• Witaj na Forum Arduino Polska! Zapraszamy do rejestracji!
  • Znajdziesz tutaj wiele informacji na temat hardware / software.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Puszczenie bezprzewodowo USB
#1
Hej, jak w temacie ale poniżej ciut dokładniej:
Mam parę urządzeń które się konfiguruje po podłączeniu kablem USB do komputera, po rozebraniu widzę że to zwykle CP2102, wpadłem więc na pomysł:
Wywalam CP, wstawiam HC-05 z odpowiednią prędkością portu, i drugi taki sam przy laptopie tak by oba się łączyły między sobą. Drugi prze CP2102 do USB.
Czy takie rozwiązanie ma rację bytu czy to nie zadziała ?
Jak inaczej można to rozwiązać ?
 
Odpowiedź
#2
Nie prościej, pewniej, taniej, lepiej, zamiast dwóch konwersji USB<->UART<->BT wykorzystać jedną USB<->BT komputera?
 
Odpowiedź
#3
Czyli po stronie wejście w urządzeniu którym chce sterować, do D- i D+ (we wtyczce USB) wlutowac TX I RX of HC-05 ?
 
Odpowiedź
#4
(04-01-2020, 17:26)error105 napisał(a): Czyli po stronie wejście w urządzeniu którym chce sterować, do D- i D+ (we wtyczce USB) wlutowac TX I RX of HC-05 ?
Nie urządzenia, bo połączenie TX i RX z D+ i D- jest bez sensu ale od strony komputera (była mowa o laptoie). Po co w komputerze CP2102 i HC05 skoro wszystkie współczesne laptopy mają wbudowane BT? Jesli nawet nie ma wbudowanego, to co będzie tańsze, mniejsze, bardziej niezawodne, będzie pobierać mniej prądu itd, CP2102 + HC05 czy Bluetooth Dongle?
 
Odpowiedź
#5
Twoje rozwiązanie powinno działać OK. Alternatywnym rozwiązaniem jest użycie ESP8266 z ESP-link , na PC instalujesz program do wirtualnych portów COM, np. darmowy Tibbo VSP.
Z BT używam wbudowanego w laptopa BT, zasilam moduł HC-05 ustawiony w tryb slave, wyszukuję urządzenia, dodaję, pojawia się port COM gotowy do użycia (w sumie to dwa porty, jeden trzeba sobie gdzieś przenieść na wyższy numer - nie jest do komunikacji). Problemem jest czas parowania, niektóre programy mogą być niecierpliwe i zgłaszać za szybko błąd.
Ale działa nawet wgrywanie szkiców przez program Arduino- trzeba przestawić funkcję jednego pinu na przeciwną w momencie parowania i robisz z nim reset jak ten "arduinowy" z kondensatorem.
Do ESP po prostu ściągasz firmware, wgrywasz narzędziami do ESP, podłączasz do urządzenia (pamiętaj o konwersji sygnałów jeśli są inne niż 3.3V), uruchamia się serwer w ESP, wchodzisz przez WIFI telefonu, podłączasz go do swojej sieci, ewentualnie ustalasz mu stałe IP spoza puli automatycznej DHCP, podajesz czy komunikacja po TCP/UDP, port, potem te parametry podajesz w Tibbo i masz port COM podłączony do swojego PC gdziekolwiek jest zasięg WIFI. 
ESP-link ma więcej funkcji, np. programator ISP po WIFI.
Miło być decenianym https://buycoffee.to/kaczakat
 
Odpowiedź
  


Skocz do:


Przeglądający: 1 gości