• Witaj na Forum Arduino Polska! Zapraszamy do rejestracji!
  • Znajdziesz tutaj wiele informacji na temat hardware / software.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Silnik krokowy z Arduino Nano
#1
Question 
Witam serdecznie.

Jak można się domyślać po dziale w którym zamieszczam swój temat jestem początkującym użytkownikiem Arduino.
Posiadam Model Arduino Nano

Chcę wykonać - wydawało by się - prosty układ zawierający arduino, silnik krokowy, sterownik silnika krokowego i diodę IR.
Polegać ma na tym, że po obrocie silnika krokowego dioda wysyła sygnał do aparatu aby wykonał zdjęcie, po czym znów odbywa się obrót silnika i tak w kółko.

Mam problem z podłączeniem wszystkiego poprawnie, jak mówiłem jestem początkujący. Przedstawiam na rysunku co udało mi się połączyć. Prosił bym bardzo kogoś o to, aby pokierował co mam zmienić lub ewentualnie co podłączyć aby to wszystko działało.

[Obrazek: arduinojp_qspwwpr.jpg]

Mam również pytanie czy zasilacz 5V, 2A wystarczy do zasilenia arduino, skoro według specyfikacji zakres zasilania jest od 6V do 20V?


Proszę o porady
Pozdrawiam
 
Odpowiedź
#2
Led podłączasz do Arduino przez rezystor R200-1k. VDD i GND podłączasz do Arduino odpowiednio 5V i GND. Zasilacz zależy od silnika i sterownika, zwykle 7-35V. Pozostałe piny sterownika też powinny być podłączone wg tego co chcesz osiągnąć. Jak wpiszesz w google "arduino stepper a4988" to jest mnóstwo przykładowych schematów.
Miło być decenianym https://buycoffee.to/kaczakat
 
Odpowiedź
#3
Dziękuje za odpowiedź.

Mam jeszcze 2 pytania.

Czy jest różnica do którego pina GND podłącze na Arduino (są dwa)?
Czy arduino mogę zasilić ładowarką 5V, 2A?
 
Odpowiedź
#4
Niema .
Tak możesz zasilić 5v 2A a nawet trzeba .
Rezystor powinien mieć wartość 22O Ohma w przypadku zasilania 5V.
[Obrazek: banerelektronika.jpg]



Jeśli pomogłem podziękuj punktem reputacji Wink
 
Odpowiedź
#5
Na mojej płytce UNO jest ich nawet 5 i wszystkie to prawie to samo, do zasilania lepiej używać w pierwszej kolejności tego obok 5V, po prostu są bliżej wejścia zasilania, krótsza droga dla prądu po ścieżkach płytki.
Punktów GND jest więcej, bo są wykorzystywane do komunikacji, zazwyczaj wszystkie urządzenia rozmawiające ze sobą muszą być połączone GND nawet jeśli mają różne zasilacze, tak by było jasne co każdy ma na myśli mówiąc "0".
Co do zasady jak urządzenie jest na 5V i wymaga 0.1A to możesz podłączyć każdą ładowarkę 5V, która zapewnia jednocześnie prąd powyżej 0.1A. Nie można podłączyć takiej której napięcie różni się od 5v (ty już w górę i w dół) lub prąd jest zbyt mały. Zbyt mała wydajność prądowa spowoduje, że albo ładowarka zacznie dawać np. 0.1A przy 4V, albo w ogóle będzie się zachowywać niestabilnie lub wręcz spłonie.
Miło być decenianym https://buycoffee.to/kaczakat
 
Odpowiedź
#6
Dziękuje bardzo za pomoc adix i kaczakat Wink
 
Odpowiedź
#7
"wszystkie to prawie to samo" nie prawie a to samo gnd to oznacza porostu ziemia , u nas się to tłumaczy na uziemienie lub po prost 0 .Cale arduino jest na 1mm ścieżkach w zasadzie gdzie podepniesz to jeden pies ale jak masz możliwość podłączyć do gnd kabla zasilającego. np. z ładowarki to lepiej tam podłączyć gnd (mowie tu o projektach gotowych a nie prototypach).
[Obrazek: banerelektronika.jpg]



Jeśli pomogłem podziękuj punktem reputacji Wink
 
Odpowiedź
  


Skocz do:


Przeglądający: 1 gości