• Witaj na Forum Arduino Polska! Zapraszamy do rejestracji!
  • Znajdziesz tutaj wiele informacji na temat hardware / software.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Słuchawka bleutooth z LED
#1
Witam.
Jestem kompletnym amatorem jeśli chodzi o konstrukcje Arduino, ale chciałby coś skonstruować, a mianowicie chodzi mi o bezprzewodową słuchawkę do smartfonu z kółkiem LEDów zapalających się podczas przychodzącego połączenia. Mikrofon mógłby być umieszczony w części z LEDami, natomiast słuchawka mogłaby być mono, na przewodzie. Chodzi mi o to, aby móc przyczepić krążek z LEDami do paska plecaka, a słuchawkę umieścić w uchu. Nie wiem jakie elementy byłyby dotego potrzebne, a zależy mi na zachowaniu małego rozmiaru, ok 5-6cm średnicy.
Czy ktoś może coś zasugerować?
Inspiracją do pomysłu jest gra Tom Clancy Division i urządzenia agentów (pomarańczowe krążki przy plecakach).

Pozdrawiam
 
Odpowiedź
#2
(02-07-2019, 11:11)Freyeth napisał(a): Witam.
Jestem kompletnym amatorem jeśli chodzi o konstrukcje Arduino, ale chciałby coś skonstruować,
Zacznij od kursu Arduino, np:
- Darmowy: https://forbot.pl/blog/kurs-arduino-srod...owac-id936
- Dobry ale trzeba kupić czasopisma jest w EdW.
- Książki o C znajdziesz w Internecie bezpłatnie.

Jeśli będziesz chciał zostać przy AVR to:
- AVR i C razem z zestawem startowym: https://rec-ir.quartic.pl/c.php?qrid=ad_...urs-c.html
Nie polecam książek i zestawów startowym Mirka K. Komplet książek i zestawów startowych to ogromny wydatek, a jak fa forum producenta "źle się odezwiesz" (czytaj, nie będziesz wychwalał Mirka K. pod niebiosa) to Cię zbanuje a inne fora pomocy związanej z wytworami Mirka K. raczej nie udzielą i słusznie!

Jeśli pójdziesz w kierunku ARM, co na tą chwilę jest chyba jedynym sensownym wyborem, to dużo książek o ARM, zwłaszcza popularnych STM32, znajdziesz w wydawnictwie BTC, Helion. W BTC poza książkami znajdziesz także zestawy startowe dedykowane do książek, np tani KA-NUCLEO 411CEza 49zł (porównaj cenę i możliwości NUCLEO-F411 do PODRÓBY ArduinoMega2560, do tego dedykowana książka Mikrokontrolery STM32 dla początkujących. Książki blisko dwa razy tańsze od Kardasiowych i nie o przestarzałych AVR.

(02-07-2019, 11:11)Freyeth napisał(a): a mianowicie chodzi mi o bezprzewodową słuchawkę do smartfonu z kółkiem LEDów zapalających się podczas przychodzącego połączenia. Mikrofon mógłby być umieszczony w części z LEDami, natomiast słuchawka mogłaby być mono, na przewodzie.
Musisz więc zapoznać się z zagadnieniami związanymi z elektroniką korzystając np z  https://rec-ir.quartic.pl/c.php?qrid=ad_...tawow.html


PS
Początkującym polecam "lekturę" EdW, gdzie można znaleźć materiały nie tylko o Arduino, AVR, czy kurs C, ale także teorię i co ważne praktykę,
przedstawioną w przystępny sposób na temat ogulnie pojętej elektroniki, jak: rezystory, kondensatory, indukcyjności, tranzystory, przyrządy i metody pomiarowe, itd. Bardziej zainteresowani powinni zainteresować się EP.
 
Odpowiedź
#3
(02-07-2019, 15:08)es2 napisał(a):
(02-07-2019, 11:11)Freyeth napisał(a): Witam.
Jestem kompletnym amatorem jeśli chodzi o konstrukcje Arduino, ale chciałby coś skonstruować,
Zacznij od kursu Arduino, np:
- Darmowy: https://forbot.pl/blog/kurs-arduino-srod...owac-id936
- Dobry ale trzeba kupić czasopisma jest w EdW.
- Książki o C znajdziesz w Internecie bezpłatnie.

Jeśli będziesz chciał zostać przy AVR to:
- AVR i C razem z zestawem startowym: https://rec-ir.quartic.pl/c.php?qrid=ad_...urs-c.html
Nie polecam książek i zestawów startowym Mirka K. Komplet książek i zestawów startowych to ogromny wydatek, a jak fa forum producenta "źle się odezwiesz" (czytaj, nie będziesz wychwalał Mirka K. pod niebiosa) to Cię zbanuje a inne fora pomocy związanej z wytworami Mirka K. raczej nie udzielą i słusznie!

Jeśli pójdziesz w kierunku ARM, co na tą chwilę jest chyba jedynym sensownym wyborem, to dużo książek o ARM, zwłaszcza popularnych STM32, znajdziesz w wydawnictwie BTC, Helion. W BTC poza książkami znajdziesz także zestawy startowe dedykowane do książek, np tani KA-NUCLEO 411CEza 49zł (porównaj cenę i możliwości NUCLEO-F411 do PODRÓBY ArduinoMega2560, do tego dedykowana książka Mikrokontrolery STM32 dla początkujących

(02-07-2019, 11:11)Freyeth napisał(a): a mianowicie chodzi mi o bezprzewodową słuchawkę do smartfonu z kółkiem LEDów zapalających się podczas przychodzącego połączenia. Mikrofon mógłby być umieszczony w części z LEDami, natomiast słuchawka mogłaby być mono, na przewodzie.
Musisz więc zapoznać się z zagadnieniami związanymi z elektroniką korzystając np z  https://rec-ir.quartic.pl/c.php?qrid=ad_...tawow.html


PS
Początkującym polecam "lekturę" EdW, gdzie można znaleźć materiały nie tylko o Arduino, AVR, czy kurs C, ale także teorię i co ważne praktykę,
przedstawioną w przystępny sposób na temat ogulnie pojętej elektroniki, jak: rezystory, kondensatory, indukcyjności, tranzystory, przyrządy i metody pomiarowe, itd. Bardziej zainteresowani powinni zainteresować się EP.

Dzięki za odpowiedź, chociaż ilość informacji jest trochę przytłaczająca.
Moje doświadczenie z układami Arduino to HeadTracker na Arduino Nano z czujnikiem MPU-9250
 
Odpowiedź
#4
(02-07-2019, 15:31)Freyeth napisał(a): Dzięki za odpowiedź, chociaż ilość informacji jest trochę przytłaczająca.
Czego się spodziewałeś skoro jesteś początkujący?
Do czego byś się nie zabrał, naprawy samochodu, sprzętu AGD, medycyny, itd, trzeba jakieś podstawy przyswoić.
Jak będziesz poświęcał swojemu hobby po 16h dzienni, przez 7 dni w tygodniu, to po pół roku coś sensownego zbudujesz. Jakiś wyższy poziom (jak już dojrzejesz do tego aby zrezygnować z Arduino) ) osiągniesz po kilku latach.
 
Odpowiedź
#5
No dobra, doatałem masę informacji dotyczącą tego co już wiem, czyli że nic nie wiem o Arduino, ale nadal nie wiem jakby ugryźć temat gdybym jednak chciał pozostać przy wspomnianym systemie. Jakies sugestie dotyczące części?
Dzięki
 
Odpowiedź
#6
(04-07-2019, 11:32)Freyeth napisał(a): gdybym jednak chciał pozostać przy wspomnianym systemie.
Konkretnie jakim?
Bierz pod uwagę niski pobór prądu, chyba, że będziesz chodził z akumulatorem od Jelcza.

(04-07-2019, 11:32)Freyeth napisał(a): Jakies sugestie dotyczące części?
A wiesz co dokładnie chcesz zbudować? Nie wiesz! Skoro nie wiesz, to niby skąd mają wiedzieć to inni?
Najpierw zrób założenia, później zabieraj się a wybór elementów. Jak będziesz miał założenia, to będzie wiadomo, czy:
- Mikrofon ma być dynamiczny, pojemnościowy, ze wzmacniaczem czy bez.
- Jaka rezystancja słuchawek? Skoro mono, to może warto połączyć szeregowo?
- Wzmacniacz, jakiej mocy?
- Jakiej klasy? AB, D? A raczej odpada przy pracy bateryjnej, ale może cenisz sobie jakość? Jak A, to z źródłem prądowym czy najprostszy z rezystorem?
- Ile led (jasność), jaki kolor, co może być bardzo ważne, jak włączone (szeregowo czy równolegle). Wybór LED wpływa na wybór źródła zasilania lub budowę zasilacza.
- Ile czasu ma to działać na baterii.
Mając te informacje można wybrać źródło zasilania, do którego wybierze się uC i być może zasilacz, może przetwornica pojemnościowa, może impulsowy STEP UP albo STEP DOWN, a może STEP UP/DOWN?

Jak widzisz, opcji robi się dużo. Jak poznasz się na elektronice (np "Ośla łączka" w EdW) to będziesz wiedział jakie elementy wybrać a tak, to mamy rozmowę niemowy z głuchym, który wie tyle, że chce zbudować "mrygadełko".
 
Odpowiedź
#7
Znajdź sobie słuchawkę, która sygnalizuje połączenie miganiem led. Ryzykując wysłaniem jej na cmentarz rozgrzeb ją i z led wyprowadź sobie sygnał do Arduino. Na początek może być kablem.
W Arduino oprogramuj sobie włączenie uC w stan uśpienia deep sleep z wybudzenie od zmiany stanu pinu. Do tego pinu podłącz równolegle sygnał na led ze słuchawki. Po wybudzeniu wyświetl jakiś efekt na krążku led WS2812. Po zakończeniu połączenia uśpij uC z powrotem. Oczywiście całość możesz napisać i zaprogramować używając Arduino, po prostu zrób sobie to na samym uC na płytce wg własnego pomysłu (zerżniętego z ze sprawdzonego gotowca w Google), tak by w stanie uśpienia nie zasilać LED i USB, o czym wspomniał wyżej ES2, a wtedy wystarczy jakieś ogniwo wyciągnięte z niepotrzebnej baterii laptopa/kupione nowe.
Przerób jednak jakiś kurs Arduino, pobaw się tymi ledami i usypianiem zanim choćby kupisz tę słuchawkę BT.
Miło być decenianym https://buycoffee.to/kaczakat
 
Odpowiedź
#8
(04-07-2019, 15:52)kaczakat napisał(a): Znajdź sobie słuchawkę, która sygnalizuje połączenie miganiem led (...)
Dobry pomysł.

(04-07-2019, 15:52)kaczakat napisał(a): Po wybudzeniu wyświetl jakiś efekt na krążku led WS2812.
Raczej zły pomysł. WS2812 wymagają zasilania napięciem 5V +/10% co wyklucza zasilanie bezpośrednio z baterii czy akumulatora, ponadto, zależnie od efektu, led mogą pobierać stosunkowo duży prąd. Problem poboru prądu przez led, rozwiąże układ WS2801 bo można zastosować super czy hyper jasne led oraz taki dobór efektów aby w jednej chwili, świeciła jedna ze struktór RGB a nie wszystkie.

(04-07-2019, 15:52)kaczakat napisał(a): Po zakończeniu połączenia uśpij uC z powrotem.
Co w praktyce zawęża zasilanie uC do napięcia baterii. Na szczęście ledy, mogą być zasilane z przetwornicy, sterowanej z uC.

(04-07-2019, 15:52)kaczakat napisał(a): Przerób jednak jakiś kurs Arduino, pobaw się tymi  ledami i usypianiem zanim choćby kupisz tę słuchawkę BT.
Święte słowa, jednak w tym konkretnym przypadku, poza nauka programowania, trzeba poznać tajniki elektroniki, bo konstrukcja wymaga niskiego zużycia energii, co ma znaczenie, gdy użyje się przetwornicy pracującej cały czas, wzmacniacza mikrofonowego, którego wyłączyć nie można a musi pobierać mało prądu.
Wbrew pozorom, projekt nie jest prosty, właśnie ze względu na wymagany mały pobór prądu, co wiąże się z usypianiem uC a w przypadku AVR łatwo o błędy zarówno programowe jak i sprzętowe, które spowodują, ze pobór prądu będzie dziesiątki czy setki razy większy niż wynikający z obliczeń.
 
Odpowiedź
#9
Dobra... Wniosek z tego taki, że porywam się z motyką na słońce. Dzięki za informacje
 
Odpowiedź
#10
Poza tym, nie chodziło mi o pudełko z LEDami i mikrofonem tylko o urządzenie, które umożliwiłoby komunikację słuchawki dousznej z mikrofonem (przewodowej) z telefonem przy pomocy Bluetooth, dodatkowo sygnalizujące mrugającym pierścieniem LED o przychodzącym połączeniu. Tak więc kwestia mikrofonu takiego czy innego w urządzeniu chyba nie gra roli. Wyjście jack 3,5mm, moduł Bluetooth, bateria... Nie wiem co jeszcze, dlatego skierowałem pytanie do użytkowników tego forum. Jeślikogoś uraziłem swoim brakiem wiedzy i/lub ignorancją, przepraszam. Myślałem, że jak ktoś ma wiedzę, to po to żeby się nią dzielić, a nie wytykać niewiedzy pytającemu.
 
Odpowiedź
  


Skocz do:


Przeglądający: 1 gości