• Witaj na Forum Arduino Polska! Zapraszamy do rejestracji!
  • Znajdziesz tutaj wiele informacji na temat hardware / software.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Ocena wątku:
  • 1 głosów - średnia: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Próba podjęcia rękawicy ze spółdzielnią mieszkaniową
#1
Cześć wszystkim,
Sam temat już wiele mówi, jednak troche przybliżę.
Mieszkam na 4 tym ostatnim piętrze nie ocieplonego budynku z wielkiej płyty. Jedyne ocieplenie jakie nasz budynek posiada to sypiący się eternit ;(
Sprawa która mnie mocno wkurza to coroczne dopłaty rzedu 1500zł, których chciałbym uniknąć w przyszłym roku, lub zebrać na tyle mocne dowody żeby ktoś w końcu puknął się w łeb.
Swojego czasu kupiłęm sobie na urodziny Arduino R3 I wrzuciłem do szafy. Po paru latach odkopałem I jakoś tak mi myśl przyświeciła żeby coś z tym zrobić.
Za dużo doświadczenia z praktyczną elektroniką nie miałem, ale myślę że ogarnę Wink
Więc do rzeczy:
Chciałbym zbudować coś (może być na kablach - czytałem wątek z WiFi ale to chyba wyższa półka) co będzie przez kilka może I naście tygodni czytało temperaturę z 5 może I więcej czujników I zapisywało ją w czymś takim jak RRD. Chciałbym wyniki umieścić w formie graficznej ponieważ to najlepiej do ludzi trafia, a też nie mam pojęcia z kim będę miał doczynienia.
Czujników potrzebnych mi kilka, gdyż chiałbym wykazać rozkład temperatury w najbardziej wyziębionym pokoju w którym występuje ogromny mostek termiczny.
Chciałbym sprawdzać temperaturę klatki schodowej, ściany wewnątrz, pokoju, temp zewnętrzną itd. a całość wykazać na dobrze opisanym wykresie.
Z postawieniem serwera nie mam problemu, napiszcie mi proszę jak powinienem podejść do całości, co zrobić, od czego zacząć?
Będę bardzo wdzięczny za pomoc, ewentualne linki itp itd.
Staram się dużo czytać, ale im więcej informacji tym lepiej Smile
Czy tego typu akcje są wykonalne na Arduino Uno R3, czy lepiej postawić kompa na Raspberry Pi ?
Proszę o wskazanie drogi Smile będę bardzo wdzięczny 
Pozdrawiam
 
Odpowiedź
#2
Jeśli serwer postawisz na hostingu a arduino będzie wysyłać dane do np. MySQL to wystarczy a jeśli stronę chcesz w domu mieć to tylko pi.
[Obrazek: banerelektronika.jpg]



Jeśli pomogłem podziękuj punktem reputacji Wink
 
Odpowiedź
#3
Możesz też, jeśli podłączenie wi-fi Cię przerasta, spróbować zapisywać dane na karcie pamięci. W tym przypadku zasilałbyś arduino z baterii i mógłbyś je swobodnie przenosić w określone miejsca. Co zrobisz potem z danymi, to już inna sprawa.

Przy okazji, powodzenia, cokolwiek wybierzesz!
 
Odpowiedź
#4
Cześć,
Bardzo dziękuję za odpowiedzi, I chyba jak już pisał przedmówca przesiądę się jednak na Raspberry Pi. Zdecydowałem tak dlatego ponieważ dzięki znalezionemu dzisiaj projektowi będę mógł wszystko zautomatyzować. Wspomniany projekt to nettemp coś co ktoś stworzył już pod walkę ze spoldzielnią Wink
Spodziewam się ciężkiego boju, ale rekawicę podjąć muszę ponieważ zima która idzie niesie kolejny duży rachunek.
Dzięki Panowie I pozdrawiam.
 
Odpowiedź
#5
Dołóż do tego czujnik ciśnienia , wilgotności itp. to zrobisz fajną stacje meteo nic więcej. Trzeba chodzić na zebrania pytać wymagać ocieplenia budynku. Dochodzić na jakie inwestycje poszły opłaty remontowe. Poszukaj na innych forach takich jak Ty jest dużo ludzi i jest to tam obszernie wyjaśnione.
 
Odpowiedź
#6
Przemyślałem temat raz jeszcze, projekt na Pi rewelacja, rysuje wykresy i inne bajery ale..... ale Arduino już mam Wink
Możecie powiedzieć ile muszę zainwestować żeby ruszyć wskazany przez was sposób?
Rozumiem że do Uno potrzebny byłby shield z wyjściem na kartę SD.
W jaki sposób podpiąć termometry na kablu? Możecie podrzucić mi jakiś lopatologiczny wątek który pomoże mi chociaż trochę ogarnąć się w temacie?
Biegam po YouTube i czytam blogi, forum oczywiście też. Chciałbym jakoś przyspieszyć z pracami, ponieważ zima już tuż tuż Wink
Na blogu technicznego wyczytałem o podpięciu termómetro poprzez WiFi, czy każdy z nich wymaga źródła zasilania?
Może inaczej, w jaki sposób sami byście ogarnęli mój problem?
Będę bardzo wdzięczny za lopatologiczny wykład. Mimo już zaawansowanego wieku dopiero zaczynam się uczyć.
Za wyrozumiałość z góry dziękuję
Pozdrawiam Michał
 
Odpowiedź
#7
Stacja meteo zrobiłem na czujniku wilgotności wifi i na pro nano oraz zasiliłem to power bank 7500 mA za 13pln .
[Obrazek: banerelektronika.jpg]



Jeśli pomogłem podziękuj punktem reputacji Wink
 
Odpowiedź
#8
A jest jakaś szansa na bardziej przystępne wyjaśnienie?
Wink
Jakie termometry kupić? Czytałem że Dallas 18B20 są ok, poszukam również shielda ze złączem SD i WiFi bo to wydaje się ma większy sens.
Za udzielenie jakich kolwiek wskazówek będę bardzo wdzięczny. 
Pozdrawiam
 
Odpowiedź
#9
Czujnik wilgotności tam masz też czujnik temperatury 2 w jednym.
[Obrazek: banerelektronika.jpg]



Jeśli pomogłem podziękuj punktem reputacji Wink
 
Odpowiedź
#10
Generalnie masz pomysł fajny ale niestety... Na dopłaty związane z centralnym ogrzewaniem składa się dosyć sporo innych opłat . Są to opłaty związane ze stratą przesyłową oraz opłaty z tytułu niezapłaconych rachunków np. za ogrzewanie nie zapłacone przez innych lokatorów w twoim bloku , straty ciepła na niedocieplonych węzłach ciepłowniczych w piwnicach kaloryfery na klatkach schodowych ( przy otwartych oknach na klatce słychać jak złotówki ci parują z portfela ). Z tąd możesz mieć niebotyczne kwoty dopłaty za ogrzewanie . Niestety walka z dostawcą ciepła jest jak walka z wiatrakami możesz do nich pisać pokazywać ale to nic nie da chyba że masz znajomych w firmie która zajmuje się pomiarami i ma jakiś wpływ na zarząd zakładu ciepłowniczego lub właściciela budynku . Dobrym nawykiem jest uszczelnienie klatki schodowej ( demontaż grzejników ) i uszczelnienie okien w piwnicy , sprawdzenie i uszczelnienie kanałów technicznych ( pionów ) , pilnowanie sąsiadów aby się do tego stosowali , sprawdzenie kto nie płaci i rozwiązanie tego . Sam miałem dopłaty 800-1200 zł jeszcze przed ociepleniem budynku po zastosowaniu tego co opisałem łącznie z pozbyciem się 4 niepłacących sąsiadów , miałem nadpłatę 200 zł więc jest o co powalczyć .
Ważne aby robić co się lubi albo lubić co się robi .
Arduino UNO, TINY, PRO MINI
Pomoc nagradzamy punktami reputacji Wink
 
Odpowiedź
  


Skocz do:


Przeglądający: 1 gości