• Witaj na Forum Arduino Polska! Zapraszamy do rejestracji!
  • Znajdziesz tutaj wiele informacji na temat hardware / software.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Sterowanie szklarni
#1
Witam wszystkich !
Jestem początkującym elektrykiem nie mylić z elektronikiem :Smileoraz upartym osłem postanowiłem zając się moją szklarnią . Problem w tym że często jestem w delegacji i potrzebuje zrobić kontroler który pozwoli mi nią sterować .
Ktoś powiedział mi arduino , pojecie mam o tym żadne ale pomału do celu ."Gdy­by ludzie roz­ma­wiali tyl­ko o tym, co ro­zumieją, za­padłaby nad światem wiel­ka cisza. "

Potrzebuje takie opcje  
1.Podgląd temperatury 
2.Załącz wyłącz 5 styczników 
3.Czujnik ruchu (kiedy ktoś wchodzi tam gdzie nie trzeba Smile)

A to wszytko z podglądem przez adres www. nie lan .

Zakupiłem moduł arduino uno, nie wiem czy słusznie . 
Będę potrzebował Moduł przekaźnikowy 8-kanałowy  allegro

I pytanie jak to wszystko połączyć z internetem ? Co ewentualnie jeszcze będę potrzebował ?

Pozdrawiam 
 
Odpowiedź
#2
Witam
Wykorzystaj ESP8266 np. NodeMCU (10 IO to 5 na przekaźniki, 1 na temperaturę DS18B20, lub 2 jeśli chcesz jakiś czujnik z wilgotnością, reszta na czujnik ruchu PIR wystarczy i parę w zapasie), tu znajdziesz coś z serwerem WWW do odczytu z czterech zmiennych i sterowania 4 przekaźnikami: https://github.com/kaczakat/ESP8266. Dołożenie piątego to odrobinę rozbudować to co jest. ESP łączy się do sieci przez WIFI, jeśli wolisz kabel to można dokupić shielda z Ethernetem, ale ESP jako serwer jest jakieś 100x bardziej wydajny i w zaproponowanej wersji kosztuje ~50% samego shielda. Przekierowujesz jakiś port z routera do IP ESP i można sterować z całego cywilizowanego świata. Dużo nauki/czytania/tutoriali na youtube przed Tobą.
Miło być decenianym https://buycoffee.to/kaczakat
 
Odpowiedź
#3
Dzięki za lekturę na weekend dziś spojrzałem na to poglądowo . Czekam na wasze propozycję i jeszcze jak możesz wskazać ze sklepu o który dokładnie Ci chodzi . pozdrawim
 
Odpowiedź
#4
Linki zaraz znikną, wpisz na allegro Moduł WIFI ESP8266 NODEMCU. Są dwa rodzaje, różniące się konwerterem USB-UART. Ten z chipem CH340 jest niby nowszy V3, ale szerokość powoduje, że nie pasuje do płytki stykowej (można do dwóch podłączyć), V2 ma do komunikacji z PC CP2102.
Działają tak samo, wg mnie lepiej z CP2102. Jest też w Botland, obie wersje. Do arduino trzeba doinstalować nowe definicje płytek, tutoriale są na Youtubie.
Miło być decenianym https://buycoffee.to/kaczakat
 
Odpowiedź
#5
Ma ktoś tutorial połączenia Moduł WIFI ESP8266 NODEMCU. z arduino uno
 
Odpowiedź
#6
Ja rok temu robiłem znajomemu  jakieś tam sterowanie i nie bardzo wiem do czego Ci aż 8 przekaźników ale nie ważne. Opowiem Ci jak to u mnie wygladało: dwa elektrozawory,  arduino uno, dwa czujniki wilgotnosci gleby, ds18b20, dht22 i moduł siecowy ENC28J60. I tam był jeszcze jakiś moduł wykonawczy z dwoma przekaźnikami dla eletrozaworów. Miało być jeszcze sterowanie siłownikami żeby uchylały się wywietrzniki w zależności od temperatury czy wilgotności ale ostatecznie zostały zamontowane jakieś automatyczne.

Dwa obwody linii kroplujacej - zasilanej z duzych, spiętych ze sobą zbiorników z deszczówką. jeden obwód dla ogórków gruntowych i drugi obwód nawadaniania tunelu z pomidorami

Czujnik ds18b20 nie ma z nawadnianiem nic wspólnego - mierzy i zapisuje w bazie zabbixa temperaturę na zewnątrz - no i dzięki temu że mierzy temperaturę zewnętrzną to można zareagować na ewentualne przymrozki.
[Obrazek: iV9Bupz.png]

Natomiast czujniki wilgotności gleby robią całą robotę i w zależności od potrzeb załączają elektrozawory - przy czym zawór od pomidorów uruchamiany jest tylko raz na dobę (rano) a ogórki w zależności od potrzeb.

czujnik DHT22 mierzy i zapisuje wilgotność oraz temperaturę w tunelu oraz wysyłane jest odpowiednie powiadomienie  jeśli wilgotność jest za duża - liście pomidorów nie lubią wilgoci.

tak naprawdę to większość roboty robi serwer z linuxem który i tak chodzi całą dobę.
Jeślli chodzi o połączenie z serwerem to początkowo miało to być zrobione bezprzewodowo za pomocą modułów nrf24l01 ale zachowywał się on różnie a odległość między serwerem a arduino wynosi 70m więc dałem sobie spokój z komunikacja radiową i postawiłem na skrętkę - bo całą reszta (serwer, switch, kable) i tak już były wcześniej. generalnie przy tej odległości nrf mocno gubił pakiety i musiałbym przewiercić się zmodułem na zewnątrz budynku a jak już mam wiercić to wolałem puścić kabel.
 
Odpowiedź
#7
Moduł WIFI ESP8266 NODEMCU jest zamiast zestawu UNO+coś tam (NRF, ENC28J60, czy shield z W5100/W5500).
Uno odkładasz na bok, bierzesz do ręki ESP8266, instalujesz środowisko Arduino, podłączasz płytkę kablem USB, jak wykryje port COM, to OK, jak nie instalujesz driver do CH340/CP2120 (jaki tam masz chip), odpalasz Arduino, wklejasz link do płytek alternatywnych w menu->plik->preferencje->dodatkowe managery płytek: https://github.com/esp8266/Arduino/relea...index.json . Wchodzisz w tools/narzedzia->boards/płytki i jak widać nie widać ESP8266. Wchodzisz w tym miejscu w managera płytek i wystukujesz w wyszukiwanie ESP8266. Wybierasz zestaw płytek esp8266 by ESP8266, instalujesz wersję 2.4.0, ja mam RC1, z jakiegoś powodu nowsza coś mi kwasiła, i instalujesz. Jak zakończy sprawdzasz czy masz do wyboru inne płytki, w tym NODEMCU 1.0. Wybierasz, wskazujesz port, wybierasz prędkość wgrywania 115200 lub 921600, port COM pod którym wykryło płytkę i jest gotowa do programowania. Otwierasz podany przykład z WWW, podajesz swoje parametry do WIFI, kompilujesz, wgrywasz, jak dałeś zmienne IP to otwierasz monitor portu i sprawdzasz jakie IP dostał moduł, łączysz się przez przeglądarkę komputera i otwierasz stronę.
Otwierasz przykłady i poznajesz świat. Modyfikujesz pod to co to ma robić i rozbudowujesz sterownik o kolejne funkcje. Przy każdym wgrywaniu Twojego programu dogrywany jest w tle działąjący do obsługi WIFI.
Różnice względem arduino to to, że logika jest na 3.3V, więc jak coś jest zasilane innym napięciem to powinien być konwerter. Czujniki/przekaźniki zwykle działają zasilane 3.3V, jak jakiś nie to dodajesz konwerter napięć. Ja nawet tego nie używam jeśli zasilam znanym mi napięciem w granicach 5V i nic mi się jeszcze nie upaliło - ponoć są jednak tolerancyjne do 5V. Kolejną różnicą jest szybkość procka 160MHz vs 16MHz, pamięć na program ponad 500kB względem 32kB i 40x więcej RAM. Nie wiem co to by miało liczyć żeby nie starczyło do ogarnięcia szklarni. Zasięg Wifi to wiadomo różnie bywa. Testy na necie pokazują do kilkuset metrów przy widzialności urządzeń z antenami na druku. Jak wolisz tutorial obrazkowy na youtube jest około 70000 filmów o tym. Nie sposób wszystkiego omówić, po drobnych zabiegach można go programować przez WIFI, gdy już jest np. w szklarni. O reszcie jest kolejnych > mln filmów.
Miło być decenianym https://buycoffee.to/kaczakat
 
Odpowiedź
#8
O wadach ESP8266 też trzeba napisać. Tylko jedno wejście dla przetwornika AC, brak komparatora, mało GPIO. Lepszy jest ESP32.
Porównanie UNO do ESP to przesada, trzeba było porównać z ARM (ESP to też ARM). STM32F103 (np AVT1675) ma więcej peryferii niż ESP a STM32F411 bije go na głowę liczbą I2C, SPI, PWM.

Co do użycia ESP zgadzam się z @kaczakat ale aby nie było zbyt wielu zachwytów nad ESP. Osobiście nie jestem zadowolony z ESP pod Arduino. "Pinolognia" pomieszana, D2 to może być D4. Biblioteki do Arduino są niedopracowane. Programista nie ma bezpośredniego wyboru, która z bibliotek zostanie użyta jeśli ich nazwy/funkcjonalność pokrywają się. Mam beznadziejna bibliotekę do wyświetlacza graficznego, dokładniej 3 ale Arduino samo wybiera tą "najlepszą". Na szczęście kiedyś napisałem dla AVR, później przeniosłem dla ARM, teraz przenoszę na Arduino. Mógłbym wybrać w miarę dobrą bibliotekę i przenieść do katalogu z programem, ale i tak pewnie bym ja modyfikował więc wolę tą, którą mam sprawdzoną dla AVR i ARM.
Ilu początkujących sobie z tym poradzi?
 
Odpowiedź
#9
Qmak określił ile i do czego pinów potrzebuje, ESP8266 to spełnia. STM nie mają WIFI, co z tego że mają więcej peryferiów, skoro żadne nie zostanie wykorzystane. Reszta to porównywanie świąt kościelnych. Ja nawet nie używam ADC w ESP do niczego innego jak pomiar zasilającej go baterii, do czegoś dokładnego się nie nadaje. Kiedyś sprawdzę, jak to wygląda w ESP32. Niestety STM w Arduino jest jako ciekawostka, sam w tym grzebać nie mam czasu, a przykładów i bibliotek jest mało. Nikomu na początek bym tego nie polecił.
Miło być decenianym https://buycoffee.to/kaczakat
 
Odpowiedź
  


Skocz do:


Przeglądający: 1 gości