• Witaj na Forum Arduino Polska! Zapraszamy do rejestracji!
  • Znajdziesz tutaj wiele informacji na temat hardware / software.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Sterownik do terrarium.
#1
Witam.
Przygodę z Arduino dopiero zaczynam. Jestem w trakcie oczekiwania na przesyłkę (Arduino Mega2560 + moduły i inne elementy. Zaraz jak dojdzie do mnie paczka wyjeżdżam za granicę, gdzie prawdopodobnie nie będę miał dostępu do internetu, dlatego póki mogę to zbieram jak największą ilość materiałów które mi pomogą w pierwszym okresie "przygody".
Chcę zbudować sterownik do terrarium, który będzie:

1. za pomocą dwóch DHT22 mierzył temperaturę oraz wilgotność
2. sterował oświetleniem i wodospadem za pomocą 8-mio kanałowego modułu przekaźników

Do zestawu podłączony będzie wyświetlacz 3,5'. Dodatkowo przy całym zestawie będzie czujnik DS18B20 TO92, który będzie razem z całym sterownikiem w szafie.
Chciałbym żeby przełącznikiem microswitch była możliwość wygaszenia ekranu (naciśnięcie wygasza, kolejne wciśnięcie włącza ekran), żeby nie świecił cały czas.

Zwracam się z prośbą o sprawdzenie, czy poprawnie rozrysowałem podłączenia oraz o podpowiedź, jak podłączyć microswitch.

[Obrazek: rk1.jpg]
 
Odpowiedź
#2
Nie uważasz, że to zbyt ambitny projekt jak na początkującego?

Elektronika, programowanie, nie tylko uC ale takze układów programowalnych jak GAL, CPLD, FPGA to większość mojego życia. Gdy zaczynam z czymś nowym, to nie jest to jakiś sensowny projekt, tylko miganie ledem, później jakiś LCD, czujnik po I2C, 1-Wire itd.
Albo jesteś geniuszem (w takiej sytuacji po co piszesz na forum?), albo masz szczęście (dlaczego więc nie grasz w gry hazardowe?) ale przeliczyłeś się. Moze "reklamy" Arduino są powodem, ale czy reklamom należy bezkrytycznie wierzyć?

Zacznij od kursy Arduino, C/C++. Pomigasz LEDem, później coraz trudniejsze zadania a na koniec zabierz się za wymarzony projekt, bo postąpiłem odkładnie na odwrót, jakbyś chciał zbudować prom kosmiczny nie znając podstaw matematyki albo bardziej obrazowo, napisać powieść nie znając alfabetu. Jak myślisz, jest to możliwe?
Jeśli jesteś przekonany, że szybko nauczysz się programowania, to przytoczę wypowiedź "pośpiech jest wskazany przy łapaniu pcheł".
 
Odpowiedź
#3
Nie uważasz, że... miganie LEDem wykonam w ciągu jednego dnia ?
Czy napisałem ze mój projekt ma być gotowy w trzy dni ?

"później jakiś LCD, czujnik..." - właśnie tak będę to robił. Po kolei.

Jeśli możesz to odpowiedz na prośbę z pierwszego postu. Czy to aż tak wiele?
Dziękuję z góry.
 
Odpowiedź
#4
Mikroswitch podłączasz pod dowolny wolny pin cyfrowy (analogowe to też cyfrowe - przede wszystkim), tak by podczas wciśnięcia zwierał do masy, włączasz programowy PULLUP dla tego pinu i masz dwa wymuszone stany, gdy nie wciśnięty wysoki, gdy wciśnięty niski.
Zacznij od kursu i przerób wszystko po kolei, nawet jeśli nie planujesz używać IRDA czy LCD alfanumerycznego to każda część kursu przedstawia jakąś technikę programowania: kurs.
Będziesz mógł powiedzieć, że opanowałeś minimum podstaw, gdy napiszesz z palca każdy program w kursie używając zamiast delay millis() z ostatniej lekcji.
Edit:
Na schemacie oczywiście rezystory podciągające są za małe, pewnie miałeś na myśli 4.7k, no to nie musi być wartość tak dokładna, zadziała 2 do czasami nawet 10k, ale coś poniżej 100 to już właściwie zwarcie.
Linie I2C też muszą być podciągnięte do VCC, czasami moduły mają już takie rezystory na płytce i łącząc więcej pod jedną magistralę trzeba sprawdzić jaka będzie rezystancja wypadkowa.
Płytka przekaźnika powinna być zasilana niezależnie od Arduino, dla logiki tylko połączenie masy, na pewno nie VCC z płytki, ewentualnie na odejściu z zasilacza do Arduino dioda i duży kondensator, tak by klepanie cewkami nie resetowało mikroprocesora.
Miło być decenianym https://buycoffee.to/kaczakat
 
Odpowiedź
#5
Zmień przekaźniki na cyfrowe SSRy, bo będziesz przeklinał w nocy te cykanie Smile
 
Odpowiedź
#6
(02-11-2019, 17:29)kaczakat napisał(a): "Na schemacie oczywiście rezystory podciągające są za małe, pewnie miałeś na myśli 4.7k..."

Jak najbardziej.

Czy tak jest poprawnie?

[Obrazek: rk2.jpg]
 
Odpowiedź
#7
(02-11-2019, 18:17)PiegowatyGuziec napisał(a): Zmień przekaźniki na cyfrowe SSRy, bo będziesz przeklinał w nocy te cykanie Smile

Docelowo o godź. 22.30 wyłączać się będzie ostatnia lampa, dopiero o godź. 8.30 załączać się będzie pierwsza lampa i wodospad.
 
Odpowiedź
#8
(02-11-2019, 16:07)Robert K. napisał(a): Do zestawu podłączony będzie wyświetlacz 3,5".
Wydaje mi się, że nie wiesz o czym piszesz. Jaki konkretnie wyswietlacz 3,5" masz na myśli?
 
Odpowiedź
#9
Na zdjęciu w pierwszym poście przedstawione.Taki:

[Obrazek: rk3.jpg]
 
Odpowiedź
  


Skocz do:


Przeglądający: 1 gości