• Witaj na Forum Arduino Polska! Zapraszamy do rejestracji!
  • Znajdziesz tutaj wiele informacji na temat hardware / software.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Przeróbka projektu EBtermostatLED AVT=3220 na ArduinoMiniPro zamiast MEGA8-P.
#11
(11-01-2019, 19:42)Bakuś napisał(a): [Obrazek: full_schematic.png]
Kiedy na tym forum zobaczę schemat a nie opis "słowno-muzyczny"? Chyba nie za mojej kadencji! Już za PRL, Adam słodowy, pokazywał różnicę pomiędzy schematem a malowankami. Przykłady schematów https://www.google.com/search?q=schemat+...80&bih=705

kaczakat napisał(a):Aktualnie na tym forum nie kojarzę osób, które modyfikują kod za free czy szukają zleceń
Nie tylko na tym, ale na każdym forum.

Niestety, szukanie łosi, stało się powszechne, na tym forum, na Forbocie. Na Elektrodzie jest w miarę spokojnie ale tam moderatorzy mogą sobie pozwolić na usuwanie czy zamykanie tego typu postów, tu, ze względu na niszowy ruch na forum, takie posty długo "straszą" i zachęcają innych do pisania kolejnych.
Odnoszę wrażenie, że na tym forum, 90% odpowiedzi może brzmieć "zrób kurs".
 
Odpowiedź
#12
(12-01-2019, 04:25)es2 napisał(a):
kaczakat napisał(a):Aktualnie na tym forum nie kojarzę osób, które modyfikują kod za free czy szukają zleceń
Nie tylko na tym, ale na każdym forum.
No to skoro tu ludzie mają działalność gospodarczą na forum, to proszę o: cennik usług i kontakty, to może pogadamy, a może ktoś kto będzie się tu rejestrował głębiej się nad tym zastanowi.
Uwielbiam LED-y
 
Odpowiedź
#13
(14-01-2019, 18:14)Bakuś napisał(a):
(12-01-2019, 04:25)es2 napisał(a):
kaczakat napisał(a):Aktualnie na tym forum nie kojarzę osób, które modyfikują kod za free czy szukają zleceń
Nie tylko na tym, ale na każdym forum.
No to skoro tu ludzie mają działalność gospodarczą na forum, to proszę o: cennik usług i kontakty, to może pogadamy, a może ktoś kto będzie się tu rejestrował głębiej się nad tym zastanowi.
Orientacyjny koszt banalnego projektu http://kuna.pl/2018/08/09/wycena-projektu/
a ten tak banalny nie jest. Bez wnikania w detale, gdyby nie Arduino to szacuję na 4..6tyś zł + stosowne podatki, ZUSy ale jak zapierasz się przy Arduino (płytki i IDE) to pewnie 8..10tyś.
Tu raczej nie znajdziesz fachowców, nie zaglądają na takie fora jak to czy Forbot. Daj ogłoszenie na Elektrodzie https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewfo...er_tag=ask
Nie licz, że za 500 czy 1000zł będziesz miał zrobione dobrze. Przykładowo https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3502599.html miało być tanio, jak jest sam przeczytasz.
Dając ogłoszenie napisz jaki masz budżet i nie ośmieszaj się 100 czy 300zł (rekordu raczej nie pobijesz: 12zł). Pomyśl ile czasu byś realizował taki projekt policz ok 100zł/h (to i tak tanio), jakie jest ryzyko uszkodzenia uruchamianego systemu, sprzętu, który jest do tego potrzebny. Ile kosztuje taki sprzęt, programy. Ile razy coś będzie trzeba zamawiać kurierem i ile to kosztuje. Krótko, ile Ty byś za to skasował, jakie poniesiesz koszty i ile chciałbyś na tym zarobić.
Jasno opisz co ma robić urządzenie. Czy ma być dostosowane do jakiejś obudowy, jakie zasilanie. Co ma wyświetlać LCD, jak ma wyglądać menu. Nie łudź się tym, że napiszesz, tylko program, czy jeden prototyp. W praktyce powstaną 2..3 prototypy za które i tak musisz zapłacić.
Jak będziesz miał treść ogłoszenia, napisz na es2@ep.com.pl. Im więcej szczegółów w ofercie, tym łatwiej wycenić projekt. Im mniej, tym większą kwotę trzeba dać aby nie robić za free. Podobnie im większą swobodę dajesz (np dobór uC, wyświetlacza, IDE) tym szybciej i taniej projekt będzie zrealizowany. Jeśli wydaje Ci się, że wszystko można zmontować na pająka i pisać soft, to weź pod uwagę, że montaż na PCB jest szybszy i pewniejszy niż na stykówkach i pająku. Same elementy będą tańsze niż dedykowana PCB ale czas stracony za złożenie a później szukanie błędów, bo kabelek nie styka większy. Rośnie też ryzyko uszkodzeń i za to wszystko musisz zapłacić.

Wyceniałem kiedyś projekt na 20...30tyś, zlecającemu wydało się dużo. Zgodziłem się więc na inne rozwiązanie, mam zarobić 5tyś koszty (podatni, ZUS, PCB, elementy, przesyłki) ponosi zlecający. Doszliśmy do 12tyś, zrezygnował. Zarobiłem tylko 2tyś, bo rozliczaliśmy się po kolejnych etapach prac. Myślał, że te 20tyś wziąłem z kosmosu.
 
Odpowiedź
#14
Panowie, dajcie spokój przecież taka gotowa płytka jest na allegro, można kupić za 13 złotych a więc chyba to oczywiste, że nie dla zarobku chcę to robić. Chcę się zwyczajnie czegoś nauczyć, a że pomyślałem o nauce na gotowych szkicach i sposobie w jaki to przerabiają inni ludzie bardziej doświadczeni stąd moja propozycja na dokonanie zmian w obcym projekcie. Może zacząłem rozmowę w nieodpowiednim kierunku, a może napiszecie mi na jaką pomoc mogę liczyć na forum, bo nie chce mi się wierzyć, że wszystko za pieniądze. Dziękuję bardzo kaczakat za link do kursu, to co tam napisano to mi bardzo rozjaśnia w głowie.
Uwielbiam LED-y
 
Odpowiedź
#15
(15-01-2019, 16:36)Bakuś napisał(a): Panowie, dajcie spokój przecież taka gotowa płytka jest na allegro, można kupić za 13 złotych a więc chyba to oczywiste, że nie dla zarobku chcę to robić.
Odniosłem inne wrażenie

(15-01-2019, 16:36)Bakuś napisał(a): No to skoro tu ludzie mają działalność gospodarczą na forum, to proszę o: cennik usług i kontakty

I nie tylko ja
kaczakat' napisał(a):Aktualnie na tym forum nie kojarzę osób, które modyfikują kod za free czy szukają zleceń. Jak chcesz to komuś zlecić to wpisz w odpowiedni dział.

(15-01-2019, 16:36)Bakuś napisał(a): bo nie chce mi się wierzyć, że wszystko za pieniądze
Za pieniądze niekoniecznie ale za darmo nic nie ma. Nawet jak matka karmi dziecko, to nie za darmo. Wszystko musi kosztować.

(15-01-2019, 16:36)Bakuś napisał(a): taka gotowa płytka jest na allegro, można kupić za 13 złotych
A program do niej, który spełnia wszystkie wymagania klienta jest za darmo?

(15-01-2019, 16:36)Bakuś napisał(a): napiszecie mi na jaką pomoc mogę liczyć na forum
Na wskazówki. Pokaż kod, schematy jeśli wymagane, co zmodyfikowałeś, co nie działa.
 
Odpowiedź
#16
Nie napisałem, że coś zrobię za kasę, właśnie chodziło mi o to, że nie szukam tu zleceń (tym bardziej, że jestem hydraulikiem) i nie wiem o nikim kto to robi, a na oczekiwanie, że ktoś to zrobi za Ciebie odpisałem obrazowo. ES2 od czasu do czasu co prawda wspomina, ale jego stawki od tysiąca $ na tym forum traktuję jako żart. Napisałem Ci tylko co przed tobą byś mógł to zrobić samodzielnie. Po kilkuset prostych samodzielnie napisanych programach i zrozumianych przykładach z bibliotek wszystko staje się prostsze.
Miło być decenianym https://buycoffee.to/kaczakat
 
Odpowiedź
#17
(15-01-2019, 19:43)kaczakat napisał(a): Po kilkuset prostych samodzielnie napisanych programach i zrozumianych przykładach z bibliotek wszystko staje się prostsze.
Nie koniecznie. Potrzebny jest jeszcze sprzęt i umiejętność posługiwania się nim a z tym bywa różnie. Najciekawsza wypowiedź z forum (chyba Elektrody) chodzi o wydajność prądowa zasilacza:
Cytat:Napięcie ma 4,98V a ile amperów nie wiem, bo jak podłączę miernik to zasilacz wyłącza się
Mało, który amator kupuje oscyloskopu, nie dlatego że drogi (można kupić za kilka stówek, za 1000 to już taki Mercedes jak na amatora) tylko dlatego, że nie potrafi się nim posługiwać i interpretować wyników. Nie rzadko czytam
Cytat:Jak podłączę sondę oscyloskopu do kwarcu to nic nie pokazuje a uC przestaje pracować

Moje stawki nie są z kosmosu, są realne. 100.200zł/h to standard. Czasem za 5 dych się robi. Bywa, że może być i 400zł. Zrealizowanie projektu w tydzień to rzadkość a to już daje min 2000zł za sam czas pracy.
Liczył kolega ile czasu realizuje projekty? Proszę napisać.
Jaki kolega ma sprzęt? Ile kosztował? Sprzęt o wartości nowego samochodu średniej klasy to standard a często potrafi kosztować tyle co dom. Jak się używa sprzętu to chyba musi się to zamortyzować? Sprzęt nie jest wieczny, wymaga napraw, modernizacji. Wchodzą nowe technologie, które wymagają nowszego sprzętu, trzeba inwestować.

Jest też problem tego, że ludzie zostali przyzwyczajeni do "darmowych minut", "darmowego Internetu", "darmowej TV" i nie sa świadomi, że za to płacą. Mają też złe wyobrażenie o koszcie wytworzenia. Myślą, że jak za PRL, siła robocza była bardzo tania a elektronika koszmarnie droga. Teraz jest na odwrót.
Ile kosztuje Ipod? Kilkaset zł. Ile kosztowało jego skonstruowanie? Sto zł? 500zł? A może jednak miliony $?
Dlaczego inaczej miałoby być w przypadku podlewaczki do kwiatów?

Ile kasuje prawnik za poradę?
Ile kosztuje wypisanie recepty w gabinecie prywatnym?
Ile bierze kleryk, organista, kościelny za godzinę roboty podczas ślubu, pogrzebu?
Dlaczego ja miałbym brać 10 czy 100 razy mniejsze wynagrodzenie?
Wystarczy podstawowa wiedza jak przy kopaniu rowów?
Wystarczy prosty sprzęt (łopata) za 50zł?

Ile kolega uszkodził uC, płytek, urządzeń? Liczył to kolega kiedyś?

Może zrobimy tak. Skoro kolega robi tanio, ja mam sporo zleceń, więc odstąpię kilka. Spiszemy stosowną umowę, będą terminy, kary. Czy nadal kolega będzie realizował projekt za 500zł w sytuacji gdy ja wyceniłem na 5000zł? Mowa tylko o wynagrodzeniu za pracę ale za zniszczone moduły, elementy, przesyłki z tym związane, kolega płaci. Elementów będzie na styk!
Wchodzimy w biznes?
Aby ułatwić podjęcie decyzji napiszę, że niedawno, puściłem z dymem 12 scalaków zanim znalazłem przyczynę problemu. Scalaki paliły się bez wyraźniej przyczyny, po losowym czasie pracy. Pewnie amator spaliłby ich 100 i nie doszedł co jest nie tak. Konieczne było oczywiście wykonanie kolejnej wersji PCB (360zł), zakup nowych elementów.
 
Odpowiedź
#18
Niestety na większość pytań, mam nadzieję, że retorycznych nie potrafię odpowiedzieć.  Niepotrzebnie jestem widziany jako potencjalna konkurencja. Sprzęt jaki mam mieści się narazie we wiaderku. Ludzie są przyzwyczajeni do tego, że wiedzą ile dostają pieniędzy i wiedzą jaką pracę wykonują, to myślą: dlaczego praca wykonana przez kogoś innego ma kosztować wielokrotnie więcej. Poruszając zarobki wykonywane przez niektóre osobistości to nie wiem dlaczego zarabiają tak wiele, to jest jakiś przekręt pewnie. Nic nie robię taniej, sęk w tym, że nic nie robię i tyle na ten temat, nie jestem producentem ani wykonawcą czegoś. Podobają mi się wyświetlacze siedmiosegmentowe led, nie wiem dlaczego innym się tak nie podobają. Moim zdaniem mają w sobie wyjątkowy urok, najpiękniej wyglądają te zamontowane we fliperach w chwili gdy nikt na nich nie gra. Zapalają się poszczególne cyfry i segmenty tak jakgdyby tańczyły dla swojej widowni. Chciałbym zgłębić tajemnicę w jaki sposób się to dzieje i odtworzyć taki taniec na swoim wyświetlaczu. Sęk w tym, że zdążyłem się zorientować o sporej ilości sposobów w jaki są wykonane i nie wiem które z nich nadają się najlepiej do którego celu.
Wyświetlacz 7seg LED 4 cyfry TM1637
Moduł LED Switch z TM1638 8 cyfr
Moduł wyświedlacza LED 8 cyfrowego ze sterownikiem MAX7219
moduł 8 cyfrowy wyświetlacz LED (sterowanym przy pomocy rejestru przesuwnego 74HC595)
cztero cyfrowy moduł I²C na bazie SAA1064
WYŚWIETLACZ LED 8 CYFR E240-E2 HDSP-5621 wymontowany z kasy fiskalnej
Martwi mnie jedynie to, że wszystkie poza ostatnim mają bardzo małe wyświetlacze. Nie wiem co z tym zrobić, może zaprojektują płytki z tymi układami pod większe wyświetlacze, będzie fajna zabawa. Teraz pomęczę się samodzielnie nad tym termoregulatorem i gdy do czegoś dojdę, znaczy się do, poważnego dla mnie problemu to dam znać.
Mam jeszcze taką prośbę, są komendy które sprawiają, że na ekranie monitora pojawiają się wyniki działania kodu, a czy jest gdzieś wytłumaczone jakie są zasady przekierowania tego kodu na wyświetlacz Led? znalazłem takie dwa przykłady: tachometer i tachometer_led_display w katalogu plik/przykłady/Adafruit_CircuitPlayground i trudno mi to rozpracować, może kod jest bardziej dla zaawansowanych i opiera się na działaniu bibliotek, ale szukam czegoś podobnego aby zrozumieć te zagadnienie.
Uwielbiam LED-y
 
Odpowiedź
#19
(16-01-2019, 11:29)Bakuś napisał(a): dlaczego praca wykonana przez kogoś innego ma kosztować wielokrotnie więcej.
Gdybyś zainwestował w naukę i sprzęt dziesiątki tysięcy złotych, to byś wiedze sprzedawał za 15zł za godzinę? Taką właśnie stawkę proponują na forach (np dział "zlecę" na Elektrodzie.
Gdybym chciał zarabiać 15zł/h, to bym zainwestował 50zł w łopatę i po dniu prób pracy z łopata jestem gotowy do pracy.

(16-01-2019, 11:29)Bakuś napisał(a): Podobają mi się wyświetlacze siedmiosegmentowe led, nie wiem dlaczego innym się tak nie podobają.
Mylisz się http://avt.4ra.pl/viewtopic.php?id=1
http://avt.4ra.pl/viewtopic.php?id=13
i kilka innych

(16-01-2019, 11:29)Bakuś napisał(a): i nie wiem które z nich nadają się najlepiej do którego celu.
Wyświetlacz 7seg LED 4 cyfry TM1637
Moduł LED Switch z TM1638 8 cyfr
Moduł wyświedlacza LED 8 cyfrowego ze sterownikiem MAX7219
moduł 8 cyfrowy wyświetlacz LED (sterowanym przy pomocy rejestru przesuwnego 74HC595)
cztero cyfrowy moduł I²C na bazie SAA1064
Zależy do czego chcesz uzyc. SAA1064 nie jest już produkowany.

(16-01-2019, 11:29)Bakuś napisał(a): Nie wiem co z tym zrobić, może zaprojektują płytki z tymi układami pod większe wyświetlacze,
Jak nie możesz znaleźć modułu, który spełnia twoje wymagania to nie pozostaje nic innego jak własny projekt.

(16-01-2019, 11:29)Bakuś napisał(a): Mam jeszcze taką prośbę, są komendy które sprawiają, że na ekranie monitora pojawiają się wyniki działania kodu,
Nie ma takich komend.

(16-01-2019, 11:29)Bakuś napisał(a): a czy jest gdzieś wytłumaczone jakie są zasady przekierowania tego kodu na wyświetlacz Led?
Strumień danych stdout można przekierować gdzie się chce. Naturalnie w 99% przypadków trzeba napisać własną funkcję, która dane z stdout wyśle tam gdzie się chce.
Takie podejście jest jednak niezbyt mądre, bo stdoput nie jest przystosowane do wykorzystania przerwań czy DMA, dlatego lepiej napisać osobne funkcje wysyłające dane na LED, USB i co tam jeszcze potrzeba.
 
Odpowiedź
#20
Prawnik nie wbija w komentarze do filmików na Youtubie by rozstrzygać spory gimnazjalistów. To jest forum dla amatorów, korzystających z Arduino dla zabawy, choć czasami projekty są bardziej zaawansowane niż "profesjonalne" urządzenia. I w tym kontekście te stawki za projekty na tym forum traktuję jako żart. Jedynym uzasadnieniem, które przychodzi mi do głowy by kupić kod do Arduino to narzucony w szkole projekt na zaliczenie w Arduino i lenistwo lub nieogarnięcie ucznia. Ale też wątpię, by ktoś zapłacił taką kwotę, może tylko jako zachęta do wzięcia się do roboty pomoże.
Co do obsługi LED znajdziesz to w podanym kursie i dziesiątki przykładów w Google po polsku, a jak umiesz korzystać z translatora to tysiące, hasło multipleksowanie. Arduino to miliony użytkowników, ciężko wymyślić coś co nie zostało już zrobione.
Miło być decenianym https://buycoffee.to/kaczakat
 
Odpowiedź
  


Skocz do:


Przeglądający: 2 gości