zasilaniem samego takiego takiego układu? Bo z tego co widzę ESP nie ma wejścia zasilania a ma tylko USB.
 
Odpowiedź
#9
Mikroprocesor służy do sterowania układami tym co napiszesz, skompilujesz i do niego wgrasz. Zasilanie ogarniasz osobno w zależności od potrzeb, przecież może to być czujnik wymagający 5V i 3mA, nadajnik do komunikacji na 3.3V i 20mA, ekran Oled 5V i 10mA, silnik roweru 48V/50A, żarówka w instalacji domowe 230V/1A.
Niektóre z tych rzeczy zasilisz nawet z pinu uC (np. pojedynczy LED z rezystorem), niektóre z płytki prototypowej, niektóre zasilasz bezpośrednio z instalacji elektrycznej budynku/zasilaczy/akumulatorów, czasami zasilasz z płytki prototypowej część logiczną sterowanego urządzenia, a jego wykonawczą z osobnego źródła. 
Chcesz zasilić 100 led sterowalnych, to patrzysz ile pobiera prądu jedna, mnożysz x100 i wyjdzie ciężki zasilacz.
Twoje pytania sugerują jeszcze jedno, kup sobie NANO, podstawowy zestaw do Arduino i naucz się podstaw na kursie Arduino i elektroniki: link. ESP na początek nie jest dobrym wyborem, łatwiej go uszkodzić i kosztuje więcej.
Miło być decenianym https://buycoffee.to/kaczakat
 
Odpowiedź
  


Skocz do:


Przeglądający: 1 gości