• Witaj na Forum Arduino Polska! Zapraszamy do rejestracji!
  • Znajdziesz tutaj wiele informacji na temat hardware / software.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wyłączenie stabilizatora na arduino
#1
Witam! Mam pytanie dotyczące przetwornicy napięcia na płytce. Zasilam arduino uno przez usb i szukam sposobów na obniżenie zużycia energii. Czy jest możliwe programowe wyłączenia nieużywanej wbudowanej przetwornicy napięcia? Jeśli tak to jakiś link do poczytania Smile Jeśli nie to czy wylutowanie regulatora napięcia da jakąś realną oszczędność?
 
Odpowiedź
#2
A diody już wylutowales??wt

Jeżeli szukasz Oszczednosci pisz tak program by usypiac mi po uspieniu pobiera 0,002A
Arduino zostało wymyślone po to, by robić dobrze jedną prostą rzecz – migać diodą. 
 
Odpowiedź
#3
Jeśli zasilić chcesz z powerbanku przez USB to zapomnij, straty w przetwornicy PowerBanku, stratu na uno, to może z 10dni podziała przy pomyślnych wiatrach.
Zależy co robi ten układ, ale nie wiemy tego
 
Odpowiedź
#4
@PiegowatyGuziec tak czy siak są straty na przetwornicy. Co za różnica czy na przetwornicy powerbanku czy na przetwornicy na płytce arduino czy nawet na oddzielnej przetwornicy. Sprawdzałem na przetwornicy opartej o LM2596 . IMHO wszędzie podobne straty, więc przynajmniej chciałem wyłączyć tą której nie używam. Dlaczego uważasz, że jej wydajność jest wyższa niż na przykład w markowym powerbanku? BTW: 10 dni to już było by nieźle Smile bo i tak czujnik podłączony do arduino chłepce sporo energii i cudów nie będzie.

@Jarewa0606 zmieniłem płytkę na Pro Trinket, diodę pwr wylutowałem, drugą wyłączyłem programowo, przetaktowałem procesor , w tej chwili płytka zużywa 6mA

Jestem zupełnie zielony w te klocki. Właśnie ćwiczę z zaimplementowaniem w kodzie jakiegoś trybu usypiania. Problem, że urządzenie musi czekać czasami wiele godzin na sygnał z czujnika, ale jak już go otrzyma to musi reagować natychmiast i wykonać program bez żadnej zwłoki.
 
Odpowiedź
#5
Arduino UNO to płytka do nauki programowania, nie zrobisz z niej układu niskomocowego - no chyba że wszystko odlutujesz, ale to chyba łatwiej wyjąć mikrokontroler z podstawki...
Proponowałbym zmienić płytkę na coś prostszego, np. https://botland.com.pl/pl/arduino-moduly...16mhz.html (są też bardzo tanie klony).
Będziesz musiał dokupić konwerter UART-USB, ale jak go odłączysz, to nie będzie pobierał prądu. No i nie będzie niepotrzebnych stabilizatorów (UNO nie ma przetwornicy).
 
Odpowiedź
#6
@elvis dzięki. Popatrzę, poczytam. No tak: stabilizator Smile Taki ze mnie "fachowiec" Smile ale się uczę Wink
 
Odpowiedź
#7
(28-11-2019, 18:07)fro napisał(a): Jestem zupełnie zielony w te klocki. Właśnie ćwiczę z zaimplementowaniem w kodzie jakiegoś trybu usypiania. Problem, że urządzenie musi czekać czasami wiele godzin na sygnał z czujnika, ale jak już go otrzyma to musi reagować natychmiast i wykonać program bez żadnej zwłoki.

To będzie spał wiele godzin a wstanie w ułamku sekundy. Od tego jest własnie sleep mode, bo wybudza się szybciej niż podczas normalnego włączenia Smile
Goły układ +LDO i LiPo i będzie to działało latami.
 
Odpowiedź
#8
(28-11-2019, 18:42)error105 napisał(a): To będzie spał wiele godzin a wstanie w ułamku sekundy. Od tego jest własnie sleep mode, bo wybudza się szybciej niż podczas normalnego włączenia Smile
Goły układ +LDO i LiPo i będzie to działało latami.

Latami nie będzie bo sam czujnik jest prądożerny, a musi chodzić non-stop, ale oczywiście zmniejszenie wpływu samego układu na czas działania jest bardzo pożądany. Oczywiście docelowo zrobię tak jak piszesz - zrezygnuję z arduino na rzecz samego kontrolera ale na razie chcę zbudować taki prototyp który będzie mógł się sprawdzić w rzeczywistym użyciu a dla takiego nowicjusza jak ja AiO wydawało się najprostsze. W tej chwili używam do tego Adafruit Pro Trinket. Dobrze rozumiem, że aby zadziałało wybudzenie z sleep-mode wejście sygnału z czujnika musi być na pin posiadajacy funkcję interrupt? Jeśli dobrze patrze w instrukcję to w Adafruit Pro Trinket jet tylko jeden taki pin  pin 3 (interrupt #1).
 
Odpowiedź
#9
Zależy czym chcesz obudzić przyciskiem czy rtc
Arduino zostało wymyślone po to, by robić dobrze jedną prostą rzecz – migać diodą. 
 
Odpowiedź
#10
Przecież napisałem Shy - czujnikiem wpiętym przewodem sygnałowym do pinu z funkcją interrupt
 
Odpowiedź
  


Skocz do:


Przeglądający: 1 gości