• Witaj na Forum Arduino Polska! Zapraszamy do rejestracji!
  • Znajdziesz tutaj wiele informacji na temat hardware / software.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Moduł ESP8266 do Arduino
#1
Witam

Potrzebuje skonfiugorwać moduł ESP8266 z arduino i komputerem. Problem w tym że jeśli chodzi o podłączanie elementów elektronicznych to jestem januszem. Bazowałem na tym filmie : https://www.youtube.com/watch?v=RaYZxqUTNWU&t=1392s   jednak kolega podpowiadał mi ze nie musze uzywac jakiegos stabilizatora. Zakupiłem konwerter USB-UART, konwerter poziomow logicznych na 3,3V (podobno zeby sie nie bawic w rezystory), moduł ESP. Czy ktoś mógłby mi pomóc w podłączeniu tego ustrojstwa tak żeby skonfigurować połączenie, ponieważ docelowo chce sterować płytką z telefonu?
 
Odpowiedź
#2
Ale masz sam moduł ESP czy jakaś playtke ?
 
Odpowiedź
#3
Daj karty katalogowe tego co masz ostatecznie fotografię.
 
Odpowiedź
#4
Hmm nie do końca rozumiem drugiego kolege który się wypowiedział ale może rozjaśnie. Co posiadam : Arduino Uno, Moduł ESP8266, Konwerter poziomów logicznych(tak zeby wychodzace z UART 5V zamienic na 3,3V do ESP8266),Konwerter USB- UART podłączany do komputera, kilka czujników które będę podpinał pod arduino,rezystory,przewody(żenśko żeńskie, męsko męskie). Problem jest taki ze chce skonfigurowac arduino tak zeby była możliwość sterowania nim z aplikacji na telefonie poprzez moduł WiFi(ESP 8266). Chciałem zrobić tka jak jest na tym filmiku który wrzuciłem wcześniej, ale znajomy powiedizał ze zamiast sie bawic w jakies rezystory i stabilizator na tranzystorze który tam jest wystarczy ze kupię konwerter poziomów logicznych i podepnę wszystko przez niego. Jako ze dobrze idzie mi progrmaowanie a nie podłączanie podzespołów elektronicznych zeby to działało to chciałbym uzyskać jakąś pomoc jak to uruchomić
 
Odpowiedź
#5
Jak chcesz komunikować się przez UART to wykorzystujesz w obu modułach piny TX/RX, do konwertera poziomów podłączasz z jednej strony 5V  (HV) i GND, z drugiej 3.3V (LV Low Voltage)  i GND, po obu stronach dodatkowo po dwie linie sygnałowe, ESP po stronie 3.3V, (L1 i L1) , Arduino po stronie 5V (H1 i H2). Oczywiście RX-TX i TX-RX.
   
Miło być decenianym https://buycoffee.to/kaczakat
 
Odpowiedź
#6
No ok, a powiedzmy że jestem totalnym januszem i nie ogarniam podłączania tego czegoś. Jeśli chciałbym zrobić układ identyczny jak na filmiku pokazanym na youtube to wtedy uzywam tak jak ten gosc jakis rezystorow i tranzystora i powinno smigać?
A podłączenie o którym mówi przedmówca różni się tylko tym ze nie musze stosowac właśnie rezystorów i tranzystora?
 
Odpowiedź
#7
Przepis jest taki, jak chcesz się bawić tylko w programowanie to baw się na PC, jak chcesz się bawić Arduino to minimum wiedzy o prądzie i elektronice musisz najpierw posiąść. Inaczej i tak zobaczysz dym w ciągu pierwszych kilku dni. Akurat ESP radzi sobie z 5V i sam podłączałem bezpośrednio UART UNO z ESP8266 i nic się nie stało (zasilasz 3.3V jeśli to ESP-01 lub goły chip). Nie jest to jednak zalecane. Tu masz schemat jak to podłączyć z konwerterem poziomów logicznych: https://forum.arduinopolska.pl/watek-esp...%85czeniem , jak będzie działać niestabilnie, to najprawdopodobniej winnym będzie zasilanie 3.3V z UNO, ESP8266 potrzebuje więcej mocy niż może dać UNO. Najlepiej jak masz jakąś płytę ESP typu NODEMCU lub WEMOS, one mają swoje zasilanie z USB i stabilizator o większej mocy.  O elektronice sporo dowiesz się na tym kanale: https://www.youtube.com/channel/UC3TAqUd...V8g/videos , oczywiście elektroprzewodnik też jest OK. Tu jeszcze parę kursów: https://forbot.pl/blog/kursy . Jak widzisz wszystko jest w Internecie, wystarczy lekko grzebnąć rapką.
Miło być decenianym https://buycoffee.to/kaczakat
 
Odpowiedź
#8
eps8266 niby toleruje IO 5V sporo osób na zagranicznych forach o tym tez pisze. Sam mam podłączonego ESP RS 3,3v-5V i nic się nie dzieje złego.

W specyfikacji mona takie coś przeczytać:

All digital IO pins are protected from over-voltage with a snap-back circuit connected between the
pad and ground. The snap back voltage is typically about 6V, and the holding voltage is 5.8V. This provides protection from over-voltages and ESD. The output devices are also protected from reversed voltages with diodes.
Arduino zostało wymyślone po to, by robić dobrze jedną prostą rzecz – migać diodą. 
 
Odpowiedź
#9
Dzięki za odpowiedzi, troche rozjaśniliście ale i tak nie wiem czy sobie z tym poradze. Widziałem jednak ze są moduły arduino z wbudowanymi modułami WiFi. Dobrze rozumiem, że tam nie musze bawić się w takie konfigurowanie jak w tym pryzpadku, tylko programuję sobie połączenie między telefonem a płytką i wszystko śmiga?
 
Odpowiedź
#10
A po co tobie te UNO?? Nie prościej samo ESP12 a w przypadku większych zapotrzebowań ESP32? Uno to szmelc mało pamięci ma a w twoim przypadku to będzie duży problem. bo dochodzi ci jeszcze komunikacja Uno-ESP wiec bez sensu.
Arduino zostało wymyślone po to, by robić dobrze jedną prostą rzecz – migać diodą. 
 
Odpowiedź
  


Skocz do:


Przeglądający: 1 gości