• Witaj na Forum Arduino Polska! Zapraszamy do rejestracji!
  • Znajdziesz tutaj wiele informacji na temat hardware / software.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Tranzystor w Arduino na Ekspanderze
#1
Witam. Mam dość nietypowe pytanie. Mam kłopot z arduino z wyjściami z ekspandera. Prawie udało mi się go rozwiązać, ale musiałem podłączyć wyjście PCF8574 pod nóżkę Emitera tranzystora BC546 zaś Baza jest podpięta przez rezystor 10kOm do Vcc 5V a Kolektor wykorzystany dalej. I nasuwa się pytanie, czy takie podłączenie pod Arduino może mieć jakieś negatywne skutki? Niestety nie mogę wykorzystać podłączenia wyjścia PCF na Bazę tranzystora. Ktoś może będzie wiedział? Smile Pozdrawiam.
 
Odpowiedź
#2
Opisz problem.
Wstaw schemat.
Jeśli masz problem z kodem lub sprzętem, zadaj pytanie na forum. Nie odpowiadam na PW, jeśli nie dotyczą one spraw forum lub innych tematów prywatnych.

[Obrazek: SsIndaG.jpg]
 
Odpowiedź
#3
(10-07-2018, 22:16)D4rk0 napisał(a): wyjście PCF8574 pod nóżkę Emitera tranzystora BC546 zaś Baza jest podpięta przez rezystor 10kOm do Vcc 5V a Kolektor wykorzystany dalej.

Układ ze wspólna bazą. Rzadko stosowany (np głowice w.cz, konwertery poziomów). Dla Arduino niebezpieczne to nie jest, prędzej dla PCF-a. Bez schematu nie można więcej powiedzieć. Pokaż też czym steruje tranzystor. Napisz jaki miałeś problem, z podłączeniem bazy do PCF-a. Pewnie tranzystor nie otwierał się w pełni lub wcale. To oznacza, że nie zapoznałeś się z DS PFC-a i metodą prób i błędów, bez wiedzy, strzelając w ciemno, próbowałeś rozwiązać problem, banalny problem.
 
Odpowiedź
#4
Schematu nie mam, mogę jedynie wysłać zdjęcie podłączenia na płytce prototypowej, ale dopiero wieczorem. A jeśli chodzi o to, dlaczego zastosowałem takie podłączenie, to problem leży tak jakby w wykorzystaniu Arduino. Arduino będzie w samochodzie, na zapłonie będzie cały czas aktywne, a po wyjęciu kluczyka będzie zasilane przez 10min, później zasilanie zostanie odłączone. Jeśli otworzę samochód bądź znów włącze zapłon to Arduino się uruchamia, i w zależności od spełnienia warunków wykonuje dany program po uruchomieniu się. Trochę pinów używam i korzystam z Ekspanderów. I tutaj z nimi jest problem. Gdy Arduino się uruchamia to jest w moim przypadku 2s zwłoki zanim wczyta się pętla główna i reszta programu. Piny z ekspandera sterują tranzystorami które z kolei sterują przekaźnikami 12v. I sęk jest w tym że jak arduino jest wyłączone to na pinie z ekspandera jest stan niski, podczas uruchamiania arduino robi się stan wysoki, a później jak wczyta pętle i polecenie pinMode robi się znów stan niski. I podczas uruchamiania przekaźniki się uruchamiają co dla mnie jest nie korzystne. Pozbyłem się tego podłączajac tranzystor emiterem do PCFa a bazą do zasilania Arduino. W sumie na chwilę obecną wykorzystałem do tego trzy tranzystory, ale działa tak jakbym chciał, tylko nie wiem czy nic nie zaszkodzi sterowanie stanem niskim ekspandera na emiter. Chyba w miare wyjaśniłem o co chodzi. Smile
 
Odpowiedź
#5
Opis jest strasznie zagmatwany. Bez schematu nie ma wspólnego tematu. Fotki sobie daruj, narysuj schemat według fotek. Ja nie będzie analizował fotek godzinę. Inżynieria wsteczna kosztuje. Tak jak pisanie programu rozpoczyna się od założeń następnie algorytmu i dopiero się go pisze, tak stronę sprzętową rozpoczyna się od schematu.

Start 2 sekundy to długo. Pokaż program, coś tu jest nie tak.
To, że PCF po resecie wystawia poziom wysoki to normalne i wynika z jego budowy. Użyj innego ekspandera albo zaneguj dodatkowo sygnał z niego. Tu kłania się, że projekt rozpocząłeś od jego budowy bez wcześniejszego zaznajomienia się z budową użytych układów.

"nie wiem czy nic nie zaszkodzi sterowanie stanem niskim ekspandera na emiter." to dla mnie kompletnie niezrozumiałe. Emiter tranzystora steruje ekspanderem? Wcześniej wnioskowałem, że to ekspander steruje tranzystorem.  Jak widzisz "Bez schematu nie ma wspólnego tematu". Jak tak dalej będzie, to przeczytam "Takie coś z takim czymś bez takiego czegoś" - i wszystko jasne! Pytanie dla kogo jasne?
 
Odpowiedź
#6
Pisane troche na szybko i dlatego chaotycznie. Narysuję schemat to może bardziej się zrozumiemy. Znawcą Arduino nie jestem, tylko początkującym, więc dlatego takie sytuacje wynikają.

Edit:

Zrobiłem schemat jak mam teraz to podłączone, mam nadzieje że ze schematu coś da się odczytać.[Obrazek: 8a1ea955d33e61360f584b790bdcc330.jpg]
 
Odpowiedź
#7
Ale rzeźba. Ten układ z wspólna bazą wiesz jak działa?

Będzie ok (wartości rezystorów są tajemnicą ale liczę, ze wartości wybrałeś świadomie) ale to chore rozwiązanie. Użyłeś przestarzałego PCF. Jak lubisz starocie to zamiast AVR czy ARM zastosuj 8051 albo Z-8. Wystarczyło wybrać nowszy typ ekspandera. Nie wiem jaki typ przekaźnika zastosowałeś ale pewnie zamiast "wiadra" elementów, możesz użyć 74LS(HC)07 + dioda na przekaźniku..

PS
Jak wywalisz ten tranzystor w układzie wspólnej bazy, to układ nie działa zgodnie z założeniami?
W tym układzie ten tranzystor nic nie daje.
 
Odpowiedź
#8
No tak, troche rzeźba, ale na nic innego w tamtym momencie nie wpadłem. Jeśli chodzi o ekspandera to bazuję na kursach dostępnych w internecie, i nawet nie wiedziałem że jest jakaś nowsza wersja. A o wspólnej bazie to co masz na myśli? Bo może inaczej rozumie zasade działania.
 
Odpowiedź
#9
(11-07-2018, 19:35)D4rk0 napisał(a): No tak, troche rzeźba, ale na nic innego w tamtym momencie nie wpadłem. Jeśli chodzi o ekspandera to bazuję na kursach dostępnych w internecie, i nawet nie wiedziałem że jest jakaś nowsza wersja.
Większość tych kursów jest tyle warta co i samo Arduino. Poczytaj o PCA9555D. Sa też podobne z interfejsem SPI.

(11-07-2018, 19:35)D4rk0 napisał(a): A o wspólnej bazie to co masz na myśli? Bo może inaczej rozumie zasade działania.
Wnioskuję, ze robiłeś to metoda prób i błędów.
Narysuj sobie inaczej ten tranzystor (załącznik). Poczytaj o wzmacniaczach tranzystorowych w układzie WE, WC i WB.
Zrobiłeś wzmacniacz w układzie WB i specyficznego Darlingtona.


Załączone pliki Miniatury
   
 
Odpowiedź
#10
Teraz rozumię. Poczytam o tym co mówisz i trochę to zmodyfikuje. Punkty przyznane, dziękuję za wyrozumiałość i pomoc Smile
 
Odpowiedź
  


Skocz do:


Przeglądający: 1 gości