• Witaj na Forum Arduino Polska! Zapraszamy do rejestracji!
  • Znajdziesz tutaj wiele informacji na temat hardware / software.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
sterowanie roletami
#1
witam
chciałbym użyć arduino uno do opuszczania i podnoszenia rolet materiałowych. Kupiłem serwomechanizm z możliwością wykonywania pełnych obrotów( niby wykorzystywany do napędzania robotów)
Zasada działania ma być prosta - po naciśnięciu przycisku serwo zacznie opuszczać roletę. Po wykonaniu x obrotów( całkowitym opuszczeniu) zatrzyma się. Po ponownym naciśnięciu przycisku zacznie zwijać roletę i znowu po wykonaniu x obrotów ( powrocie do pozycji wyjściowej ) zatrzyma się.
Używałem gotowych programów do sterowania serwami. Myślałem, że wpisując wielokrotność kąta obrotu ( 180 stopni) będe mógł zaprogramować np. 20 obrotów ( czyli teoretycznie 40 x 180 stopni). Niestety serwo głupieje...
 
Odpowiedź
#2
To tak nie działa winda , winda działa jak serwo z zablokowanym potencjometrem w pozycji 90 stopni lub jak wolisz 1500us

1500us (90 stopni) serwo stoi
2000us (180 stopni) pełna moc do przodu
1000us (0 stopni )pełna moc do tyłu

Wszystko pomiędzy to różnica w prędkości i tyle .
Jedyne co możesz zrobić to dać czujnik obrotów ( optyczny , mechaniczny , magnetyczny lub laserowy ) na roletę czy serwo i tak obliczać obroty .
Ważne aby robić co się lubi albo lubić co się robi .
Arduino UNO, TINY, PRO MINI
Pomoc nagradzamy punktami reputacji Wink
 
Odpowiedź
#3
nie lepiej ci zastosować silnik prądu stałego i do tego mostek h
[Obrazek: banerelektronika.jpg]



Jeśli pomogłem podziękuj punktem reputacji Wink
 
Odpowiedź
#4
Też bym stawiał na silnik prądu stałego i mostek H. Jesli rozwiązanie ma być typowo amatorskie, to możesz załatwić kwestie podnoszenia/opuszczania do zadanego momentu czasowo, wykonując kilka prób i programując okres czasu. Możesz też napisać program"zczytujący" pozycje w których ma się zatrzymać. Włączasz silnik jednym kliknięciem i drugim zatrzymujesz w miejscu, w którym ma się zatrzymać. Taka bardziej zaawansowana i uniwersalna wersja czasowa. Możesz też użyć dowolnych czujników. Ja często używałem kontaktronowych. Małe, niezawodne Wink
 
Odpowiedź
#5
Robisz tarczkę albo wyciągasz z drukarki trak zwany ncoder obrotowy montujesz na 2 stronie oski silnika albo rolety czujnik optyczny szczelinowy tez z drukarki wzmacniacz na 1 tranzystorze ewentualnie operacyjny i podłączasz do timer1 zliczasz impulsy .
[Obrazek: banerelektronika.jpg]



Jeśli pomogłem podziękuj punktem reputacji Wink
 
Odpowiedź
#6
Ja jestem dokładnie tez na etapie budowy mechanizmu do opuszczania rolet. Rozwiązałem to nieco inaczej. Serwomechanizmy zmodyfikowałem tak by zachowywał się jak typowy silnik. Ciężko znaleźć co równie małego i silnego.
Ja widzę nieco inny problem nie rozwiązany. Co w przypadku, kiedy rolety mamy np. do połowy zamknięte a dojdzie np. w nocy do zaniku prądu.
Pamięć liczby impusów znika z procesora i co wtedy. Wypadałoby każdą pozycję każdej z rolet zapisywać w pamięci i potem umiejętnie je odczytywać co dla mnie już robi się wyższą szkołą...
Mam 4 rolety i chciałbym przez jedno arduino sterować wszystkimi czterema i aż boję się tego poziomu skomplikowania programu Smile
 
Odpowiedź
#7
Można założyć krańcówki.
Albo zapisywać pozycję w EEPROM.
 
Odpowiedź
#8
W moim przypadku krańcówki nie wchodzą w grę. Chodzi tu o kwestie wizualne takich czujników i przewodów, które na tle białego okna będą wyglądać tragicznie.
Więc tylko Eprom wchodzi w grę w moim przypadku.
 
Odpowiedź
#9
(13-06-2016, 11:27)Szafa napisał(a): Też bym stawiał na silnik prądu stałego i mostek H. Jesli rozwiązanie ma być typowo amatorskie, to możesz załatwić kwestie podnoszenia/opuszczania do zadanego momentu czasowo, wykonując kilka prób i programując okres czasu. Możesz też napisać program"zczytujący" pozycje w których ma się zatrzymać. Włączasz silnik jednym kliknięciem i drugim zatrzymujesz w miejscu, w którym ma się zatrzymać. Taka bardziej zaawansowana i uniwersalna wersja czasowa. Możesz też użyć dowolnych czujników. Ja często używałem kontaktronowych. Małe, niezawodne Wink

A ja bym dodał enkoder z drugiej strony rolety i problem rozwiązany ewentualnie w flasch ustalić 2 stale punkty górny dolny oraz jeden czujnik optyczny lub jesli masz stalowy ciężarek u dołu rolety to czujnik pojemnościowy nawet był by wygodniejszy u gury .
dodatkowo w funkcji void setup zrobić auto kalibracje w razie zaniku prądu to znaczy :
-zwijaj kiedy optyczny będzie 1
-kiedy optyczny 1 wtedy zapisz odczyt enkodera "pozycja górną startowa"
resztę wyliczysz ile ptk enkodera do graniczna dolna.
[Obrazek: banerelektronika.jpg]



Jeśli pomogłem podziękuj punktem reputacji Wink
 
Odpowiedź
#10
Pytanie z mojej strony bo jestem zainteresowany budową takiego układu, czy da się odczytać pozycję rolety gdy np opuścimy ją ręcznie powiedzmy o 1/3 okna. ja chciałem mieć rolety sterowane arduino ale też normalnym włącznikiem gdy nie będę miał akurat telefonu przy sobie a będę chciał podnieść lub opuścić roletę. może wy macie pomysł jak ustalać pozycję rolety bo ja nie mogę do tego dojść
 
Odpowiedź
  


Skocz do:


Przeglądający: 1 gości