• Witaj na Forum Arduino Polska! Zapraszamy do rejestracji!
  • Znajdziesz tutaj wiele informacji na temat hardware / software.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Podłączenie diody IR
#1
Witajcie,
Do zapoznania się z arduino i podstawami elektroniki zachęciła mnie m.in. strona: https://legopal.wordpress.com/
Pomyślałem, żeby zrobić pociąg, który będzie zatrzymywał się na dworcu na 10s i potem jazda dalej. Mam tylko 1 pociąg więc na razie taka jest koncepcja.



Pierwszy problem z jakim się mierzę to podłączenie diody IR. Kupiłem LD271 gdzie IF=130mA, VF=1,3V. Skoro pin z arduino daje max 40mA doczytałem, że wypadałoby wsadzić tranzystor. W zestawie mam PN2222A. Skleciłem schemat jak w załączniku. Obliczenia rezystora dla diody wykonałem i wyszło 39ohm 1W. Nie mam pojęcia jak policzyć rezystor do bazy tranzystora. Nie wiem czy ten tranzystor będzie ok. Na informacje jakie się natknąłem często był wymieniany 2N2222.
Żeby było trudniej (dla mnie) to na stronie poniżej jest schemat bez tranzystora.

http://arduino-ok.pl/?p=729

Proszę o rozjaśnienie mi jak powinna być prawidłowo podłączona dioda IR żeby możliwe było sterowanie pociągiem lego jak w pierwszym linku.

Pozdrawiam
Paweł


Załączone pliki Miniatury
   
 
Odpowiedź
#2
Jeżeli dioda nadawcza ma pracować cały czas, podłącz nadajnik IR bez tranzystora. Możesz zastosować fototranzystor zamias odbiornika IR dla arduino.


Załączone pliki Miniatury
   
 
Odpowiedź
#3
Tylko wyjaśnij mi dlaczego mogę tą diodę LD271 podpiąć bez tranzystora choć w jej nocie stoi Forward current 130mA a pin arduino daje max 40mA.
 
Odpowiedź
#4
(10-02-2016, 20:49)pawko napisał(a): Tylko wyjaśnij mi dlaczego mogę tą diodę LD271 podpiąć bez tranzystora choć w jej nocie stoi Forward current 130mA a pin arduino daje max 40mA.

hmm... wydaje mi się, że jeżeli potraktujesz tą diodę nadawczą IR jak zwykłą diodę LED czyli dasz rezystor np. 390ohm to na pewno zmniejszy się zasięg działania tej diody ale wyeliminujesz problematyczny tranzystor i będziesz mógł podłączyć to bezpośrednio z portu UNO czyli Atmegi 328.
Ja bym tak spróbował, a na początek dałbym np. 560ohm do testów.

Nie za bardzo wiem czemu ma służyć połączenie na schemacie umieszczonym przez Ciebie...
Poniżej oznaczyłem to miejsce...

Pzdr.
Jeżeli pomogłem, to poproszę o punkt reputacji Big Grin
 
Odpowiedź
#5
Jak zastosujesz taki rezystor z tą diodą jak tam jest podany (2 k oma), to ustalony prąd będzie na niecałe 2 mA. Prawdopodobnie już taki niewielki prąd wystarczy, żeby to działało. Przy zwykłej diodzie LED, czym wyższy prąd (czyli rezystor o mniejszej oporności), to dioda świeci mocniej, mniejszy prąd (większy rezystor), dioda świeci słabiej. Taka dioda IR może mieć zasięg kilku metrów w połączeniu z odbiornikiem podczerwieni albo fototranzystorem. Pewnie przy takiej niewielkiej odległości już taki niewielki prąd wystarczy, żeby dioda świeciła na tyle, żeby odbiornik podczerwieni to wykrył. To są tylko moje domysły, bo sam nie używałem takiej diody. Żeby mieć większą pewność, że to zadziała, to możesz obliczyć rezystor na trochę większy prąd.

EDIT
ANT a czemu przy mniejszym rezystorze miałby się zmniejszyć zasięg? Mi się wydaje, że powinien się wtedy zwiększyć, bo dioda będzie świecić mocniej, bo będzie większy prąd.
 
Odpowiedź
#6
@ANT - to połączenie to zasilanie arduino z baterii.
Dotarło do mnie właśnie, że to co czytałem do tej pory interpretowałem po prostu źle. Zafiksowałem się na tym, że skoro pin może dać max 40mA (ostrzeżenie na str. 68 w książce 65 praktycznych projektów) to jeśli podłączę diodę gdzie IF=130mA spalę kontroler. Ale jeśli tak jak pisze stiven potraktuję tą LD271 jak zwykłą diodę i podłączę ją pod pin arduino przez rezystor 680ohm (taki akurat mam) to puszczę prąd na poziomie 5,4mA - (5V-1,3V)/680; czyli nie ma obaw bo właśnie zostało nałożone ograniczenie i większy prąd nie pójdzie. Tak spróbuję to podłączyć.

Ale będę dociekliwy. Rozumiem, że im większy prąd pójdzie na diodę tym większy zasięg działania będę mógł uzyskać. Pytanie jak wtedy diodę podłączyć.

Dzięki za udział w dyskusji.
Pozdr
 
Odpowiedź
#7
Logiczne się wydaje, że dioda będzie miała większy zasięg, czym większy prąd, bo będzie mocniej świecić. ANT chyba miał na myśli, że z rezystorem będzie mniejszy zasięg, niż gdyby go nie było. No ale rezystor musi być, żeby prąd nie był większy niż to 35-40 mA, bo inaczej to może się uszkodzić kontroler.
A co masz na myśli jak podłączyć diodę? Masz tam w tym linku schemat połączenia z rezystorem.
 
Odpowiedź
#8
Podłączyłem kolejno zmniejszając rezystory:
1,5k ohm zasięg działania max 10cm,
1,0k ohm max 20cm,
680 ohm może 25cm
rezystory 0,25W
W każdym przypadku osłona odbiornika IR w lokomotywie musiała być odsłonięta. Po założeniu osłony brak reakcji nawet z 1cm.

Tutaj
https://legopal.wordpress.com/2014/06/27...n/#more-54
jest napisane

"In our case the voltage is 5V (which is given by the arduino) minus 1.35V which is used by our specific LED, the forward current in our case is 100mA ==> (5V-1.35V)/0.1A = resistance = 36.5 Ohm. This is the minimum resistor you need. Because 36.5 Ohm is not a standard resistor, we use a 39 Ohm resistor."

Licząc dalej P=UxI=(5V-1,35V)x0,1A=0,365W czyli zastosowany w tym przypadku rezystor to 39ohm 0,5W? Dobrze moc rezystora liczę?
Dla LD271 (5V-1,3V)/0,13A=28,5ohm; P=(5V-1,3V) x 0,13A = 0,481W czyli mógłby być 30ohm 1W?
I po raz kolejny... Czy z użyciem powyższego rezystora mogę diodę podłączyć bezpośrednio do arduino? Smile

Użyty szkic
Kod:
#include <legopowerfunctions.h>
LEGOPowerFunctions lego(9);

void setup() {
 
}

void loop() {

lego.SingleOutput(0, PWM_FWD4, BLUE, CH1);
delay(5000);
lego.SingleOutput(0, PWM_FLT, BLUE, CH1);
delay(1000);
lego.SingleOutput(0, PWM_REV4, BLUE, CH1);
delay(5000);
lego.SingleOutput(0, PWM_FLT, BLUE, CH1);
delay(1000);

}


Dobrej nocy


Załączone pliki Miniatury
   
 
Odpowiedź
#9
Chyba dobrze liczysz te moce rezystorów. Ale nie możesz połączyć tego bezpośrednio do pinu arduino, no bo jak sam pisałeś, na pinie nie uzyska się takiego prądu i będzie to za dużym obciążeniem dla pinu i może dojść do uszkodzenia. Musiałoby to być połączone przez tranzystor. Tam pokazują bezpośrednie połączenie i jakoś to działało, no ale na pewno nie uzyskali tego prądu 0,1A, tylko tyle ile pin był w stanie dać. Tego tranzystora PN2222A nie znam, nie wiem jaki tam rezystor będzie potrzebny i nie wiem jak go policzyć. W internecie najczęściej na schematach z arduino jest tranzystor BC327 i BC547 i to co widziałem, to używane są rezystory od 1k do 4,7k.
 
Odpowiedź
#10
Na filmie pokazane jest działanie diody na poziomie 100mA. Możesz zaryzykować lub dać tranzystor 2n2222 z rezystorem od 200 Ohm do 1 kOhm.


Załączone pliki Miniatury
   
 
Odpowiedź
  


Skocz do:


Przeglądający: 1 gości