• Witaj na Forum Arduino Polska! Zapraszamy do rejestracji!
  • Znajdziesz tutaj wiele informacji na temat hardware / software.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Silniczek krokowy z napędu dvd i L293D nie rusza
#1
Witam!

Jestem początkujący jeśli chodzi o Arduino, ale po przestudiowaniu kursu chciałbym wykonać jakiś projekt. Szukając prostych projektów trafiłem na "Plotter CNC" Posiadam 5 rozebranych napędów dvd, dokupiłem sam układ scalony L293D i pierwsze za co się zabrałem było sprawdzenie czy silniczki krokowe z napędów działają, opierałem się na tym projekcie: Link

Wszystko podłączyłem jak trzeba, a efekt jest taki jak na tym filmiku: Link

Siedzę nad tymi silniczkami od ok tygodnia i zmieniając w programie liczbę kroków, na samym silniczku bez lasera udalo mi sie go uruchomic, ale nie ma sily, kiedy dotkne delikatnie palcem silnik staje i wibruje. Dowiedziałem się, że L293D mo że być za słabe na ruszenie tych silników, ale w internecie jest mnóstwo projektów plotterów i każdy prawie opiera się właśnie na L293D i działa bez problemu.

Arduino zasilam z usb, zasilanie sterownika z  Arduino, a silniczek z zasilacza 5V 700mA. Kod jakim sprawdzam silniczki pochodzi ze strony z projektem.

Co się dzieje, że w tym projekcie taki układ działa a u mnie nie?

Pozdrawiam i dzięki za pomoc
 
Odpowiedź
#2
Niestety tu też tylko ja. Jawi_P na Elektrodzie nie wyjaśnił Ci jednak tego na prive? Kup sobie mocniejszy zasilacz lub chociaż użyj ładowarki z telefonu 2A, stary kabel USB pozbaw wtyczki i masz.
Miło być decenianym https://buycoffee.to/kaczakat
 
Odpowiedź
#3
No wyjaśnił, podarował mi sterownik L298N i na nim silniczki działają, ale ja dalej nie wiem czemu np w linku który podałem w 1 poście używany jest L293D i nie ma takich problemów. Nie daje mi to spokoju. Uzywam ladowarki od telefonu tyle ze 700mA, maksimum można chyba dać 1,2A, zmiana na mocniejsza rozwiąże ten problem jeżeli próbowałem nawet zasilacza ATX?

Zmienilem na zasilacz 1A, bez zmian, buczy, wibruje i stoi w miejscu...
 
Odpowiedź
#4
Na moim napędzie jest 12V 2A i 5V 2A. Coś ten prąd musi żreć. Przewymiarowany zasilacz był potrzebny po to by potwierdzić, że źródło daje wystarczająco dużo prądu i nie tu leży problem. Przecież masz rozwiązanie, jednak L293D okazał się za słaby. Te silniki przecież wyciągasz z uszkodzonego/starego/zużytego sprzętu, każdy może zachowywać się inaczej nawet jeśli pochodzą z tego samego modelu. Jak pamiętam to był zawsze najsłabszy punkt PC, były nawet modele mające MTB 1000h pracy. Może też akurat masz wadliwą serię scalaka, kup sobie inny na Allegro. Nie wiem jak Ci się udało kupić po 20zł, na Allegro za tyle kupisz 5+wysyłka polecona, a na Aliexpress za 2$ 10 szt z wysyłką. Czasami pomaga też zdemontowanie wszystkiego, schowanie do szuflady i zapomnienie na tydzień. Potem na świeżo wszystko od nowa z innym schematem - zafiksujesz się na jakimś czeskim błędzie i gonisz swój ogon powtarzając coś w kółko.
Miło być decenianym https://buycoffee.to/kaczakat
 
Odpowiedź
#5
No wiadomo, że nie są to nowe napędy, ale działają. Po ilości filmików na YT myślałem że nie będę miał problemów z uruchomieniem tych silniczków. Sterownik kupowałem w sklepie stacjonarnym, sam bylem w szoku jak poprosiłem o niego i 2 tranzystory bc327 i usłyszałem 24zl. Chyba już odpuszczę, chciałem jakoś ten sterownik wykorzystać do plottera ale już nie mam pomysłu jak to zrobić. W twoich napędach silniczki były oznaczone czy sam zmierzyłeś ile potrzebują prądu i napięcia? Jeśli sam to możesz mi powiedzieć jak mogę to zmierzyć?
 
Odpowiedź
#6
Ceny trzeba sprawdzać, a odmowy trzeba się niestety nauczyć. Nie wyjmowałem krokowców  z napędów CD, gotowy zestaw silnika krokowego kupiłem przy okazji i tylko nimi się bawię, mam też sterowniki dedykowane i napędy o większej mocy. Duży silnik można na allegro kupić za 5-10zł z jakieś drukarki, a działają (w sensie się kręcą, bo nie używałem ich do faktycznej pracy z maksymalną mocą) nawet z tym sterowniczkiem ULN2003 link.
Przy silnikach jest podany prąd, rezystancję uzwojenia można zmierzyć, z prawa Ohma wynika jakie powinno być napięcie zasilania.
Miło być decenianym https://buycoffee.to/kaczakat
 
Odpowiedź
#7
Z tego co udało mi się wyliczyć to taki silniczek potrzebuje 500mA, sterownik na 1 kanał może dać maksimum 600mA, może faktycznie jest on jakiś wadliwy. A jak mogę to sprawdzić? Pomierzyć? Czy np faktycznie daje te 600mA na wyjścia?
 
Odpowiedź
#8
Wystarczy dać rezystor mocy, 5V na motorze przy rezystorze R10 i masz 500mA, moc 2.5W, 6V przy R10 masz I=600mA i 3.6W. mogą być R2 połączone szeregowo, każdy po 1W lub 1x R10 5W.
Miło być decenianym https://buycoffee.to/kaczakat
 
Odpowiedź
#9
Problem rozwiązany, okazało się, że przewody łączące płytkę stykową z Arduino były przerwane, na co natknąłem się zupełnie przypadkiem. Po wymianie wszystko działa jak należy.
 
Odpowiedź
  


Skocz do:


Przeglądający: 1 gości