• Witaj na Forum Arduino Polska! Zapraszamy do rejestracji!
  • Znajdziesz tutaj wiele informacji na temat hardware / software.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wykorzystanie kabla zasilającego 12V do transmisji ?
#1
Witam,
tak jak w temacie, czy istnieje i jak ewentualnie rozgryźć komunikację pomiędzy dwoma Arduino poprzez kabel zasilający ?

W sensie, TX jednego Arduino łączymy z układem elektronicznym i on puszcza sygnał RS linia +12V zasilająca, a gdzieś tam na drodze drugie Arduino poprzez układ elektroniczny sobie odbiera te dane z RX ?

Konkretnie chodzi o model kolejki, i do komunikacji chce wykorzystać tory które są zasilaniem jednocześnie.
 
Odpowiedź
#2
Dobrze kombinuje że mogę wykorzystać konwerter poziomów logicznych ?
Z jednej strony zasilanie 5V i Arduino 1, z drugiej strony zasilanie 12V i wyjście podłączone pod szynę, i dalej drugi 12V z wejściem z szyny, i potem 5V i na wejście Arduino 2 ?
Czy to tak prosto nie zadziała ?
 
Odpowiedź
#3
Tak prosto to nie zadziała. UART to stany 0 i 5V w Arduino, na szynach pojawiałby się sygnał 0 i 12V, kolejka ma skakać po trakcji? Oczywiście jest jakaś bezwładność silnika, ale też przez to nie byłoby stanów 0/12V. Najprościej to dodać tam moduł BT HC-05. Teoretycznie można komunikować się nawet po linii 230V (poczytaj o Power line communication), ale nawet producent mojego licznika wsadził mi modem GSM do domu, widocznie tak jest prościej i pewniej.
W kolejkach używa się komunikacji DCC https://www.dcc24.eu/node/3 , można do tego użyć Arduino (wg wyszukiwarki Google), nie wiem czy będzie łatwo. Ale tu jest zasilanie 12VAC, dlaczego to sobie przeczytasz w linku.
Miło być decenianym https://buycoffee.to/kaczakat
 
Odpowiedź
#4
Doczytaj raz jeszcze, na szynach jest stale zasilanie a nie zasilanie impulsowe w rytm wysyłania danych przez UART więc czemu miałaby skakać ?
Właśnie o sterowanie DCC mi chodziło, myślałem że to jakoś łatwiej jest rozwiązane Smile
Bluetooth odpada z racji że kolejki nie ma jednej, ba nie ma nawet 3.
 
Odpowiedź
#5
Wystarczył by bufor prądowy w kolejce i nie skakał by po torach.
Arduino zostało wymyślone po to, by robić dobrze jedną prostą rzecz – migać diodą. 
 
Odpowiedź
#6
(20-01-2019, 23:49)error105 napisał(a): Konkretnie chodzi o model kolejki, i do komunikacji chce wykorzystać tory które są zasilaniem jednocześnie.
Poczytaj o DCC. Nawet na Arduino coś widziałem, ale Arduino, nie wstawisz do lokomotywy ale projekty z linku http://kolejki.prv.pl/elektronika.php tak.
 
Odpowiedź
#7
Właśnie czytam ale na razie nie za bardzo rozumiem to DCC fabryczne, widzę tylko że mamy sterownik podłączony do szyn i za jego pomocą odczytujemy ID kolejnych kolejek i po połączeniu możemy tym sterowac.
Chce coś podobnego wykonać sam, nie koniecznie Arduino (choć pro mini by się upchalo jakoś), z mostkiem H. Tak by po szybie można było układ którym chce sterować wykryć na jakimś konkretnym ID/numerze itp

Jak się nie da, to zostaje ESP8266, sam scalał to grosze, do tego PCB i mostek H i mam zdalne sterowanie - nie mniej wolę po szynie jeśli się da.
 
Odpowiedź
#8
Nie ma co kombinować samemu, DCC to standard. Można używać urządzeń kupnych, można swoich konstrukcji. Jak chcesz wyważać otwarte drzwi, to próbuj. Po roku zorientujesz się, ze to zły wybór. Dekodery DCC są wielkości ESP-01 lub mniejsze. Jak chcesz upchnąć w lokomotywie HO (najpopularniejsze) ESP-01, mostek H, jakoś trzeba kontrolować prąd a ESP8266 nie ma ADC więc kolejny scalak, zasilanie. No właśnie, zasilanie. Jakiej wielkości będzie zasilacz do ESP, który ok 200mA potrzebuje? No chyba, że to do kola w skali O albo I.
W linku który dałem masz jakieś gotowce, nie najdoskonalsze ale działają. Wystarczy zamiast L2722 dać coś nowszego z Allegro.
 
Odpowiedź
#9
Wszystko można kupić gotowe ale chyba nie o to chodzi....
Po co mam się uczyć jak tym DCC sterować jak mogę sam napisać prosty program by pociągi jeździły automatycznie ?
Wiesz że ESP możesz kupić sam moduł bez płytki i samemu zaprojektować tak by była rozmiaru ESP-01 ze stosownym mostkiem H, stabilizatorem ?
Skąd wziąłeś 200mA dla ESP ?
Bo wdg noty przy TX i 15dbi ciągnie 170mA , a typowo podczas pracy 50-60 ? Z resztą ile W ciepła się wytrąci nawet na stabilizatorze 3.3V przy 170mA ? Dość niewiele.
Stąd chcialem coś samemu zmajstrowac co nie miałoby WiFi tylko tak jak się to robi w modelarstwie w szynie.
Z resztą DCC ma pewnie masę ograniczeń, nie wiem czy schamty ruchu pociagow można dostosować do godziny, do 4 lokomotyw na raz i bez użycia komputera stacjonarnego który by tym zarzadza.l.
 
Odpowiedź
#10
(21-01-2019, 15:07)error105 napisał(a): Wszystko można kupić gotowe ale chyba nie o to chodzi....
Nie, ale możesz używać swoich sprzętów (centralek/dekoderów) i kupnych jak np dekodera trakcji i jazdy, który zmieści się w V-36 czy stonce. Jesteś w stanie zrobić tak mały dekoder? Wątpię a skoro tak, do gdy zbudujesz swój system nie podłączysz innych dekoderów.

(21-01-2019, 15:07)error105 napisał(a): Po co mam się uczyć jak tym DCC sterować jak mogę sam napisać prosty program by pociągi jeździły automatycznie ?
Jeśli program (dokładniej zestaw programów) byłby taki prosty to nie zakładałbyś tematu na forum.

(21-01-2019, 15:07)error105 napisał(a): Wiesz że ESP możesz kupić sam moduł bez płytki i samemu zaprojektować tak by była rozmiaru ESP-01 ze stosownym mostkiem H, stabilizatorem ?
Zbuduj, wepchnij do V-36, pokaż. Co prawda nie napisałeś w jakiej skali działasz, ale wątpię aby było to O, I czy S. Jest to HO, może TT, N mało prawdopodobne w Z nie wierzę.

(21-01-2019, 15:07)error105 napisał(a): Skąd wziąłeś 200mA dla ESP ?
Bo wdg noty przy TX i 15dbi ciągnie 170mA
Napisałem około 200mA. Myślisz, że tylko ESP potrzebuje zasilania?

(21-01-2019, 15:07)error105 napisał(a): , a typowo podczas pracy 50-60 ? Z resztą ile W ciepła się wytrąci nawet na stabilizatorze 3.3V przy 170mA ? Dość niewiele.
Policz te niewiele, zamknij moduł w pudełku niewiele większym od modułu z grzejącym się mostkiem H, silnikiem i wtedy podyskutujemy.
Zmieścisz swoje EPC z dodatkami w tym?
   
Ja Tiny85 z 78L05 i L2722 zmieściłem, w tej zabawce
   
też. W linku, który dałem wcześniej znajdziesz filmy z jazdy modelu i zabawki.
Wiesz ile miejsca masz tu    
albo tu
    ?
Zaręczam, że na ESP nie ma miejsca. Pokaż, gdzie chcesz to ESP zmieścić w tym
   
?
A ma dekoder.

(21-01-2019, 15:07)error105 napisał(a): Stąd chcialem coś samemu zmajstrowac co nie miałoby WiFi tylko tak jak się to robi w modelarstwie w szynie.
Więc masz trop, DCC. Rozwiązanie sprawdzone od dziesiątek lat.

(21-01-2019, 15:07)error105 napisał(a): Z resztą DCC ma pewnie masę ograniczeń,
Konkretnie jakich?

(21-01-2019, 15:07)error105 napisał(a): nie wiem czy schamty ruchu pociagow można dostosować do godziny, do 4 lokomotyw na raz i bez użycia komputera stacjonarnego który by tym zarzadza.l.
Można bez komputera ale to głupota, bo konfigurowanie jest niewygodne. Jak zaczniesz majstrować swoje sterowniki, to będziesz robił to nie wiadomo jak długo a po co, skoro wysłużony laptop/tablet + darmowy Rocorail załatwi sprawę?


Chcesz, kombinuj, wynajduj koło od nowa.
Po drucie nic sensowniejszego (prostszego i skuteczniejszego) niż DCC nie wymyślisz. Możesz zmienić szybkość komunikacji ale zasady zostaną te same. Tylko po co zmienić szybkość? Aby kody źródłowe które zdobędziesz były niekompatybilne i abyś walczył z ich modyfikacją?
 
Odpowiedź
  


Skocz do:


Przeglądający: 1 gości