• Witaj na Forum Arduino Polska! Zapraszamy do rejestracji!
  • Znajdziesz tutaj wiele informacji na temat hardware / software.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Programator AVR Arduino mega
#1
Jak programować Arduino mega za pomocą programatora avr przez złącze ICSP?
 
Odpowiedź
#2
Tak ogólnie to wybierasz posiadany programator np. USBASP,   posiadaną płytkę , łączysz odpowiednio piny  i już możesz wypalić bootloader lub wgrać szkic - z menu wybierasz opcję "wgraj wykorzystując programator" lub ikonką ze strzałką dodatkowo trzymając SHIFT. W szczególe to zależy jaki masz programator i wersję Arduino IDE. W ostatnich coś namotali z AVR DUDE i takie standardowo instalowane drivery nie pasują AVR DUDE. Żeby sobie potwierdzić, że USBASP jest sprawne i to tylko wina driverów ściągnij sobie AVR LAB++.   Włącz sobie pełne komunikaty o błędach, wykryj gdzie jest AVRDUDE "arduinowy" i wrzuć tego z AVR LAB++, w Arduino plik config.cfg dla AVR DUDE jest w innym katalogu, jego też trzeba zamienić. Możesz też próbować ze sterownikami https://zadig.akeo.ie/. AVR LAB: https://rctruck.pl/forum/download/file.php?id=35515 .
Miło być decenianym https://buycoffee.to/kaczakat
 
Odpowiedź
#3
Ja tam pindole arduino, kompiluje, na koncu podaje sciezke gdzie zrobil kompilacje, wchodzisz w ten folder i masz gotowy hex.
Wypalic mozesz kazdym programem.
Arduino to juz tylko do prostych zabaw, przesiadlem sie na visual i to jest normalny edytor..a nie to g..
Dziala szybciej,kompiluje szybciej,wszystko widac w kodzie i masz pelny wglad co jest gdzie..
Nie mowiac juz o tej chorej kompilacji,gdzie trzeba wyszukiwac o co mu chodzi, choc przy malym pliku to jakos idzie..sprobuj cos zrobic wiekszego..

A ze nie widzi programatora to norma, ja juz przestalem szukac przyczyny, nie to nie,sa inne narzedziaWink
Do tego te oznaczenia pinow w uc..po co pisac c0, jak w datasheet jak mozna 14..i tryliony rysunkow i opisow do plytek, bo ktos sobie tak wymyslilWink


Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka
 
Odpowiedź
#4
(29-11-2018, 00:28)wchpikus napisał(a): Ja tam pindole arduino, kompiluje, na koncu podaje sciezke gdzie zrobil kompilacje, wchodzisz w ten folder i masz gotowy hex.
Hex jest ale *lss trzeba sobie samemu wygenerować z *elf.

(29-11-2018, 00:28)wchpikus napisał(a): Arduino to juz tylko do prostych zabaw, przesiadlem sie na visual i to jest normalny edytor..a nie to g..
Dziala szybciej,kompiluje szybciej,wszystko widac w kodzie i masz pelny wglad co jest gdzie (...)
Widać nie tylko ja mam złe zdanie o Arduino :-) Witam w klubie.
 
Odpowiedź
#5
Nie potrzebujesz elf,hex ładujesz od adresu 0x000000 i po sprawie.
No chyba ze startuje z innego adresu.
Co do Arduino jeszcze,to jest czysty masochizm i uczy złych nawykow,chocby kod w jednym pliku..włosi są zachwyceni,taaaki makaronWink.
I czemu ten notatnik,phu,arduino,uruchamia się dłużej niż najbardziej zrypana wersja office po trylionach poprawek?
Mogli by coś z tym zrobić,naprawde..Wink


Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka
 
Odpowiedź
#6
(03-12-2018, 07:56)wchpikus napisał(a): Nie potrzebujesz elf,hex ładujesz od adresu 0x000000 i po sprawie.
A jak debugować bez *lss?
 
Odpowiedź
#7
U mnie i tak nie działa debugowanie dla esp..chyba że masz na to jakiś sposób.

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka
 
Odpowiedź
#8
(03-12-2018, 07:56)wchpikus napisał(a): ...
Co do Arduino jeszcze,to jest czysty masochizm i uczy złych nawykow,chocby kod w jednym pliku..włosi są zachwyceni,taaaki makaronWink.

I czemu ten notatnik,phu,arduino,uruchamia się dłużej niż najbardziej zrypana wersja office po trylionach poprawek?
Mogli by coś z tym zrobić,naprawde..Wink


Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka

1. Od kiedy uczy kodu w jednym pliku ? Zakładki działają bardzo dobrze i sam ile razy się bawiłem Arduino to zawsze miałem kod uporządkowany w oddzielnych plikach.
Czyżby aż tak prosty program Cię przerastal i stąd zwalanie winy na całym wszechświat bo nie umiesz go używać ?

2. Czemu ? Może dlatego że masz zaśmiecony system którego podobnie jak Arduino do końca nie umiesz używać ?
Mam i Arduino z masą dodatków, i oryginalnego Offica 365 z masą aktualizacji a mimo to oba programy odpalają się w czasie poniżej 2-3s.
Cuda na kiju wręcz, tym bardziej że mam zwykły HDD 5400RPM i najnowszy Windows 10 Smile
 
Odpowiedź
#9
(03-12-2018, 10:22)wchpikus napisał(a): U mnie i tak nie działa debugowanie dla esp..chyba że masz na to jakiś sposób.

Na ESP8266 piszę tylko proste aplikacje ,do niczego poważnego sie to nie nadaje. Przeważnie robi u mnie jako mostek do Wi-Fi, czyli to do czego pierwotnie został zrobiony. ESP32 nie miałem się okazji poważnie pobawić. Debugować (podobno) można jak się używa LUA.
Mnie interesuje debugowanie AVR, ARM. Bez tego program można pisać wieki.

(03-12-2018, 11:26)error105 napisał(a): Mam i Arduino z masą dodatków, i oryginalnego Offica 365 z masą aktualizacji a mimo to oba programy odpalają się w czasie poniżej 2-3s.
Inny edytor odpalił by sie w 0,1sekundy. Arduino może długo nie startuje, ale czas kompilacji, to ŻENADA!Winy nie ponosi kompilator (AVR-GCC) bo ten sam, na npAVR Studio, kompiluje dziesiątki razy szybciej. Czas kompilacji 10..20sekund nawet dużych projektów. Arduino potrzebuje na to nawet kilka minut!
Gdy dodać do tego brak debugowania, i aby zobaczyć stan zmiennej w jakimś miejscu programu trzeba zmienic źródła, ponowna kompilacja, praca z tym "środowiskiem programistycznym" jakim jest Arduino, przypomina pracę nad programami dla Z-80 na PC w latach 90.
 
Odpowiedź
#10
To masz szczeście,u mnie na kilku maszynach działa rożnie, od kilku sekund do ponad minuty od uruchomienia..
Skąd te przypuszczenia, że pisze w jednym pliku?
Mówie o tym co widze na necie ...
 
Odpowiedź
  


Skocz do:


Przeglądający: 1 gości