• Witaj na Forum Arduino Polska! Zapraszamy do rejestracji!
  • Znajdziesz tutaj wiele informacji na temat hardware / software.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Silnik krokowy 8,5 Nm
#1
Witam, 
Jestem tu nowy, długi czas temu zakupiłem arduino MEGA, ale z braku czasu łyknąłem tylko podstawy.
Dziś naszła mnie myśl aby zrobić proste, mocne cnc na takich silnikach:

https://allegro.pl/silnik-krokowy-sc86st...38788.html

1.Czego potrzebuję aby tym sterować z arduino?
3. Czy trudno jest sterowac tym z programu arduino, a może są do tego dedykowane programy?

Pozdrawiam,
 
Odpowiedź
#2
Witaj na forum. Poczytaj o tym: https://reprap.org/wiki/RAMPS_1.4  -  to jest do drukarki 3d, znajdź analogiczny projekt do CNC, można się spodziewać, że będą mieć mocniejsze silniki w układzie, do tego odpowiedni sterownik/driver do krokowców. Bo tu wszystko musi być odpowiednio zgrane, moc silnika, sterowników, konstrukcja, mechanika ruchu, oprogramowanie. To Ramps mi się akurat skojarzyło z Arduino Mega. No i poczytaj o G code w Arduino. Nie wiem co masz na myśli podstawy, na jakim etapie jesteś, jeśli miganie led itp, to życzę duużo samozaparcia i powodzenia. Jak sobie wklepiesz w allegro "Arduino krokowy" to zobaczysz od czego możesz zacząć, a potem zerknij tu: https://www.youtube.com/watch?v=SeqlgZLqI-k .
W sumie to nie ważne na jakim etapie jesteś, zanim kupisz 4 silniki do CNC, sterowniki, zasilacze, zrobisz konstrukcję i wydasz z 5 klocków zrób sobie prototyp ze sklejki i śrub nawet typu szpilka montażowa, napędy z tych krokowców arduinowych po 8zł, np.  do pisania flamastrem na kartce, zobacz jak Ci to działa. 
Konstruktorzy rakiet nie zaczynają od konstruowania rakiet, tylko latawców.
 
Odpowiedź
#3
Witam,
Dzięki za szybką odpowiedź.
Miganie led mam juz za sobą Smile
Ale nie wiele dalej poszedłem bo przerwałem naukę, Ramps 1,4 mam, krokowców nie.
Kiedyś szukałem takich sterowników na mocniejsze krokowce (nie te od drukarek) ale nie znalazłem.
Sterowniki dop takich silników można kupić ale pod płytę główna komputera.
Pytanei czy jest sens bawić się w arduino czy lepiej przez komputer i jakiś program CNC.
 
Odpowiedź
#4
Witam
Ten https://www.aliexpress.com/item/4-Axis-C...autifyAB=0 lub podobny zestaw możesz mieć w parę dni u siebie, dostawa z Niemiec. Jak coś można sterować z PC to można i z Arduino, tylko po sobie komplikować życie. Są drukarki 3d, które mają jako interfejs tylko kartę SD. Na komputerze robisz projekt, wgrywasz na SD, zanosisz na drukarkę i tam działa dalej autonomicznie. Z CNC można podobnie, przecież nie korygujesz na bieżąco projektu. No ale taniego laptopa do tego celu można kupić za parę stówek, a stacjonarny jako wgrywarkę z LPT za kilkadziesiąt zł i układ jest gotowy - możesz zacząć rzeźbić obiekty, a nie układ do rzeźbienia.
Raczej popatrz na forum o CNC jakie są gotowe rozwiązania, upychanie wszystkiego w Arduino na siłę może nie być najlepszym pomysłem.
 
Odpowiedź
#5
Dzięki za info,
Pozdrawiam
 
Odpowiedź
#6
A pomijając CNC, gdybym chcial aby silnik obracał się o okreslona liczbe obrotów wpisana z klawiatury (za kazdym razem inna)
Da się?
 
Odpowiedź
#7
Jeśli pomijając CNC masz na myśli Arduino + silnik krokowy to działanie zależy od programu i użytej biblioteki. Ruch może być definiowany jako ilość kroków do przejścia w określonym kierunku lub do pozycji 5000 (kroków). Można sobie wyliczyć ile kroków jest na obrót i precyzyjnie zrobić 2 czy tam 2 i 1/64 obrotu. A rzeczy do zrobienia oczywiście można zadawać do programu przez terminal Arduino i UART, przez BT, przez WIFI i TELNET, przez interfejs WWW. A jak masz już takie funkcje w bibliotece to można podłączyć sobie np. potencjometry i nawet kręcić nim jak zwykłym silnikiem ze zmienną prędkością - jeden potencjometr ustala prędkość, drugi definiuje kierunek, program sprawdza mln razy na sekundę czy jak jest ustawiony kierunek i prędkość>0 to jeśli ilość kroków jest mniejsza od 1000 to zwiększa do 1000 i ruch trwa ciągle. Wszystko ogranicza wyobraźnia. Jak masz sterownik silnika jak w RAMPS, np. ten: https://botland.com.pl/reprap/2964-stero...elony.html to sterowanie się upraszcza, dajesz impuls i silnik robi krok, programu nie interesują niuase typu odpowiedniej sekwencji na piny silnika by kręcił się z określonymi krokami/microkrokami i jak uzyskać odpowiedni kierunek - jeden pin określa kierunek, drugi impulsami wybija mu rytm kręcenia. A czy to są kroki czy półkroki czy 1/16 kroku można ustawić z góry zworkami na sterowniku, można też tym sterować programowo - ale tak dla zabawy raczej.
 
Odpowiedź
  


Skocz do:


Przeglądający: 1 gości