• Witaj na Forum Arduino Polska! Zapraszamy do rejestracji!
  • Znajdziesz tutaj wiele informacji na temat hardware / software.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Siłownik elektryczny Arduino - podłączenie
#1
Witam

W swojej pracy inżynierskiej chciałem zastosować siłowniki elektryczne, a dokładnie takie : 
https://botland.com.pl/silowniki-liniowe/5360-silownik-elektryczny-super-power-jack-mini-1500n-54mms-36v-wysuw-25cm.html
I teraz mam pytanie co muszę jeszcze kupić (najtańszym kosztem) żeby podłączyć te siłowniki do płytki ATmega, żeby nimi sterować.
Siłowniki chce zastosować do podnoszenia i opuszczania formy.
Czytałem coś o mostku H i jakimś przetworniku , ale co dokładnie to nie wiem , dlatego wysyłam swoje zapytanie. 

Pozdrawiam
 
Odpowiedź
#2
2 przekaźniki z cewka 5v 2 diody n1 2 tranzystory chyba typu npn (bd547 na przykład) zasilacz 36v minimum 2,5A.
[Obrazek: banerelektronika.jpg]



Jeśli pomogłem podziękuj punktem reputacji Wink
 
Odpowiedź
#3
Dziękuję za odpowiedź.

Chciałbym jeszcze zapytać po co mi te 2 diody?
I jeżeli chce użyć 6 siłowników to do każdego z osobna muszę kupić te wszystkie elementy?
Ogólnie to chce zastosować te siłowniki w pracy inżynierskiej i wszystkie podłączyć do płytki i sterować tą maszyną z ARDUINO.

Pozdrawiam
 
Odpowiedź
#4
Ponieważ wpina się je równolegle do cewki aby zabezpiecza prdą zwrotny z cewki możesz dać i nie ale lepiej dać.
Tak musisz .
Oprócz zasilacza bo jak nie działają równolegle to będzie ok bo jak włączysz je jednoczenie to prąd będzie 1.5Ax6.
[Obrazek: banerelektronika.jpg]



Jeśli pomogłem podziękuj punktem reputacji Wink
 
Odpowiedź
#5
Witam,
@adix, ten siłownik działa chyba jak silnik prądu stałego i wysuwanie i wsuwanie odbywa się na zasadzie zamiany polaryzacji zasilania, więc jak umieścić dwie diody? Mostek H wydaje się być odpowiednim rozwiązaniem.
Pozdrawiam.
 
Odpowiedź
#6
Kolego czy ty znasz zasadę działania silnika prądu stałego a diody dajesz do przekaźnika
https://www.google.pl/url?sa=i&rct=j&q=&...6665728560
a w silniku prądu stałego polaryzacja ma znaczenie pomyliłeś się z silnikiem prądu przemiennego
mostek h ma zaletę ze można sterować siłą za pośrednictwem PWM poza tym mostek h to to sam co 2 przekaźniki
[Obrazek: banerelektronika.jpg]



Jeśli pomogłem podziękuj punktem reputacji Wink
 
Odpowiedź
#7
Witam,
Kolego @adix, znam zasady działania silników. Proszę przeczytać jeszcze raz to co napisałem i pokazać gdzie tam jest, że polaryzacja jest nieważna? Wręcz "stoi" przeciwnie.
Zagadnienie zawarte w wątku dotyczy sterowania przesunięciem, ani siłą, tak więc po co zagłębiać się w PWM?
Poza tym wydajność prądowa wyjść mikrokontrolera jest przeważnie niewystarczająca by nimi sterować przekaźniki.
Z tego też względu najkorzystniejszym rozwiązaniem wydaje się być zastosowanie mostka H. Jeszcze prościej zastosować sterownik silnika DC, a nawet sterownika do silnika krokowego. Aby zwiększyć niezawodność układu dobrze jest zastosować optyczną separację obwodów mikrokontrolera i siłownika.
Pozdrawiam.
 
Odpowiedź
#8
Po pierwsze mega ma wystarczajacy prad do sterowania przekaznikami po drugie istnieja klucze prandowe po trzecie pwm jest mu nie potrzebny tylko podalem ci zalete mostka h i ruznice pomidzy przekaznikami po czwarte przekaznik to nie jest separatorem przypadkim wszystko co piszesz zprowadza sie do jednego co nie zastosujesz badzie dzialalo
[Obrazek: banerelektronika.jpg]



Jeśli pomogłem podziękuj punktem reputacji Wink
 
Odpowiedź
#9
Witam,
@adix, ilość i moc Twojej argumentacji przekonała mnie, że optymalnym rozwiązaniem będzie użycie dwóch przekaźników z dwoma diodami.
Pozdrawiam.
 
Odpowiedź
#10
Sorki za urażeni dumy twój pomysł jest ok ni jest dobry ale założenia są jasne tanio i aby działało mostek na 3A bo musi mieć zapas to 20-30 pl za gotowy moduł + przesyłka mój pomysł 5pl za przekaz ni 50 groszy za tranzystor 10groszy za diodę(pozna ja pominąć) .
[Obrazek: banerelektronika.jpg]



Jeśli pomogłem podziękuj punktem reputacji Wink
 
Odpowiedź
  


Skocz do:


Przeglądający: 1 gości