• Witaj na Forum Arduino Polska! Zapraszamy do rejestracji!
  • Znajdziesz tutaj wiele informacji na temat hardware / software.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Sterowanie dozowanie wody.
#1
jako ze mam dużo na głowie i często zapominam to chciałbym zrobić urządzenie, które bedzie sterowało mi dopływem wody. Chciałbym do tego celu wykorzystać arduino, wyświetlacz LCD, czujnik przepływu, elektrozawor oraz jakaś klawiaturę. Jedyny problem polega na tym ze całość bedzie znajdowała sie na zewnątrz i urządzenie bedzie narażone na deszcz. Wymyśliłem przezroczysta obudowę hermetyczna mając nadzieje ze naprawde bedzie ona hermetyczna. Przezroczysta ponieważ w środku chciałbym miec wyświetlacz LCD. Najprościej gdyby była rownież klawiatura numeryczna ale nie bardzo wiem czy istniej takie, które są hermetyczne. Chciałbym Mieć mozliwosc wprowadzenia ilości litrów 1-500 lub minut 1-30. Może ktoś z was ma pomysł jak to zrobić?
 
Odpowiedź
#2
Klawiatura fajna rzecz, ale prościej dodać moduł BT np. HC-05 (20zł) i wysłać telefonem z terminala BT polecenie (każdy ma już chyba Androida/Iphona z BT). Wtedy wystarczy mieć szczelną plastikową puszkę IP67 z Casto czy Liroya w zasięgu wzroku i rzutu kamieniem. Może też być moduł ESP8266 i ustawienie parametrów ze strony WWW/wysłanie polecenia z Putty na Telnet. Przynajmniej dla mnie LCD i klawiatura = menu i jest bardziej pracochłonne. Arduino może wysyłać przez BT/Wifi co tam aktualnie robi i można to kontrolować z fotela.
 
Odpowiedź
#3
Z tym ze nie tylko ja korzystam z kranu ale rownież żona, córka, teść.
 
Odpowiedź
#4
Klawiatury dostępowe do furtek, drzwi itp.
Występują modele metalowe, są wodoodporne, można kupić już za 20$.
Podejrzewam, że zwykła klawiatura membranowa, odpowiednio naklejona, też zda egzamin.
Jeśli masz problem z kodem lub sprzętem, zadaj pytanie na forum. Nie odpowiadam na PW, jeśli nie dotyczą one spraw forum lub innych tematów prywatnych.

[Obrazek: SsIndaG.jpg]
 
Odpowiedź
#5
(13-05-2018, 17:56)Robson Kerman napisał(a): Klawiatury dostępowe do furtek, drzwi itp.
Występują modele metalowe, są wodoodporne, można kupić już za 20$.
Podejrzewam, że zwykła klawiatura membranowa, odpowiednio naklejona, też zda egzamin.

Co to znaczy "odpowiednio naklejona"? Na silikon jakiś?

klawiatura byłaby teoretycznie najprostrza bo wprowadzam wartość i wciskam start ale rozważałem też zrobienie tego na przyciskach hermetycznych - bo znalazłem gdzieś takowe ale nie wiem jak to by wyszło w praktyce - musiałbym mieć min. 4 przyciski.

1. zwiększanie jednostek co 1, 10, 100 - żeby się nie zaklikać na śmierć
2. zmiana jednostek
3. tryb pracy
4. start/stop


bo to jest kwestia tego do jakiego wiadra/konewki woda się leje - ewentualnie do beczek czy zbiorników (które mają pojemność 80-1000l)


Ewentualnie znalazłem jeszcze coś takiego jak przyciski dotykowe (pojemnościowe?) - co byłoby dla mnie idealne ale nie mam z nimi żadnego doświadczenia i nie wiem czy dotyk działałby przez przezroczysty plastik obudowy.
 
Odpowiedź
#6
Jeśli to ma być automatyka to żabka, trójnik, zawór, konopie, smar i swoje podłączasz na stałe, z drugiego kranu korzysta reszta. I plomba z drutu na zawór, bo zaraz ktoś zapomni i zakręci. Jak to jest elektrozawór i chcesz to włączać ręcznie to wystarczy go zasilić z gniazdka wyposażonego w sterownik czasowy za 15zł mechaniczny, 25 elektroniczny, 85 z WIFI.
 
Odpowiedź
#7
(13-05-2018, 22:31)kaczakat napisał(a): Jeśli to ma być automatyka to żabka, trójnik, zawór, konopie, smar i swoje podłączasz na stałe, z drugiego kranu korzysta reszta. I plomba z drutu na zawór, bo zaraz ktoś zapomni i zakręci. Jak to jest elektrozawór i chcesz to włączać ręcznie to wystarczy go zasilić z gniazdka wyposażonego w sterownik czasowy za 15zł mechaniczny, 25 elektroniczny, 85 z WIFI.

i skąd sterownik czasowy z wifi będzie wiedział ile wody wyleciało?
Podchodzisz konewką 10L wciskasz na klawiaturze 10 i wciskasz start, idziesz po kolejną konewkę 5L wciskasz na klawiaturze 5 i wciskasz start. wkladasz wąż do beczki, wciskasz na klawiaturze 50 czy tam 200 i start.

o coś takiego mi chodziło. Wiem że to gadżet ale czasami odkrecę wodę, zadzwoni klient albo gdzieś wyjadę, zapomnę zakręcić i woda leje się godzinami niepotrzebnie.

popatrzę za tymi klawiaturami.
 
Odpowiedź
#8
"ilości litrów 1-500 lub minut 1-30" - już niedługo poznasz różnicę. Fakt, nie domyśliłem się, że nalewasz do konewki. Jeśli ciśnienie jest stałe, to czas określa wypływ wody. Np. wylewka umywalkowa ma 4,2l/min przy ciśnieniu określonym w karcie katalogowej, zawór czerpalny dn15 18, a 3/4 30dm3/min. Jeśli ciśnienie jest zmienne można dać reduktor, ale jak chcesz dawkować po 5-20s to minutowa rozdzielczość się nie nada. Jeśli chcesz mieć możliwość regulowania czasu i ilości, a czasem ilości lub czasu, to licznik będzie OK.
 
Odpowiedź
#9
Pewnie do odmierzania ilości wody wystarczy przepływomierz do nabycia za ok 10-15zł, czas otwarcia zaworu elektromagnetycznego pewnie też da się z poziomu sketcha Arduino, klawiaturka na 3-4przyciski też do nabycia za niewielkie pieniądze 3-5zl. Np takie jak na foto. Rozwiązań jest sporo,największym problemem może być napisanie sketcha do Arduino, a w nim można każdy pomysł na taki sterownik zrealizować.[Obrazek: 693932ae72b871be6e5750f4992f81a3.jpg][Obrazek: 73cf53b1d4c7ec65e5cfea103b0764d8.jpg]

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka
 
Odpowiedź
#10

A nie lepiej kupić sprawne, małe i działające gotowe urządzenie? Na AliExpress kupisz je za mniej niż 50PLN[Obrazek: 498280be4dc97903f24b13bbf1b4aaac.jpg]

Wysłane z mojego K706 przy użyciu Tapatalka
 
Odpowiedź
  


Skocz do:


Przeglądający: 1 gości