• Witaj na Forum Arduino Polska! Zapraszamy do rejestracji!
  • Znajdziesz tutaj wiele informacji na temat hardware / software.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Z FBD lub LAD na język Arduino
#1
Witam! Chciałbym zrobić stoper uruchamiany poprzez przecięcie wiązki światła lasera, która pada na fotorezystor. Myślę że by to działało, jednak nie znam dobrze języka Arduino i chciałem prosić o pomoc w napisaniu owego programu. Z językiem fbd nie mam większych problemów, ponieważ uczyłem się go w szkole, a C jest mi obcy. Odnośnie mojego "projektu" chciałbym aby były dwie fotokomórki, start i meta, a wynik był wyświetlany na ekranie lcd, który zakupiłem w zestawie z Arduino. Myślę, że dla Was znających ten język jest to kilkanaście minut roboty, ja w FBD zbudowałem go 5 min, lecz wiem, że jest to uproszczenie, które nie równa się z językiem Arduino. Myślę, że zdało by to egzamin, zakupiłbym 2 lasery i fotorezystory i byłoby ok. Jest to bieg z trzema okrążeniami, dlatego chciałbym aby przerwanie drugiej fotokomórki wyłączało stoper dopiero za trzecim razem czyli było możliwe po około 20sek, ponieważ 3 okrązenia biegam w czasie 22-28s. Nie jest to tylko dla zabawy, jest mi to potrzebne, ponieważ muszę mieć coś co zmierzy czas mojego biegu ze sporą dokładnością, nie jednorazowo, lecz kilka razy dziennie, stąd nie mogę nikogo zatrudnić żeby robił to ręcznie. Wklejam zdjęcie mojego programu w języku FBD.


Załączone pliki Miniatury
   
 
Odpowiedź
#2
Tu znajdziesz komplet: https://forbot.pl/blog/kurs-arduino-pods...rsu-id5290 . Niestety nie mam nic gotowego, ale myślę, że zajmie Ci to kilkanaście minut i ogarniesz.
Miło być decenianym https://buycoffee.to/kaczakat
 
Odpowiedź
#3
(15-05-2018, 15:39)pawel11181 napisał(a): Myślę, że dla Was znających ten język jest to kilkanaście minut roboty,
Raczej kilkadziesiąt, z przetestowaniem tego zrobi się pół dnia czy nawet cały dzień.
Aby zrobić to w sensowny sposób, trzeba uruchomić przerwania od wejść wyzwalających. Jedno zeruje i startuje timer, drugie zatrzymuje go Przy okazji przerwania ustawiając flagi czy pomiar trwa czy został już zakończony. W pętli głównej wystarczy wyświetlać stan timera.
.

(15-05-2018, 15:39)pawel11181 napisał(a): ja w FBD zbudowałem go 5 min

A nauka FBD ile zajęła? Sądzę, że więcej niż tego samego na Arduino. Czy ten stoper zbudowany w FBD został przetestowany? Nie widzę tam wyświetlacza LCD.
W C napiszę coś podobnego w jakieś pół godziny. Szanse, ze zadziała od pierwszego uruchomienia 0,01%.
 
Odpowiedź
  


Skocz do:


Przeglądający: 1 gości