• Witaj na Forum Arduino Polska! Zapraszamy do rejestracji!
  • Znajdziesz tutaj wiele informacji na temat hardware / software.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Zakupy na początek
#11
Witam.
Ja Ci odpowiem troszkę inaczej.
Jeśli jesteś totalnie początkujący nie szukaj gotowych projektów do złożenia i oprogramowania, to nie ma sensu a kopiowanie kodu i powielanie banalnych projektów niewiele Cie nauczy. Programowanie to nie jest napchanie sobie głowy regułkami ale sposób myślenia Tongue
Na sam początek najlepszy będzie dobry kurs np: https://forbot.pl/blog/kurs-arduino-srod...owac-id936
Kurs forbota polecam, choć nie jest to reklama, w necie znajdziesz wiele kursow, w zależności od potrzeb i Twoich zdolności językowych.
Gwarantuję Ci, że jeśli przerobisz zawarte tam przykłady, przeanalizujesz co jak i dlaczego działa, wykonasz ćwiczenia praktyczne uważnie i ze zrozumieniem, to potem sam będziesz wiedział jak zabrać się za samodzielny projekt,a problemy które napotkasz będzie Ci duuuużo łatwiej rozwiązać mając w głowie zarys tego jak działa mikrokontroler, jakie ma możliwości, jakie ograniczenia...
Naucz się myśleć jak programista, rozumieć co robisz i dlaczego akurat to robisz. Przeklepywanie czyjegoś kodu bez zrozumienia jego zasady działania niczego Cie nie nauczy.
CodingBlog.pl - ELEKTRONIKA / PROGRAMOWANIE / DIY
 
Odpowiedź
#12
Poniewaz od zawsze zajmowalem sie hardware (z programowaniem troche na bakier) chcialbym uprzedzic poczatkujacych ze te moduly maja bardzo ograniczone mozliwosci. Sam sie o tym przekonalem na wlasnej skorze. Ilosc pamieci do dyspozycji znacznie sie kurczy po zaladowaniu bibliotek potrzebnych do obslugi dodatkowego sprzetu typu czujniki. wyswietlacze. klawiatury tak wiec o przechowywaniu lub  obracaniu wieksza iloscia danych nalezy zapomniec. Dodanie modulu obslugi karty SD (microSD) rozszerza mozliwosci przechowywania ale rodzi nowe problemy z wykorzystaniem dostepnych sygnalow na zlaczach modulu na przyklad koniecznosc zastosowania konwertera I2C do wyswietlacza i innych urzadzen oraz zjada RAM. Nastepnym problemem jest zsumowanie potrzebnego pradu do dzialania tych wszystkich peryferiow. Jest go malo w Pro Mini i Nano a dodatkowo zainstalowany na plytce stabilizator nie ma ograniczenia pola pracy o czym bolesnie dla kieszeni wlasnie sie przekonalem jak mi sie spalilo Nano i AD9850 (czy poszedl modul karty SD jeszcze nie wiem). Wyswietlacz wyglada ze ocalal. Tak wiec zalecam zastosowanie zewnetrznego stabilizatora 7805 zamiast podlaczania zasilacza zewnetrznego do pinu RAW bo pomimo nie przekroczenia pradu dla plytki stabilizator nie wytrzymal napiecia z zewnetrznego zasilacza (9V). Zmierzony prad projektu 201 mA z podswietleniem wyswietlacza LCD.
Wiekszosc projektow przykladowych opiera sie na pojedynczych modulach dolaczonych do plytek ale juz bardziej rozbudowany projekt pochlonie i dostepna pamiec i zapasy pradu.
To tak gwoli zwrocenia uwagi.
Poczatki zawsze sa trudne :-)
Arduino Mega256, Nano, Pro Mini.
 
Odpowiedź
#13
Ehh bzdury piszesz kolego Smile
201mA i się popaliło ? niemożliwe, lepiej poszukaj błędu u siebie ( złe podłączenie, odwrotna polaryzacja... ). Atmega może dać z jednego pinu do 40mA (choć zaleca się nie przekraczanie 20mA) więc faktycznie niewiele, ale zawsze masz tranzystory, przekaźniki itd...
Mikroklocek ma odpowiadać za logike projektu, a nie byc dla niego zasilaczem niestety..

A co do pamięci ? Chyba nie wiesz ile można w atmegę upchnąć Smile Pooglądaj sobie bardziej zaawansowane projekty choćby na yb i pomyśl jakim cudem im się to udało skoro nie mieli jak piszesz miejsca...
A potem zainteresuj się językiem c, naucz się panować nad pamięcią, ramem, stosem i nie gadaj że atmega nadaje się tylko do projektów na pojedynczych modułach...
CodingBlog.pl - ELEKTRONIKA / PROGRAMOWANIE / DIY
 
Odpowiedź
#14
Czytaj o czym ja pisze i dopiero komentuj negatywnie ;-)
Nie interesuje mnie jaka przestrzen moze zaadresowac ATMega tylko to co ma do dyspozycji uzytkownik kupujacy konkretny modul i jaka jest obciazalnosc pradowa dla calego modulu. Uzytkownik kupujacy Nano czy Pro Mini ma do dyspozycji 2kB RAM i 150mA dla Pro Mini oraz 200mA dla Nano.
Arduino Pro Mini plus modul AD9850 to juz jest 150mA bez obciazenia wyjscia generatora i dla tych  wersji od razu stosuje zewnetrzny stabilizator zamiast korzystac z wbudowanego. Jak dodamy do tego LCD i modul czytnika kart microSD to juz sie robi cieplo w srodku.

Jak stosuje sie "miekki" zasilacz (0,5 do 1 A) gdzie napiecie siada pod obciazeniem to jeszcze wyrabia ale podlaczenie sztywniejszego o maksymalnej wydajnosci pradowej 2A to juz katastrofa gotowa.
Stabilizator 7805 kosztuje ulamek tego co mi sie spalilo ...
Po wielu latach pracy z systemami slabopradowymi raczej mi sie nie zdarza podlaczyc cos odwrotnie.
Moja wypowiedz nie jest dla madrali co wszystko wiedza lepiej tylko zgodnie z watkiem dla poczatkujacych.
Poczatki zawsze sa trudne :-)
Arduino Mega256, Nano, Pro Mini.
 
Odpowiedź
#15
Czy to mozliwe ze sprzedano mi moduly czytnika kart SD na 3,3V zamiast na 5V?
Na modulach nie ma ani sladu informacji do jakiego napiecia sa przystosowane i byc moze to ow modul spowodowal spalenie sie pozostalych elementow skladowych projektu. Kupilem kilka modulow z czego jeden zamontowany w pierwszym prototypie przechodzi testy CardInfo a pozostale nie i sie mocno grzeja tak ze plytki sa gorace.
Mam co prawda na szynie zasilajacej wyprowadzone 3,3V ale podlaczenie modulu nie powoduje ze sie przegrzewa ale i tak nie przechodzi testu cardinfo.
Dodatkowa uwaga dla poczatkujacych czasem sie kupuje kota w worku ...
Poczatki zawsze sa trudne :-)
Arduino Mega256, Nano, Pro Mini.
 
Odpowiedź
#16
(07-10-2017, 16:51)StaCh napisał(a): Dodatkowa uwaga dla poczatkujacych czasem sie kupuje kota w worku ...
Trzeba uważnie czytać co się kupuje a jeśli brak informacji to należy pytać wprost.
Pomagam za darmo więc szanuj mój czas.
Wklejaj tekst a nie jego zdjęcie.
Nie pisz następnego postu jak nie odpowiedziałeś na poprzedni.
Jak mądrze zadawać pytania
 
Odpowiedź
  


Skocz do:


Przeglądający: 1 gości