• Witaj na Forum Arduino Polska! Zapraszamy do rejestracji!
  • Znajdziesz tutaj wiele informacji na temat hardware / software.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Podgrzewana buda dla piesła + automatyczne uzupełnianie wody.
#1
Witam, chciałbym przedstawić 1z4 moich autorskich projektów do którego wszystko znajdziecie poniżej Big Grin

Pierwszy z nich to "PODGRZEWANA BUDA DLA PSA" #Zima + Automatyczne uzupełnianie wody #Lato Smile


Cały układ powinien działać mniej więcej tak :

Kod:
Płytka Arduino odbierając sygnał Analogowy o konkretnej wartości temperatury zarządzała by układem w ten sposób, że gdy termometr umieszczony w budzie psa wyślę do sterownika że jest poniżej 5 stopni Celsiusza ten wyśle prąd z konkretnego pinu tak aby przekaźnik (30V 10A) przekazał prąd do 3 samochodowych mat grzewczych dzięki czemu buda była by ogrzewana z 3 stron w zasadzie z 3 ścian tak aby było to bezpieczne dla piesełka.  + opcjonalne automatyczne uzupełnianie wody.

Teoretyczna kolejność przepływu prądu:

Kod:
AKUMULATORY 2X6V (12V) -->  CENTRALA STERUJĄCA (3,3V) -->Przekaźnik (3,3V/5V +12V) --> MATY GRZEWCZE (3).

Do projektu będzie potrzebne :
Kod:
[*]Buda dla psa - we własnym zakresie bo zależy czy ktoś chce kupić, zrobić samemu czy wykorzystać obecną
[*]Obudowa - również we własnym zakresie, ja proponuje z plexi glass bo fajnie wygląda takie migające xd jak ktoś lubi bawić się w diody LED.
[*]2x Akumulator Żelowy 6V - 2x30zł (60zł) i to nowe z allegro :D może ktoś znajdzie taniej :)
[*]Centrala Sterująca Andruino NANO (ok.20zł)
[*]Przekaźnik 30V 10A - (ok.11zł)
[*]Rezystor 12V-->3,3V/5V (ok.10gr?)
[*]Przełącznik 2x3zł (ok.6zł) - do wyłączania układu grzewczego w lato.
[*]Czujnik poziomu wody (ok.5zł) - do nalewania wody pieskowi żeby mu się pić nie chciało.
[*]

Całość elektroniki zamyka się w cenie około 100-130zł.

Można rozbudować o panele fotowoltaiczne ale koszt może znacznie wzrosnąć a przecież takie akumulatory można ładować prostownikiem który polecam posiadać osobą posiadające prawo jazdy Smile


Dlaczego projekt uważam za fajny ponieważ w zimowe wieczory można zrobić coś pożytecznego dla naszych przyjaciół

czworonogów oraz zabić tym czas Tongue Jeśli projekt ci się spodobał daj znać Smile


Mile widziane pomysły na rozwiązania napisania kodu :Smile jeśli coś sensownego napiszę sam to pojawi się to tutaj:




Kod PHP:
Code Arduino Coming Soon... 
[Obrazek: arduino-logo-png-6.png]
 
Odpowiedź
#2
Witamy,

Na prawdę świetny i przydatny projekt! Smile Mam nadzieję, że rozwinie się jak najszybciej,

Pozdrawiam
[Obrazek: Sygnatura1-w60.jpg]
 
Odpowiedź
#3
Po co są dwa akumulatory ? I czego używasz do podgrzewania budy (a raczej czym zasilacz maty) ?
 
Odpowiedź
#4
Arduino w czystej postaci,w stanie czuwania będzie niepotrzebnie rozładowywać akumulator. W konsekwencji, jak nie będzie potrzeby grzania i tak często będzie trzeba ładować akumulator.
Nie wyczytałem nic o ochronie akumulatora przed nadmiernym rozładowaniem.
Podobnie nic o sygnalizacji konieczności jego naładowania.
Jaką pojemność mają akumulatory? Na ile czasu podgrzewania wystarczą?

Od tego należy zacząć ten projekt, policzyć jaka jest wymagana pojemność aby wystarczyło na założony czas grzania. Kolejny krok to rozwiązanie problemu rozładowywania akumulatora przez układ nadzorujący temperaturę w czasie gdy grzanie jest wyłączone.
Ile niepotrzebnie prądu zmarnuje Arduino? Rozwiązanie z Arduino jest złe, może lepiej dać uC bez zbędnych Arduinowych dodatków jak mostek USB (chyba, że piesek z komputera bedzie coś robił z tym sterownikiem) i stabilizator impulsowy zamiast linowego jak w Arduino? A może lepiej termistor i komparator?


Arduinowcy! Zapamiętajcie!
Arduino i niski pobór prądu nie idą w parze!
Arduino NIE NADAJE się do pracy bateryjnej (chyba, ze to siłownia telekomunikacyjna 10kW).
 
Odpowiedź
#5
@CEO - dzięki temu forum na pewno rozwiniemy ten projekt i przeniesiemy go do rzeczywistości ! Smile

@error105 - akumulator  żelowy w tych cenach ma jakieś 6V 7Ah, a więc wykombinowałem to że maty grzewcze będą samochodowe dzięki czemu mogą one pracować pod gniazdem zapalniczki z napięciem 12V Smile

@es2 - tu się z tobą zgodzę, a tak naprawdę cały projekt powstał w oparciu o panele fotowoltaiczne które przechwytywały by słońce tak aby ładować akumulatory, nie wziąłem ich pod uwagę dlatego że chce wymyślić jak stworzyć je samemu po kosztach i opublikować na tym forum jako alternatywne źródło zasilania Smile dzięki temu wszystko będzie dzialać autonomicznie i nie będziemy musieli przejmować że akumulatory się rozładują, dodatkowo mam jeszcze plan mały czujnik :Tongue ale to w miarę przebiegu czasu wytłumaczę wszystko co i jak Wink
[Obrazek: arduino-logo-png-6.png]
 
Odpowiedź
#6
Wiesz że by naładować takie akumulatory, nawet bez włączonego podgrzewania), to panele gra ogromne i drogie ? A dwa, nie wiem ile W maja maty, ale może się okazać że pradu nie starczy nawet na całą noc.
Pomysł fajny, ale niestety ze stałym zasilaniem.
Arduino to nie problem, wystarczy że wybierzesz zamiast nano to pro mini i problem prądu zniknie przy uC
 
Odpowiedź
#7
(02-10-2018, 14:08)error105 napisał(a): Arduino to nie problem, wystarczy że wybierzesz zamiast nano to pro mini i problem prądu zniknie przy uC

Nie do końca zniknie. Rasowy Arduinowiec sięgnie po stabilizator liniowny np LM7805. Więc problem zasilania nadal pozostaje.

Co do reszty sie zgadzam.Cel może i zacny, ale akumulatory + panele to nie w naszym kraju, chyba, ze ogrzewanie będzie używane w słoneczne dni :-) Wtedy to pewnie klima, a ta to dopiero prądu potrzebuje.
Może ogniwa paliwowe? Ale ze względu na cenę to taniej będzie kabel do budy zakopać albo rury od C.O.

Czytając osiągnięcia autora wątku:
Cytat:Moje projekty :
1. Podgrzewana buda dla pieska + automatyczne uzupełnianie wody. // Gotowy Wink
2. Alternatywne źródło energii ( panele fotowoltaiczne ) // W trakcie realizacji...
3. Automatyczny express do kawy // W trakcie realizacji...
4. Inteligenty Garaż // W trakcie realizacji..
Jak na razie, raczej w powijakach, jest punkt 1, reszta to marzenia. Tez taki byłem w wieku 10 lat ale wtedy nie było Internetu, Radio Elektronik dawał niesprawdzone konstrukcje. Teraz, można nie realizować tego, co zrealizować się nie da lub będzie bardzo kosztowne.

Proponowałbym autorowi zacząć od czegoś bardziej realnego. Coś czego dużo opisów można znaleźć w Internecie. Np inteligentny dom. Nie od razu cały a na początek oświetlenie w jednym pomieszczeniu.
 
Odpowiedź
#8
@error105 - nie zgodzę się z tobą dlatego iż wystarczy że panele wygenerują większe napięcie niż 12v i akumulator nie  będzie oddawał mocy a wręcz ją przyjmował ( przynajmniej tak działa mniej więcej to w samochodzie) gdzie alternator generuje napięcie większe niż 12V tam z tego co wiem to wychodzi 13,8-14,5V i jakoś on ładuje akumulator :Big Grin
ale masz rację bo prędzej miało by sens dołożenie czujnika naładowania akumulatorów który dodatkowo odcinał by prąd matom grzewczym tak aby skupić się na ładowaniu akumulatorów.

@es2  - tylko że widzisz to jest tylko poglądowe wszystko  i mniej więcej zarys całego projektu, wrzuciłem to na forum żeby dowiedzieć się co na to inni ludzie, gdyż dopiero teraz wiem że warto się tym zająć tak już na poważnie, co więcej ci powiem w miarę rozwoju projektu wszystko co będzie już takie "działające" będzie wrzucane w pierwszy post natomiast to co będę robił w fazie "prób i błędów" będę dodawał w nowym poście w tym wątku Smile
A co do kwestii projektów to na miękko da się zrobić panele samemu, zobacz tutaj.
Gdzieś kiedyś czytałem o programiście który zaprogramował sobie ekspress do kawy Big Grin
Projekt garaż to będzie gruby projekt który będzie bardzo rozbudowany xd Smile

Tak na marginesie, to czy nie piękne jest to że możęmy wykorzystać rzeczy ze złomu czy już nam nie potrzebne tak aby dać im drugie życie? Smile

[url=https://www.youtube.com/watch?v=icW9rzDDKMs][/url]
[Obrazek: arduino-logo-png-6.png]
 
Odpowiedź
#9
(02-10-2018, 15:07)ToMiX napisał(a): @error105 - nie zgodzę się z tobą dlatego iż wystarczy że panele wygenerują większe napięcie niż 12v i akumulator nie  będzie oddawał mocy a wręcz ją przyjmował ( przynajmniej tak działa mniej więcej to w samochodzie) gdzie alternator generuje napięcie większe niż 12V tam z tego co wiem to wychodzi 13,8-14,5V i jakoś on ładuje akumulator :Big Grin
[url=https://www.youtube.com/watch?v=icW9rzDDKMs][/url]

Źle rozumujesz. Nie widzisz zależności pomiędzy prądem, napięciem a mocą.
Jaką moc mają panele?
Jaką ma alternator w samochodzie?

Policz (znów zmuszam do liczenia, nudne się to staje prawda?) ile czasu będziesz ładował akumulator o wybranej pojemności panelami o określonej wydajności przy oświetleniu jakie panuje w okresie zimowym.
Wskazówka: Moc paneli, zwłaszcza w ulotkach, jest podawana przy dużej ilości dostarczonej energii, w okresie zimowym uzyskasz 2..10% tej mocy. Szczegóły znajdziesz w nocie katalogowej panelu.

Czy obliczyłeś jaki akumulator jest wymagany aby przez cała noc zasilał ogrzewanie?
Uwzględniłeś w obliczeniach fakt, ze akumulator traci pojemnośc wraz ze spadkiem temperatury?

Wydaje mi się, ze pewnie masz już jakieś schematy, może i rysunki PCB, pewnie kupiłeś elementy zamiast zacząć od obliczeń.
 
Odpowiedź
#10
Cytat:Źle rozumujesz. Nie widzisz zależności pomiędzy prądem, napięciem a mocą.
Jaką moc mają panele?
Jaką ma alternator w samochodzie?

Policz (znów zmuszam do liczenia, nudne się to staje prawda?) ile czasu będziesz ładował akumulator o wybranej pojemności panelami o określonej wydajności przy oświetleniu jakie panuje w okresie zimowym.
Wskazówka: Moc paneli, zwłaszcza w ulotkach, jest podawana przy dużej ilości dostarczonej energii, w okresie zimowym uzyskasz 2..10% tej mocy. Szczegóły znajdziesz w nocie katalogowej panelu. 

Czy obliczyłeś jaki akumulator jest wymagany aby przez cała noc zasilał ogrzewanie?
Uwzględniłeś w obliczeniach fakt, ze akumulator traci pojemnośc wraz ze spadkiem temperatury?

Wydaje mi się, ze pewnie masz już jakieś schematy, może i rysunki PCB, pewnie kupiłeś elementy zamiast zacząć od obliczeń.

Ja rozumiem o co ci chodzi dlatego właśnie teraz pracuje nad obliczeniami na podstawie mojego schematu elektronicznego którego chciałbym umieścić w boxie z plexi glassu Smile

I tak naprawdę to nawet zgodzę się z tobą że teraz to jest wszystko zależne od obliczeń ewentualnie zmodyfikowania schematu o pominięcie akumulatora z mat grzewczych ale zrobienie bezpośredniego zasilania na mate z panelu fotowoltaicznego co rozwiąże twój problem z spadkiem mocy akumulatora w zimę i z ładowaniem ale np zastosowaniu jednego akumulatora żelowego 6V dla zasilania płytki Arduino Smile
[Obrazek: arduino-logo-png-6.png]
 
Odpowiedź
  


Skocz do:


Przeglądający: 1 gości