• Witaj na Forum Arduino Polska! Zapraszamy do rejestracji!
  • Znajdziesz tutaj wiele informacji na temat hardware / software.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Silnik krokowy i potęcjometr
#1
Witam wszystkich
Mój problem jest nastepujacy:

Potrzebuję zrobić coś takiego żeby o określonej godzinie silnik zrobił określona ilość kroków przez określony czas (np. 50 kroków w prawo w rownych odstepach w przeciagu 15min.) i po kilku godzinach to samo spowrotem... Ma on obracac potecjometrem na przetwornicy step-down... Problem jest taki że nie mam pojecia jak napisać taki skrypt i jakiego silnika urzyć... W dodatku pojawia sie problem że w razie zaniku prądu i ponownym włączeniu, zegar RTC wraca do godziny zadanej i moze wystapić kolizja polozenia (potecjometr ma ograniczony zakres ruchu) wiec trzeba by w jakiś sposób zeby informować arduino o polozeniu slnika (skrajny w lewo lub prawo)
Bede wdzieczny za karzdą pomoc
PS. Być może uda się zbudować sprzegło które załatwi sprawę połorzenia silnika wiec narazie była by potrzebna pomoc ze skryptem i doborem silnika..
 
Odpowiedź
#2
Witam,
A nie możesz użyć potencjometru cyfrowego?
Pozdrawiam,
Tomek.
 
Odpowiedź
#3
(06-12-2018, 08:27)Smaczek napisał(a): A nie możesz użyć potencjometru cyfrowego?

Najczęściej to niemożliwe. Potencjometr cyfrowy może pracować tylko w zakresie napięć zasilających więc najczęściej max 5V.
Naturalnie, głupota jest aby jakiś silnik kręcił potencjometrem w przetwornicy. Taka regulację należy przeprowadzić na drodze elektronicznej ale bez schematu nie ma wspólnego tematu.
 
Odpowiedź
#4
Jeśli potencjometr masz z zasilania 5v to możesz użyć pwm i poco ci krokówka ?

Opisz dokładnie co planujesz stworzy .
[Obrazek: banerelektronika.jpg]



Jeśli pomogłem podziękuj punktem reputacji Wink
 
Odpowiedź
#5
Gdybym mogł to zrobić przy pomocy PWM nie pytał bym jak to zrobic w sposób opisany powyrzej... w skrocie nie moge urzyć pwm bo przetwornica nie radzi sobie ze sygnalem nie wim dlaczego ( walczylem z tym miesiac)... Potecjometrem dziala natomiast elegancko ... Pozatym metada o ktora pytam ma to do siebie ze wszystko dziala plynnie... Ma to byc sterowanie lampy" swit /zmierzch" duzej bo ponad 250 W w ledach...
Przetwornica o ktorej mowa ma dwie mozliwosci albo potecjometr albo pwm... Pwm nie dziala i nikt nie potrafi powiedziec dlaczego a potecjometr wystarczy do niej odpowiednio przylutowac i wszysko gra (testowalem)
 
Odpowiedź
#6
(07-12-2018, 00:49)Biały Wilk napisał(a): Pwm nie dziala i nikt nie potrafi powiedziec dlaczego
Pokaż schemat tej przetwornicy.
 
Odpowiedź
#7
Dzieki za ten pomysł potencjometru cyfrowego... To sie może przydać
 
Odpowiedź
#8
http://allegro.pl/ShowItem2.php?item=7675397952 mam tylko to
 
Odpowiedź
#9
Po podpieciu wedlug schematu nie reaguje na sygnal... Znalazlem inny sposob ale tam owszem diody sie rozjasniaja ale caly czas migaja... Dodam ze ten sam skrypt i plytka z mniejsza przetwornica dziala bez zarzutu...
 
Odpowiedź
#10
Docelowo maja pracować 4 ptzetwornice jak z linku... Gdybym chcial urzyc mniejszych musialo by byc ich 14
 
Odpowiedź
  


Skocz do:


Przeglądający: 1 gości