• Witaj na Forum Arduino Polska! Zapraszamy do rejestracji!
  • Znajdziesz tutaj wiele informacji na temat hardware / software.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Problem z godziną DS1307
#1
Witam.
Mam problem z modułem DS1307. Chciałem ustawić i sprawdzić godzinę. Wsadziłem baterię, wgrałem kod tak jak było to w poradniku i chciałem przetestować symulując warunki utraty zasilania, odłączyłem GND od modułu i zaczęło wyświetlać się takie coś:
[Obrazek: 29365667_372048943262930_429593263284944...e=5B44E0EA]
Więc podłączyłem GND ponownie pod płytkę, data nie wróciła na ustawioną tylko dalej była dawna i dopiero sekundy ruszyły.
Bateria naładowana, wsadzona. Walczyłem z tym około 3h i nie znalazłem w internecie nic co by mi pomogło.
Odkomentowywałem linijkę rtc.adjust(DateTime(F(__DATE__), F(__TIME__)));
a później rtc.adjust(DateTime(2014, 1, 21, 3, 0, 0)); nic to nie zmieniło, efekt ten sam.
Ma ktoś jakiś pomysł?
Używałem tego poradnika: [LINK]
Kod: [LINK]
 
Odpowiedź
#2
Na pytanie nie znam odpowiedzi, ponieważ osobiście darzę sympatią zegary z serii PCF, z którymi nigdy nie miałem problemów podobnych do Twojego.
W kwestii formalnej, to zasymulowałeś utratę zasilnia odłączając masę.
Czyli nomen omen, odłączyłeś cały zegar od mikroprocesora.
Chcąc zasymulować utratę zasilania, powinieneś odłączyć zasilanie.
Zasilanie arduino też, ponieważ przewody I2C podciągnięte są do VCC i wewnętrznie do RAM'u oraz rejestrów zegara, więc możliwe, że coś tam się poprzestawiało w tych rejestrach.
Ściągnij datasheeta i poustawiaj je jak należy.
Jeśli masz problem z kodem lub sprzętem, zadaj pytanie na forum. Nie odpowiadam na PW, jeśli nie dotyczą one spraw forum lub innych tematów prywatnych.

[Obrazek: SsIndaG.jpg]
 
Odpowiedź
  


Skocz do:


Przeglądający: 1 gości