• Witaj na Forum Arduino Polska! Zapraszamy do rejestracji!
  • Znajdziesz tutaj wiele informacji na temat hardware / software.
Witaj! Logowanie Rejestracja

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Problem z wgrywaniem danych na Leonardo
Cześć wszystkim! Opis problemu jest prosty - odpaliłem wczoraj Leonardo po jakims miesiacu nieuzytkowania, wgrałem program na płytke, sprawdziłem czy działa i poszedłem spać. Dzisiaj rano miałem zamiar dalej "bawic" sie z arduino ale nie moge wgrać niczego na płytkę. Próbowałem przez rożne komputery, różne systemy (windows, ubuntu) i nic. Przy ładowaniu dostaje coś takiego:
Kod:
processing.app.debug.RunnerException
    at cc.arduino.packages.uploaders.SerialUploader.uploadUsingPreferences(SerialUploader.java:160)
    at cc.arduino.UploaderUtils.upload(UploaderUtils.java:82)
    at processing.app.SketchController.upload(SketchController.java:736)
    at processing.app.SketchController.exportApplet(SketchController.java:703)
    at processing.app.Editor$DefaultExportHandler.run(Editor.java:2028)
    at java.lang.Thread.run(Thread.java:748)
Caused by: processing.app.SerialException: B??d dotkni?cia portu szeregowego 'COM3'.
    at processing.app.Serial.touchForCDCReset(Serial.java:107)
    at cc.arduino.packages.uploaders.SerialUploader.uploadUsingPreferences(SerialUploader.java:144)
    ... 5 more
Caused by: jssc.SerialPortException: Port name - COM3; Method name - openPort(); Exception type - Port busy.
    at jssc.SerialPort.openPort(SerialPort.java:164)
    at processing.app.Serial.touchForCDCReset(Serial.java:101)
    ... 6 more
Podczas ?adowania szkicu wyst?pi? b??d
Exception in thread "Thread-186" java.util.ConcurrentModificationException
    at java.util.LinkedList$ListItr.checkForComodification(LinkedList.java:966)
    at java.util.LinkedList$ListItr.next(LinkedList.java:888)
    at processing.app.packages.LibraryList.getByName(LibraryList.java:61)
    at cc.arduino.contributions.libraries.LibrariesIndexer.addToInstalledLibraries(LibrariesIndexer.java:130)
    at cc.arduino.contributions.libraries.LibrariesIndexer.scanLibrary(LibrariesIndexer.java:229)
    at cc.arduino.contributions.libraries.LibrariesIndexer.scanInstalledLibraries(LibrariesIndexer.java:201)
    at cc.arduino.contributions.libraries.LibrariesIndexer.rescanLibraries(LibrariesIndexer.java:161)
    at processing.app.BaseNoGui.onBoardOrPortChange(BaseNoGui.java:680)
    at processing.app.Base.onBoardOrPortChange(Base.java:1313)
    at processing.app.Editor$DefaultExportHandler.run(Editor.java:2058)
    at java.lang.Thread.run(Thread.java:748)

Czy ktoś spotkał sie z podobnym problemem i zna rozwiązanie? Obawiam się, że problem jest sprzętowy :/

Odpowiedź
Jak się zachowuje Leonardo wciśnięciu reset? Przykładowo powinieneś mieć na stałe dostępny port COM3 Leonardo, po resecie ten port znika i na 8s pojawia się port 4, potem znika 4 i wraca na port COM3. Jeśli zachowuje się inaczej to brak bootloadera, użyj USBASP lub inny programator (np. zrobiony z innego Arduino) i wgraj ("wypal") bootloader.

Odpowiedź

Skocz do:

Przeglądający: 1 gości