• Witaj na Forum Arduino Polska! Zapraszamy do rejestracji!
  • Znajdziesz tutaj wiele informacji na temat hardware / software.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Pompa wraz z czujnikem temeratury
#1
Witam wszystkich. Jestem zielony w temacie, ale chciałbym zaprojektować jedną rzecz. Chciałbym zrobić kod na połączenie pompy z czujnikiem temperatury tak, aby załączała się pompa przy ponad 50 stopniach Celsjusza, a wyłączała przy zejściu do 45 stopni. Mój początkowy zestaw to:
https://allegro.pl/pompka-pompa-wody-wod...08729.html
https://allegro.pl/czujnik-temperatury-d...71879.html
Zastanawiam się nad wyborem płyty z procesorem. Nie wiem jaka byłaby odpowiednia. Ktoś poleciłby, a przynajmniej zarysował sposób wykonania programu w Arduino 1.8.5 ? Pozdrawiam dobre dusze
 
Odpowiedź
#2
Zanim zaczniesz kupować zastanów się:
- w jaki sposób będziesz ustawiał temperaturę? Ustawienie na stałe w programie? Potencjometr (nie polecam), enkoder, klawiatura. Jeśli klawiatura to jaka? kilka przycisków (góra/dół) klawiatura numeryczna?
- na czym będzesz wyświetlał nastawy, zmierzoną temperaturę, alarmy? Wyświetlacz LED (czytelny ale mało informacji)? Alfanumeryczny? Monochromatyczny? Kolorowy? Kolorowy z touchscreenem?
- W jaki sposób wyświetlacz będzie komunikował się z wyświetlaczem? Magistrala równoległa? Szeregowa? Jeśli szeregowa to jaka? I2C? SPI?
- Czy potrzebna będzie komunikacja ze sterownikiem? Jeśli tak, to Ethernet? Wi-Fi? BT?

Jak już określisz co chcesz, można będzie dobrać odpowiednia płytkę.
 
Odpowiedź
#3
- klawiatura góra/dół
-monochromatyczny
-magistrala równoległa
-bez komunikacji
 
Odpowiedź
#4
Monochromatyczny alfanumeryczny (może działać na 6 przewodach) czy graficzny (przeważnie 12 przewodów)?
Policz ile pinów potrzebujesz.
- OneWire 1 pin
- klawiatura 2 piny
- wyświetlacz 6 lub 12
Razem: 9 lub 15 pin. ArduinoUNO ma 14 wejść/wyjść więc wystarczy w obu przypadkach. Są nawet shieldy z LCD Alfanumerycznym i klawiaturą. Sugeruję nie używać TX i RX, będą robić jako namiastka debugera.
Jak nie potrzebujesz stabilizatora 5V to możesz użyć ArduinoNANO.
 
Odpowiedź
#5
Czyli zakupić ArduinoUNO. Dzięki Wink posiadasz może poradnik, który pokieruje mnie jak zrobić program pod ten sprzęt ?
 
Odpowiedź
#6
(04-07-2018, 14:41)Sinter napisał(a): Czyli zakupić ArduinoUNO. Dzięki Wink posiadasz może poradnik, który pokieruje mnie jak zrobić program pod ten sprzęt ?
Na ta chwilę to chyba na Forbocie. W EdW też jest ale niedawno się zaczął (4 czy 5 odcinek był). W EdW są dwa równoległe kursy. Jeden to programowanie, drugi sprzęt. Dokładnie opisuje ważne rzeczy, jak budowa portu IO, itp, co w innych poradnikach jest pomijane przez co pojawiają się "miauczące" posty na Elektrodzie.

Jak jesteś "zielony" to zarezerwuj dużo czasu, cierpliwości i kasy na spalone płytki.
Bez sprzętu, jak oscyloskop, analizator logiczny itp będzie ciężko (długo szuka się błędu bez sprzętu chyba, że ma się dużo szczęścia). Na początek kup klona SaleAE, koszt flaszki a pomoc duża. Nawet najtańszy oscyloskop też często jest wymagany. Z czasem potrzebny jest porządny z pamięcią i innymi bajerami. Do 1-Wire przyda się http://avt.4ra.pl/viewtopic.php?id=12

Różnica pomiędzy oscyloskopem a analizatorem:
[Obrazek: Oscyloskop%20a%20Analizator%20IIC.png]
[Obrazek: Oscyloskop%20IC%20Analizator%20nie%20pokaze.gif]
[Obrazek: Oscyloskop%20analiza%20IIC.gif]
Widać różnicę?

Te subtelności, jak czas narastania sygnału, jego poziom, to różnica pomiędzy dział/nie działa.
 
Odpowiedź
  


Skocz do:


Przeglądający: 1 gości