• Witaj na Forum Arduino Polska! Zapraszamy do rejestracji!
  • Znajdziesz tutaj wiele informacji na temat hardware / software.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Nie działający LCD 4x20...
#11
Pomijając kwestię ułożenia układu - lewy adapter nadal nie działa, chyba tak ma być Wink

Sprawa wyglądała tak.

Klon Mini Pro z czarną solder-maską. Piny do I2C nie opisane chyba z braku miejsca na nadruk. Podłączyłem moduł INA226 losowo, ale najwyraźniej trafiłem z SCL i SDA bo działa.

Po chwili chciałem podłączyć LCD. No i tu na logikę kierowałem się tym jak jest podłączony pierwszy działający układ i podłączyłem tak samo. Sprawdziłem
jakieś dwadzieścia razy i nic - LCD za cholerę nie działa.
Ostatecznie w desperacji zamieniłem miejscami kabelki sygnałowe do LCD i ...ożył.

Nie wiem na razie które opisy są źle umieszczone, sprawdzę to gdy rozłączę układ i znajdę TAKĄ lupę Wink

PWL
 
#12
Wracając do modułu INA226. Nie zwariowałem Wink

Mam taki z białym rezystorem. Opis powinien być jak na tym drugim -
sprytne chińskie łapki zamieniły SCL z SDA Smile Dobrze, że to są przewody
sygnałowe a nie zasilające WN Wink

PWL


Załączone pliki Miniatury
       
 
#13
Żeby było jeszcze ciekawiej odkryłem, że moja INA226 zawyża prąd prawie 3x.
Rozładowywałem malego LiPolka (200mAh) diodą LED i podkusiło mnie, żeby podłączyć równolegle
rezystor 100Ohm, coby przyspieszyć sprawę. I tu już na oko coś się nie zgadzało...
INA zwraca prąd 92mA przy napięciu 3.9V. Dwa multimetry uniwersalne potwierdzają,
że rezystor ma <> 100Ohm, a pobierany prąd zgadza się z prawem Ohma i wynosi 1/100 napięcia.

Wykorzystuje standardową bibliotekę i Arduino NANO. Żadnych cudów, próbkowanie 1024x -
co zresztą zmienia tylko szum, nie skale błędu. Wychodzi na to, że INA źle mierzy, ale dlaczego??

PS, Zmieniłem zasilanie rezystora z LiPo na 5V z Arduino - nadal taki sam (prawie 3x).

Musiałem mocno skorygować w programie wartość rezystora bocznikowego, żeby prąd "się zgadzał".

Nie można ślepo wierzyć pomiarom - kontrola podstawą zaufania Wink

PWL
 
#14
(24-06-2019, 08:47)PierwszyWolnyLogin napisał(a): Wychodzi na to, że INA źle mierzy, ale dlaczego??
Sprawdź cenę modułu i samego scalaka. Nie widzisz czegoś dziwnego?
Jeszcze nie nauczyłeś się aby nie kupować z niepewnych źródeł? Prawdopodobnie kupiłeś podróbę albo odrzut produkcyjny.
Jak chcesz kupić tanio i dobrze, kupujesz dwa razy, za pierwszym razem tanio.
 
#15
Z opisu ciężko dojść co mierzysz, może pokaż schemat, a jak nie jesteś pewien pomiaru to zawsze można w szereg włączyć multimetr i sprawdzić jak się mają wskazania do siebie.
Miło być decenianym https://buycoffee.to/kaczakat
 
#16
Najprostszy możliwy układ - zasilanie LiPo, obciążenie rezystor 100Ohm.
Koniec układu Smile
Sprawdzałem multimetrami - opór rezystora zgadza się, napięcie również,
prąd tak samo, choć tu bez dużej dokładności bo to dolny koniec zakresu
multimetrów. Tak czy owak widać, że INA kłamie jak bura suka Wink

PWL
 
#17
To na początek zainwestuj 20$ w miernik, nie wiem co masz za model, ale w porządnym wskazania kończą się na nA, w tanim chińskim za 20$ na 10uA (i nie odstają od tego co pokazuje miernik za 4 stówki w okolicach 100mA).
Dla mnie z ostatnich 2 postów nic nie jest jasne, piszesz o 100 om? Żeby przyspieszyć? Do pomiaru prądu rzędu 1-100mA używam rezystora 1 om, dlatego nie zrozumiałem co i jak starasz się zmierzyć. I dalej nie rozumiem.
A tak w ciemno to raczej bym postawił na chińskiego inżyniera robiącego podróbę niż na siebie czy Ciebie bawiących się Arduino. Oczywiście zawsze może być pech i wadliwy egzemplarz.
Z ciekawości wyciągnąłem jakiś marketowy multimetr z głębokiej szuflady, też mierzy OK, tylko na baterie nie wyrabiałem, bo nie ma autowyłączenia, no ale ma zakres 200uA z dokładnością 1%+0.5uA.
Na miernik można wydać 20zł, 200, 400, 800 i ponad 2000: https://www.youtube.com/watch?v=FYW8txXiuvk , a w komentarzach znajdziesz inne mierniki, nawet dokładniejsze od Fluke w cenie poniżej tysiąca.
Miło być decenianym https://buycoffee.to/kaczakat
 
#18
Z miernikiem to pomyłka, ma zakres 100mA i mierzy. Nie mierzy już tego co chciałem mierzyć INĄ.
Miernik(i) potwierdziły to, że INA kłamie.

INĘ kupiłem po to, żeby mierzyć prądy które pobiera Atmega 328 w trybie LOW POWER -
bawię się w układy pracujące z baterii... Chciałem sprawdzić jaką pojemność ma mały
LiPol gdy rozładowywać go niskim prądem. No ale prąd był tak niski, że trwałoby to
tydzień więc obciążyłem go rezystorem mocy 100Ohm. Czyli grzałką, żeby rozładowanie
nastąpiło szybciej niż moja starość Wink No i tu przypadkiem wyszło, że prąd się nie zgadza
już na oko bo łatwo go sobie obliczyć dzieląc napięcie przez 100.. Wcześniej przyjmowałem
wyniki z INY za dobrą monetę bo nie miałem tego jak zweryfikować - multimetr nie zmierzy 
mi prądu na poziomie uA w impulsach trwających ułamki sekund...

Nic to. Napisałem do sprzedawcy, odpisał wstępnie, na pewno skończę z innym egz. czy
od niego czy z innego źródła. Rozglądnę się też za innymi układami do pomiaru małych prądów...

PWL
 
#19
(25-06-2019, 06:53)PierwszyWolnyLogin napisał(a): INĘ kupiłem po to, żeby mierzyć prądy które pobiera Atmega 328 w trybie LOW POWER -
Na dzień dobry, o jakiej precyzji, bocznika użyłeś? Coś czuję, że nieodpowiedniej, pewnie zwykły rezystor. Daj link do tego bocznika. Bez sprawdzania dokumentacji, mogę stwierdzić, że jeśli w detalu kosztował mniej niż 3..5zł to do precyzyjnych pomiarów się nie nadaje.
Kup sobie w miarę dobry multimetr a nie kombinujesz z INA.

(25-06-2019, 06:53)PierwszyWolnyLogin napisał(a): bawię się w układy pracujące z baterii... Chciałem sprawdzić jaką pojemność ma mały
LiPol gdy rozładowywać go niskim prądem. No ale prąd był tak niski, że trwałoby to
tydzień więc obciążyłem go rezystorem mocy 100Ohm.
Dokształć się, bo rezystor NIE ZAPEWNI stałego prądu rozładowania i w ten sposób NIE ZMIERZYSZ pojemności ogniwa. Dokształć się w temacie źródła prądowego a spowoduje konieczność zapoznania się z źródłami napięcia odniesienia.
Kup gotowca, ale nie chińską zabawkę za 30..100zł.
 
#20
Jak chcesz mierzyć zużycie prądu Atmegi w stanie uśpienia to są to nA-uA. Ina z Twojego obrazka ma zakres pomiarowy do 8A (ta z R010) i nie nadaje się do takich prądów rzędu 1uA. Ja sobie to robię tak, że mam rezystor 1om i drugi 1k + dipswitch do przełączania raz 1 om, oba , 1k, tym samym multimetrem ustawionym na mV mogę sobie zmierzyć 1-999mA w trybie pracy, a po uśpieniu 1-999uA na rezystorze 1k. Oczywiście spadki napięcia przy górnej skali to 1V i ma to wpływ na pobór prądu, tak że mam również 100 om i 10k dla prądów poniżej 1uA. 1om od biedy wystarcza do ESP8266. Oczywiście to tylko do testów, bo jak urządzenie jest zasilane przez rezystor 1k to się nie podniesie do normalnej pracy. Tak samo z miernikiem ustawionym na uA, musi być normalnie bokiem puszczone zasilanie zworką, a dopiero po uśpieniu na chwilę zdejmujesz zworę i mierzysz pobór prądu, zakładasz z powrotem przed wybudzeniem. A to czy ten pomiar będzie 200 nA +/- 100 nA czy 200 nA +/-1 nA to już zależy jakiej klasy jest miernik i rezystory.
Takie rzeczy pomierzysz miernikiem z LeroyMerlin za 15zł. Tylko nie napalaj się, że jak tam kupisz miernik za 100 to będzie 6x lepszy, może być nawet gorszy. Oczywiście przewody zaraz popękają i nawet nowego nie użyłbym do gniazdka 230V, ale do pomiarów w okolicach 5V czy sprawdzania baterii AA jest OK. Zawsze z paragonem możesz wymienić za jakiś czas na nowy. No i oczywiście bateria leci do kosza jak się zapomni wyłączyć. Nie twierdzę też, że to wspaniały miernik, ale taki za 15zł odpowiednio użyty będzie lepszy niż układ z INA.
Miło być decenianym https://buycoffee.to/kaczakat
 
  


Skocz do:


Przeglądający: 1 gości