• Witaj na Forum Arduino Polska! Zapraszamy do rejestracji!
  • Znajdziesz tutaj wiele informacji na temat hardware / software.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
projekt na BluePill i Arduino
#1
witam

Nie wiem czy dobry dział wybrałem jeśli nie prosze o przeniesienie przez moderatora

Pojawił mi się do wykonania jak dla mnie dosyć zaawansowany ciekawy projekt, chciałbym się go podjąć mam nadzieję że z pomocą forum

Co to ma robić. Urządzenie ma wysyłać komunikat midi po naciśnięciu klawisza, dodatkowo ma odbierać rozkazy i przesyłać dalej chyba że, rozkaz który przyszedł jest zdefiniowany w programie do zablokowania czyli odbieram ale nie wysyłam go dalej.

Dodatkowo potrzeba jest zmiany zdefiniowanego rozkazu pod klawiszem za pomocą usb i programu na komputerze.

Jak to widzę i tutaj proszę o pomoc czy to ma sens, ewentualnie proszę o nakierowanie co innego wykorzystać

wykorzystanie płytki BluePill na STM32 z możliwością pisania programu w arduino. Załadować bootloadera żeby nie trzeba było zewnętrznego konwertera na FT232 używać. Po podpięciu bluepilla po usb do komputera widzi go jako arduino i można pisać. Interfejs do odbioru i nadawania rozkazów midi już jest więc to nie problem, podpinam go do jednego z UARTów w bluepill.
Do napisania programu na PC myślałem skorzystać z kursu QT na forbot https://forbot.pl/blog/kurs-qt-2-komunik...rt-id35601

Ok pytanie co dalej, zakładam że komunikat który chce wysłać po naciśnieciu klawisza będzie pobierany z EEPROM, z tego względu że muszę mieć możliwość zmiany tego komunikatu.
Żeby zmienić komunikat muszę odebrać po UART USB? dane które przychodzą z PC i zapisać je w EEPROMIE.

Na razie tyle, błądzę czy dobry kierunek?

Bluepill wykorzystany ze wzgledu na cenę i uproszczenie konstrukcji składającej się tylko z jednego uC
 
Odpowiedź
#2
(05-03-2020, 12:54)drakston napisał(a): Ok pytanie co dalej, zakładam że komunikat który chce wysłać po naciśnieciu klawisza będzie pobierany z EEPROM, z tego względu że muszę mieć możliwość zmiany tego komunikatu.
Żeby zmienić komunikat muszę odebrać po UART USB? dane które przychodzą z PC i zapisać je w EEPROMIE.
STM32F103 nie ma EEprom. Albo dodasz zewnętrzny albo emulujesz w FLASH. Jeśli EEprom będzie używany rzadko to zarezerwuj np ostatnią stronę FLASH i tam zapisuj dane.

(05-03-2020, 12:54)drakston napisał(a): Bluepill wykorzystany ze wzgledu na cenę i uproszczenie konstrukcji składającej się tylko z jednego uC
Słusznie.

(05-03-2020, 12:54)drakston napisał(a): wykorzystanie płytki BluePill na STM32 z możliwością pisania programu w arduino.
Złe rozwiązanie. Użyj CubeIDE.
Kod z delay to nie kod, to DEMO!
Możliwości sprzętowe uC trzeba wykorzystywać a nie /machać/. GPIO!
Jestem a usilnie chcę być amatorem to dwie różne rzeczy.

http://er-mik.prv.pl/projekty edw.php 
http://er-mik.prv.pl/projekty_avt.php
 
Odpowiedź
#3
Żeby nakreślić Ci sytuację, wg. Meraserwis (vel ES2, vel semi) wszystko co Arduino to be, a najwyraźniej nie zna żadnego forum ARM i marnuje talent tutaj ewangelizując przypadkowe osoby nie mające pojęcia o programowaniu. No a już używanie bibliotek Arduino to wg niego czysta herezja.
STM nie ma EEPROM, można go emulować ale nie wiem jak to wygląda w Arduino IDE, oczywiście są też zewnętrzne kostki EEPROM.
Program wygląda na prosty i raczej ARM to nie jest warunek konieczny, dużo prościej będzie zacząć z modułem AVR, są takie, które mają wolny (dodatkowy) UART sprzętowy (i jak każdy AVR również EEPROM): LEONARDO, MICRO, MEGA, jest też DUE z ARM (logiga 3.3V). Również wiele dodatkowych uC jest obsługiwanych po użyciu dodatkowych pakietów, np. z NINICORE ATMEGA328PB z dwoma UART. Jest też ESP32 z kilkoma UART i EEPROM emulowanym we FLASH. Jeśli jeden UART wystarcza i nie musisz podłączać do PC to z ESP8266/ESP32 możesz go wysłać przez WWW lub połączenie TCP/UDP z PUTTY, czy z aplikacji w telefonie.
Najważniejsze, zanim zaczniesz swój docelowy projekt odtwórz kilkaset gotowców z kursów i z netu, nawet na stykówce, bo tak przy każdej literce będzie pytanie, który jest już wyjaśnione w FAQ.
Miło być decenianym https://buycoffee.to/kaczakat
 
Odpowiedź
#4
Proponować jakieś Leonardo na przestarzały i drogim AVT gdy autor tematu napisał
Cytat:Bluepill wykorzystany ze wzgledu na cenę
to delikatni ujmując herezja.
Kod z delay to nie kod, to DEMO!
Możliwości sprzętowe uC trzeba wykorzystywać a nie /machać/. GPIO!
Jestem a usilnie chcę być amatorem to dwie różne rzeczy.

http://er-mik.prv.pl/projekty edw.php 
http://er-mik.prv.pl/projekty_avt.php
 
Odpowiedź
  


Skocz do:


Przeglądający: 1 gości