• Witaj na Forum Arduino Polska! Zapraszamy do rejestracji!
  • Znajdziesz tutaj wiele informacji na temat hardware / software.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Pomiar czasu za pomocą Arduino
#11
(07-09-2018, 18:49)Mick_SQ6IYV napisał(a): 1. es2 - W projekcie 1 dokładność na poziomie 0,01 sekundy. W drugim projekcie dokładność na poziomie 1 sekundy.

Nadajemy na różnych falach. Nie potrafisz napisać jakiej dokładności oczekujesz, zmuszasz mnie do jej obliczenia ale nie mam dokładnych informacji. Aby uzyskać zadaną dokładność potrzeba innego wzorca gdy mierzysz krótkie czasy innego gdy długie. Pojęcie krótkie/długie jest mało precyzyjne dlatego dokładność wyraża się w procentach, promilach lub ppm, bpm.
Przeczytaj więc sobie o dokładności, czym różni się dokładność od rozdzielczości i napisz jakiej dokładności oczekujesz.
 
Odpowiedź
#12
Projekt 1: w pracy jestem odpowiedzialny za demonstracje fizyczne na wykładach z fizyki. Jedno z naszych doświadczeń, to metronom, klasyczna równia pochyła i staczająca się po niej metalowej kulce. Na razie "czujnikami" są metalowe chorągiewki, które są trącane w kolejnej odstępach czasu. Pomyślałem, żeby na drodze kulki ustawić czujniki w formie dioda laserowa - fotoelement. Kulka zjeżdżając przerywała by kolejne promienie "na chwile", a zadanie Arduino polegałoby na zmierzeniu czasu pomiędzy kolejnymi przerwaniami i wyświetlaniu wyników na wyświetlacziu. Chodzi o pokazanie jak działa wzór s(t)=(1/2)at^2.
Rób to, co kochasz i kochaj to, co robisz! VY 73 Smile
 
Odpowiedź
#13
(07-09-2018, 19:23)Mick_SQ6IYV napisał(a): Projekt 1:  w pracy jestem odpowiedzialny za demonstracje fizyczne na wykładach z fizyki.

Więc chyba potrafisz napisać jaką dokładność pomiaru chcesz uzyskać?
Jeśli nie, to módl się, aby uczniowie/obserwatorzy/podopieczni/wychowankowie tego nie czytali, bo będą mieli beką na kilka miesięcy.


Rób to, co kochasz i kochaj to, co robisz!
Rób to co potrafisz!
 
Odpowiedź
#14
Dokładność na poziomie 0,01 sekundy; gdyż przejazd kulki pomiędzy kolejnymi czujnikami jest na poziomie 1 sek. Tyle przynajmniej wyszło z pomiaru klasycznym stoperem.

Kojarzę o co chodzi w skrócie ppm, ale nie wiem jak to przeliczyć na czas.
Rób to, co kochasz i kochaj to, co robisz! VY 73 Smile
 
Odpowiedź
#15
(07-09-2018, 19:50)Mick_SQ6IYV napisał(a): Dokładność na poziomie 0,01 sekundy; gdyż przejazd kulki pomiędzy kolejnymi czujnikami jest na poziomie 1 sek. Tyle przynajmniej wyszło z pomiaru klasycznym stoperem.

10ms to rozdzielczość a nie dokładność. 10ms przy pomiarze czasu 1 sekundy to mała dokładność, bo 1%. Przy pomiarze 100 sekund zdecydowanie większa bo 0,01%.

(07-09-2018, 19:50)Mick_SQ6IYV napisał(a): Kojarzę o co chodzi w skrócie ppm, ale nie wiem jak to przeliczyć na czas.
Wstydziłbym się to napisać. Jak szef lub współpracownicy to czytają. I jeszcze ta fotka. Prawie CV, link do swojej strony https://sq6iyv-qrp.xlx.pl/
Reklamę sobie zrobiłeś kolego, że aż strach.
Czy nie czas na zmianę zawodu?

Poczytaj o tych ppm, jak się to ma do %. Policz jaka dokładność potrzebujesz a odpowiem jaki wzorzec trzeba użyć, czy wystarczy kwarc przy uC, czy DS32, może oscylator za 200 albo 1500zł, a może zegar atomowy.
 
Odpowiedź
#16
[quote pid='10304' dateline='1536343139']
Wstydziłbym się to napisać.
[/quote]

Błędów nie popełnia ten, co nic nie robi.


Moje wymagania dotyczące całości wydają się jasne - czas trwania doświadczenia to maksymalnie 6 sekund. Kulka potrzebuje około 1 sekundy na pokonanie dystansu pomiędzy kolejnymi chorągiewkami. Wynik pomiaru czasu ma być wyświetlany z dokładnością do dwóch miejsc po przecinku. Czy to tak dużo?
Rób to, co kochasz i kochaj to, co robisz! VY 73 Smile
 
Odpowiedź
#17
(07-09-2018, 20:09)Mick_SQ6IYV napisał(a): Moje wymagania dotyczące całości wydają się jasne - czas trwania doświadczenia to maksymalnie 6 sekund. Kulka potrzebuje około 1 sekundy na pokonanie dystansu pomiędzy kolejnymi chorągiewkami. Wynik pomiaru czasu ma być wyświetlany z dokładnością do dwóch miejsc po przecinku.

Nie DOKŁADNOŚCIĄ dwóch miejsc po przecinku tylko ROZDZIELCZOŚCIĄ, przynajmniej tak było napisane wcześniej.

[quote='Mick_SQ6IYV' pid='10305' dateline='1536343788']
Czy to tak dużo?
[/quote
Jaka więc jest wymagana dokładność generatora?
Wystarczy obliczyć.
Ja mogę tego nie potrafić ale jak się robi prezentacje z fizyki, to chyba trzeb umieć pomnożyć dwie liczny przez siebie i podzielić przez trzecią lub dwie podzielić przez siebie po czym przemnożyć przez trzecią. Dla ułatwienia przypomnienie z podstawówki:
http://www.obliczanieprocentow.pl/
i coś związanego z większymi dokładnościami:
https://pl.wikipedia.org/wiki/PPM
 
Odpowiedź
#18
W sprawozdaniach na laboratoriach podaje się wyniki (obliczeń lub pomiarów) z DOKŁADNOŚCIĄ do dwóch cyfr po przecinku i to dokładnie mnie interesuje. Pomiar czasu przejazdu kulki z DOKŁADNOŚCIĄ do dwóch cyfr po przecinku. Być może w zawodowej dziedzinie życia Kolegi ES2 nazywa się to rozdzielczością. Poza tym w pierwszym poście pod moim pojawiły się te dwa pojęcia i zrobiła się g******burza w szklance wody...
Rób to, co kochasz i kochaj to, co robisz! VY 73 Smile
 
Odpowiedź
#19
W pierwszej książce masz przecież opisaną budowę stopera na bazie millis() i micros().
Jak nie masz doświadczenia z elektroniką i programowaniem, to niestety nie jest tak, że otworzysz projekt, z jakiejkolwiek książki na stronie 254 i go zrobisz. Za wszystkim idzie teoria dawkowana przy okazji kolejnych projektów od pierwszej strony. Jak chcesz dokładnie sobie jakiś skopiować, to OK, ale jak chcesz połączyć kilka w jeden działający to już trzeba poczytać i poćwiczyć, poukładać sobie na spokojnie.
Tak samo na kursie tu: https://forbot.pl/blog/kurs-arduino-srod...owac-id936 .
Witaj na forum, już w pierwszym dniu doświadczyłeś, że w niektóre dyskusje o dzieleniu włosa na czworo lepiej się nie wdawać.
Stoper do doświadczeń spokojnie zrobisz bez wiedzy o ppm/ppb.
Edit:
W drugiej książce jest rozdział "funkcje czasu", nie wiem co jest w środku, ale się domyślam. Tak tylko mówię...
Miło być decenianym https://buycoffee.to/kaczakat
 
Odpowiedź
#20
kaczakat - Przyjrzę się temu, co mówisz. Większe doświadczenie mam z elektroniką, lutownicy się nie boję. Z programowaniem trochę gorzej, ale uczę się C++ z kursów p. Zelenta na YT. Na razie jest to programowanie w konsoli, ale nie od razu Kraków zbudowali. Mam świadomość, że każdy projekt trzeba dostosować do realnych warunków budującego. Wiem w którą stronę mam popchnąć swój projektSmile

Miłego weekendu wszystkimSmile
Rób to, co kochasz i kochaj to, co robisz! VY 73 Smile
 
Odpowiedź
  


Skocz do:


Przeglądający: 1 gości